Türkiye’nin şampiyonu Beykozlu Yunus

  • Güncelleme: 26.05.2016 16:02
  • Okunma: 11997 kez
  • Yorum: 0
İlk etapta ulaşım için kullanmaya başladığı motosikletin kendisini pistlerin şampiyonu yapacağını nereden bilebilirdi?
Türkiye’nin şampiyonu Beykozlu Yunus

1980 Beykoz doğumlu… Kavacık’ta ikamet ediyor. Evli ve 2 çocuğu var… İş Bankası Paşabahçe Şubesi’nde memur olarak çalışan babasının işe gidip gelmek için almış olduğu motosiklet onun hayatını değiştirdi… İlk etapta ulaşım için kullanmaya başladığı motosikletin kendisini pistlerin şampiyonu yapacağını nereden bilebilirdi?

Babasının işe gidip gelmek için almış olduğu motosikletle kullanmayı öğrenen, Trabzon kökenli bir ailenin 2. çocuğu olan Yunus Erçelik, bugün Türkiye Şampiyonu ve beş yıldır bu unvanı kimse elinden alamıyor.

Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinde birçok kez manşet oldu… Yunus Erçelik, bir Beykozlu olarak girmiş olduğu her yarışta Türk Bayrağı’nı göndere çektirirken, hem Beykoz’a hem de ülkesine gururların en büyüğünü yaşattı.

2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında yapılan Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) 100 (cc) A Grubu Şampiyonu, aynı zamanda 2008, 2010 ve 2011 yılları (TMF) GP şampiyonu olan Yunus Erçelik’i bu yarışlarda Acarlar Volkswagen destekledi.

 

Motosiklet sporunun Türkiye’de tam manasıyla gelişemediğini ve bunun için büyük uğraşlar veren Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun çok önemli çabaları olduğunu belirten Milli şampiyon, kendisinin de bireysel olarak Beykoz’da bu spora duyulan ilgiyi arttırmaya çalıştığını söyledi.

Motosiklet yarışları İddaa’da 

2010 yılında yapılan Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanlık Seçimleri’ni, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar’ın kazanmasını Motosiklet Federasyonu için büyük avantaj olarak yorumlayan Yunus Erçelik, “Başkan Uçar’ın motosiklet yarışlarını iddiaya sokması bu spora büyük katkı sağlamıştır… Özelilikle bunun için Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Uçar’ın Başkanlığı kazanmasıyla Türkiye Motosiklet Federasyonu’nda yeni bir sayfa açıldığını, İstanbulpark’ta motosiklet yarışlarının yapılmasıyla örnekleyen Yunus Erçelik, “Dünyada son derece gelişmiş olan ve herkes tarafından ilgi ile takip edilen ve en saygın sporlardan biri olan motosiklet yarışları artık ülkemizde de yeni federasyon başkanımız ve ekibiyle beraber çağ atladı.” şeklinde konuştu.

TMF’nin düzenlediği dünya klasmanındaki yarışların Türkiye’de motosiklet sporunun gelişmesinde çok büyük katkıları olduğunun altını çizen Erçelik şunları söyledi:

2007 yılında İzmit Körfez Pisti’nde ilk yarış hayatıma başladığımda,  İstanbulpark gibi, dünya standartlarında bir pistimiz olmasına rağmen, yamalar ve çukurlarla dolu aslen otomobil sporu için kullanılan o pistte sırf bu spora gönül vermemizden dolayı hayatımızı ortaya koyarak yarışıyor ve sporun Türkiye’de gelişmesini sağlamaya çalışıyorduk.  

Ve bilindiği gibi bu zor yollarda birçok arkadaşımız ya sakatlandı ya da rahmetli oldu. Ama yılmadan usanmadan mücadelemize devam ederek Başkanımız Bekir Yunus Uçar ve onun ekibinde yer alana Tayfun Işık ve Semih Temeltaşı sayesinde İstanbul Park’ın kapıları sonunda gerçek sahibi olan Türk sporu ve sporcusuna açıldı. Sezon başında federasyonumuz ilk iki ayak yarışımızı Yunanistan ve Bulgaristan’da yaparak ne kadar güçlü adımlarla yürüyeceğini bizlere kanıtladı. Türk motosiklet sporcuları olarak amacımız,  gerek Almanya, gerekse Doğu Avrupa’da Ay Yıldızlı bayrağımızı dalgalandırıp bizde buradayız mesajını bütün dünyaya vermektir.

Muharrem Ergül’e teşekkür ediyorum… 

Bir önceki Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’den İzmit Körfez Pisti’nde yapılan yarışlar için çok önemli destekler aldıklarını ve bunlar arasında en önemlisinin taraftarlarının İzmit Körfez Pisti’ne taşınması olduğunu söyleyen Yunus Erçelik, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de Beykoz’un milli bir sporcusu olarak kendisine sahip çıkmasını arzu ettiğini ve Türkiye’de yapılacak yarışlarda Beykoz Belediyesi’nin bayrağını açmayı çok istediğini söyledi.

2007 yılından beri yarışlara katılmak için ekibiyle birlikte toplamda 250 bin km yolu Volkswagen aracıyla kat eden Yunus Erçelik, Volkswagen aracının kendisini hiç mahcup etmediğini ve bu nedenle Acarlar Volkswagen’e teşekkür ettiğini söyledi.

Şampiyonluk kutlaması Acarlar volkswagen’de yapıldı.

9 Ekim 2011 günü Yunanistan’ın Seres Pisti’nde 14 kişinin katıldığı yarışlarda, Dunlop Romanian Superbike 100 cc kategorisinde birinci olarak Türk bayrağı açan Yunus Erçelik’e destekçisi Acarlar Volkswagwen’de bir jest yaparak küçük bir kutlama programı hazırladı. 

Acarlar Volkswagen’in Polonez Yolu üzerindeki showroomunda yapılan kutlama da pasta kesilerek, Volkswagen yetilileri Yunus Erçelik’e tebriklerini iletti. 

Showroom Müdürü Şener Acar, “sporcumuz Yunus Erçelik katıldığı her yarışta gerek Beykozluların, gerekse Acarlar Volkswagen Ailesi’nin göğsünü kabarttı, kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Yunus Erçelik’te, motosiklet sporunun yüksek maliyetli bir spor olduğunu ve bir yarış motorunun tüm ekipmanları ile birlikte 50 bin Euro olduğunu kaydederek, “her yarışın maliyeti aşağı yukarı 10 bin TL’dir. Bu sporu devam ettirebilmek için destek çok önemlidir… Federasyon’un son süreçte ekonomik anlamda katkıları olsa da, iş dünyasının bu spora desteği olmadan motosiklet sporunun gelişmesi mümkün değildir” ifadelerine yer verdi.

Özel Haber / Dost Beykoz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz