Sağlık

Tuzdan, turşudan, kızartmadan uzak durun!

Tuzdan, turşudan, kızartmadan uzak durun!
2014.09.02 00:00
| | |
11764

Paşabahçe Devlet Hastanesi Onkolojisi Uzmanı Dr. Abdül Lama, kanser ve oluşumu nedenleri üzerine, Kanser ve Beslenme konulu bir seminer verdi.

Paşabahçe Devlet Hastanesi Onkolojisi Uzmanı Dr. Abdül Lama’nın konuşmacı olduğu “Kanser ve Beslenme”  konulu seminere hastane personeli ve vatandaşlar katıldı.

Onkoloji Uzmanı Dr. Abdül Lama, sigara, yanlış beslenme, alkol, hareketsiz yaşam, radyasyona maruz kalma, aşırı güneş ışığı, kimyasal faktörler,çevre kirliliği, bazı virüslerin kanserin nedenlerini slayt gösteriyle anlattı.

Onkoloji Uzmanı Dr. Abdül Lama; Kanserin oluşumunda bir çok faktör etkili olup bu faktörler arasında şişmanlık, beslenme alışkanlıkları, sigara, alkol, fiziksel aktivite, genetik yatkınlık, çevresel nedenler ve stres gibi etmenleri bulunuyor. Kanserin en önemli nedenlerinin, %35’i yanlış beslenmeden  % 33’ü ise sigaradan oluşmaktadır.Sadece sigara içenler değil, pasif sigara içicileri de bu hastalıklara karşı risk altında bulunur. Kanserde her zaman erken tedavinin çok önemli olduğunu” söyledi.

Eski insanlar bağ ve bahçede çalışmaktan yemek yiyemiyorlardı, zayıf olmalarına rağmen çok dirençlilerdi. Bizler yemeğe daha çok zaman ayırıyoruz. Ayrıca spor yapmıyoruz, bu nedenle vücudumuzda şişmanlıktan dolayı ciddi sağlık problemleri oluyor.” şeklinde konuşan Dr. Abdül Lama, fazla kilonun insan sağlığına olan zararlarını da anlattı.

Dr. Lama, İnsanların kendi sağlıkları için; kızartmalardan, tuzdan, turşudan, sıcak çaydan, mangaldan ve benzeri kanser yapan etkenlerden uzak durması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Paşabahçe Devlet Hastanesi, Onkoloji Uzmanı, Dr. Abdül Lama, Tuz, Turşu, Kızartma

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"