Güncel

Tuz ve balığın aşkı...

Tuz ve balığın aşkı...
2014.09.08 00:00
| | |
5673

BEYÇANDER, Beykoz'un balığı ile Çankırı'nın tuzunu bir tepside birleştirdi. Yapılış aşamasını saniye saniye görüntüleyen Dost Beykoz'a Başkan Bilal Karabacak, işin sırrını ve ‘Tuzda Balığın’ yapılışını anlattı...

Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizin en büyük nimetlerinden birisidir: Balık... Beykoz'un da simgesi haline gelen balık, aynı zamanda protein deposudur. İlçede sosyal ve kültürel faaliyetler yapan Beykozlu Çankırılılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYÇANDER), Beykoz'un simgesi balığı 'farklı bir teknikle' pişirerek, ilginç bir lezzet elde etti. Çankırı'nın simgesi 'tuz' ile fırına verilen Beykoz balığı, muhteşem görüntü ve harikulade kokusu eşliğinde gazetecilere servis edildi. İşin 'mutfak' kısmında ise BEYÇANDER'i yalnızca Dost Beykoz görüntüledi. Balığın, Beykoz Poyraz'dan geldiğini vurgulayan BEYÇANDER Başkanı Bilal Karabacak, "Tuz ile pişirildiğinde çok daha lezzetli olduğunu keşfettik. Piştikten sonra lezzetini siz de diğerlerinden ayırt edebileceksiniz" dedi. Piştikten sonra tattığımız 'tuzda balık' ise gerçekten de Başkan Karabacak'ın anlattığı gibiydi: Çok lezzetliydi.

BEYÇANDER, Beykoz'un balığı ile Çankırı'nın tuzunu bir tepside birleştirdi. Yapılış aşamasını saniye saniye görüntüleyen Dost Beykoz'a Başkan Bilal Karabacak, işin sırrını ve ‘Tuzda Balığın’ yapılışını şu şekilde tarif etti:

"Önce tepsinin zeminine Çankırı tuzunu yayıyoruz. Bunun üzerine yanmaz folyoyu yayıp, arasında balıklarımızı diziyoruz. İçerisine 'halka-dilim' olarak doğranmış patates ve soğanlarımızı ekliyoruz. Sonra folyo ile üzerine örterek, bu kez bunun üzerini Çankırı Tuzu ile kaplıyoruz. Bu şekilde hazırladığımız tepsiyi fırına vererek, 30 ila 40 dakika bekliyoruz. Piştikten sonra üzerindeki tuzu kaldırıp, folyo arasından aldığımız balıkları rokayla birlikte servis ediyoruz"

Ulusal medyanın da ilgi gösterdiği BEYÇANDER'in 'Tuzda Balık' ziyafeti, ikram edilen balıkların ardından Başkan Bilal Karabacak'ın Çankırı'dan gelirken getirdiği 'Çankırı Kavunu' yenilerek devam etti. Gazetecilerin gelmesinden önce ise BEYÇANDER Başkanı Bilal Karabacak, Dost Beykoz'a 'Şifalı Tuz' odasını gezdirdi. Dernek merkezinin içerisinde bir odayı 2 buçuk ton Çankırı Tuzu ile kapladıklarını anlatan Bilal Karabacak, şunları söyledi:

"Burada 14 metrekarelik odamızda hemen her gün şifa dağıtıyoruz. Beykozlular olduğu kadar çevre ilçelerden de gelen vatandaşlarımız var. Tuz Terapi odamızda 40 ila 40 dakika kadar kalmak, solunum rahatsızlıklarına, astıma, göğüs sıkışmasına, alerjiye ve deri iltihaplanmalarına hatta sedef hastalığına çok iyi geliyor. İçeride kalınacak süreye göre ayarladığımız özel makineyle, havaya tuz partikülleri yayıyoruz. Gelen vatandaşlarımız ise özellikle stres ve yorgunluğa çok iyi geldiğini belirtip, bizlere teşekkür ediyorlar.

Tuz Terapi odamızı, açık kalp ameliyatı geçiren ve yüksek tansiyonu olan hastalara tavsiye etmiyoruz. Bunun dışında buraya gelip şifa bulan vatandaşlarımız, Çankırı Tuzu kullanarak hazırladığımız gece lambalarından da satın alarak, hem süs hem de şifa olarak kullanabiliyorlar. Bu gece lambalarının bir özelliği de evdeki kötü havayı temizlemesi."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Beyçander, Bilal Karabacak, Tuz, Balık

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"