Türkiye normalleşme adımları atmalı

  • 04.05.2020 21:44
  • Okunma: 4667 kez

Türkiye Avrupa ülkelerine göre koronavirüs’e karşı çok da iyi bir savaş verdi. Bugün baktığımız zaman, Fransa, İtalya İspanya ve AB’nin eski ülkesi Birleşik Krallık Koranavirüs’e karşı çok ciddi kayıplar verirken, Türkiye bunu çok ciddi atılımlar ile düzene soktu ve yüzünün akıyla bu “pandemiden” çıkıyor. Bu bizim için çok önemli bir gelişmedir. DSÖ’de bunu kabul etmiş durumda. Herkesin örnek gösterdiği Almanya’da bile nüfus sayımız aynı olmasına rağmen, kayıplarının çok daha fazla olduğunu görüyoruz.  Fakat Almanya ekonomik olarak insanlarını yalnız bırakmadı ve normalleşmeye yönelik adımlar attı.

Şimdi Türkiye normale doğru adımlarını atarken şu adımları atmalıdır:

İlk olarak 65 yaş yasağını hafifletmeli en azından günde 4 saat dışarı çıkmasına izin vermeli.

Artık belirli yerlerin açılmasını sağlamalı, berberler ve kuaförler büyük sıkıntı içerisinde aynı şeyi gastronomi içinde söyleyebiliriz. Belirli kurallar doğrultusunda bu sektörlere dükkanlarını açma izni verilmeli.

Ekonomik olarak çok zorluk çeken halk kitlesine karşı belirli yaklaşımlar içerisinde bu insanların tekrar yaşayabilir düzeye gelmelerini sağlamalı.

AB şimdi kendi kitlesinden 7.5 milyar Euro toplamak istiyor. Bağışlara ağırlık veriyor. AB Fransa, İtalya ve İspanya’yı ciddi bir şekilde yarı yolda bırakmış bir durumda bu durum AB’nin çözülmelerini beraberinde getirebilir.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye, önümüzdeki Ramazan Bayramı’na kadar sağlıklı çözümler getirerek ciddi adımlar atıp yavaş yavaş yaşama geri dönmeyi sağlaması lazım.

 

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları