Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu

  • 0
  • 10472
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu
Türkiye-Polonya dostluğu Polonezköy’de can buldu

Türkiye-Polonya arasında iki ülkenin dışişleri bakanlarınca imzalanan iyi niyet beyanı ile başlayan 600’üncü yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde...

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyum, Polonezköy’de gerçekleştirilen kültürel gezi ve oturumla sona erdi. 

Kapanış programına Sempozyum Etkinlikleri Koordinatörü Büyükelçi Cemil Karaman, Polonya İstanbul Başkonsolosu Grzegorz Michalski, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Şanlıurfa Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Başkan yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Polonezköy muhtarı Frederik Novvıckı, Muhtarlar Derneği Başkanı H.Hüsnü Kolcu, bilim adamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Polonezköy sakinleri katıldı.   

Başkan Çelikbilek: “İki Ülke Arasındaki Dostluk Ve İlişkiler Güçlenmiştir”

Sempozyumla ilgili bilgi veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy’ün iki ülke arasındaki dostluk ve ilişkileri sonucu doğduğunu, kardeşlik ve barışın sembolü olduğunu belirterek, “İki gün süren sempozyum, sergi ve kültürel gezilerle birlikte iki ülke arasındaki dostluğu ve ilişkileri güçlendirmiştir” diye konuştu.

Sempozyum kapanış programında Türkiye’deki tek Polonya köyü olan ve Polonya kökenli vatandaşların yaşadığı Polonezköy’de sırasıyla Kilise, mezarlık, camii, Zosia Teyzenin Anı Evi, Cam Sanat Merkezi, muhtarlık binası gibi Polonezköy’ün tarihi, dini, kültürel mekânları gezildi.

Ardından Polonezköy Legend Park Otel’de dostluğun sembolü olan Polonezköy halkının Türk ve Polonya’daki akrabaları ile olan ilişkileri masaya yatırıldı. Konferansta Türkiye-Polonya arasındaki derin tarihsel ilişkiler anlatılarak iki ülkenin kültürünü tanıtan kapsamlı ve çok yönlü çalışmalar, sunumlar gerçekleştirildi.

Yerel Tarihçi Antoni Dohoda: “Osmanlı, Polonya’nın Bölünmesini Hiçbir Zaman Kabul Etmemiş Bir Devlettir”

Oturumu Arş. Gör. Özgür Oral’ın yönettiği sempozyumda ilk olarak söz alan Polonezköylü yerel tarihçi Antoni Dohoda, köyün tarihçesi hakkında kısa bilgiler aktardı. Osmanlı’nın Polonya’nın bölünmesini hiçbir zaman kabul etmediğini belirten Dohoda, Polonyalıların asimile değil, entegre olduklarını söyleyerek, “Polonezköy, gelenekleriyle Türk topraklarındaki Polonya’dır” diyerek cenazelerde ve düğünlerde Türkler ile hep bir arada olduklarını söyledi.

Ardından Polonezköy eski muhtarı Antoni Wilkoşevski, Polonezköyün dünü ve bugününün anlatan tespitlerde bulundu. Pansiyonculuğun, işletmeciliğin, köylerinde 1900’lü yıllarda başladığını belirten Wilkoşevski, bunun kendileri için çok önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu, bu durumun köy turizminin gelişimine katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Polonezköy Muhtarı Frederik Novvicki’den Başkan Çelikbilek’e Teşekkür

Polonezköy muhtarı Frederik Novvicki de sempozyumda söz alarak  “600 yıl iç içe olduğumuz iki ülkenin dostluğunu bize yaşattığı için Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum” dedi. 1842’de Polonyalıların, bulundukları mevkiye yerleşmesiyle başlayan göç ve çoğalma ile bugünkü köyün kurulduğunu belirten Novvicki, yıllardır Polonezköy’de  yapılan kiraz festivali  ve Polonya’da düzenlenen “Türk Günü” etkinlikleri ile, iki ülke arasındaki bağların daha da güçlendiğini ifade etti.

Polonezköy Eski Muhtarı Daniel Ohostki : “Cenazemizde Hem Papaz, Hem İmam Vardır”

Son olarak Polonezköy eski muhtarı ve Polonezköy Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Daniel Ohostki yaptığı konuşmada, Türkiye–Polonya ilişkileri bağlamında Polonezköy’ün önemine değindi. Kırım savaşı sonrasında ülkemize gelen Polonyalıların Polonezköy’ü kurduğunu, bununla birlikte devletin belli kademelerine gelen Polonyalı diplomatların ilişkileri daha kapsamlı hale getirdiğini belirterek, cenazelerinde hem papazın hem de imamın olmasının kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Sempozyum  Etkinlikleri Koordinatörü Büyükelçi Cemil Karaman ise konuşmasında, 600 yıl boyunca iki ülke arasında bu denli iyi ilişkiler kurmanın son derece şaşırtıcı, bir o kadar da memnuniyet verici olduğunu söyleyerek, organizasyonda emeği geçen Başkan Çelikbilek ve herkese teşekkürlerini iletti.

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: “Polonezköy Mücevher Titizliğiyle Korunulması Gereken Bir Yerdir”

Programın sonunda söz alan Belediye başkan yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’da Başkan Çelikbilek’e teşekkürlerini ileterek, Polonezköy’ün mücevher titizliğiyle korunulması gereken bir yer olduğu kaydederek, Polonezköy’ün İstanbul’da güzel ve özel kalabilmiş nadir yerlerden biri olduğuna dikkat çekti. Ardından, konuşmacılara Beykoz camı Çeşmi Bülbül hediye edildi.

Haber Merkezi

Dört dörtlük bir Beykoz!
Önceki Dört dörtlük bir Beykoz!
Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Sonraki Beykoz Belediye Başkanı şampiyon takımı konuk etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz