Türkiye’nin gündemi

  • 06.12.2020 18:41
  • Okunma: 1499 kez

Recep ÖNCEL


Ülkemizin gündemini bazı konular meşgul ediyor. Çoğu insan bir şekilde bu konulara ilgi duyuyor.

Bazı araştırma şirketleri kamuoyu araştırmaları yapıyor. Böylece vatandaşlarımıza bilgi sunuyorlar. Bu şirketlerden birisi olan MAK Danışmanlık şirketi bir araştırma yapmış, okudum. Şirketin sahibi Mehmet Ali beyle konuştum.

Bu  araştırmadaki bazı hususları aşağıda paylaşmak istiyorum.:

Araştırma Kasım 2020 tarihini taşıyor. Araştırmaya katılanların cinsiyeti % 45,5 kadın, % 54,5 erkeklerden oluşuyor. Katılan insanların yaşları ise 65 yaş üstü % 5, 45-65 yaş % 20, 35-45 yaş %23, 18-25 yaş % 29 şeklinde meydana gelmiş.

Araştırma modeli olarak, Türkiye seçmen sayısı 57 milyon onda, biri 5700 kişi temel alınmış ve Türkiye’nin 67 ilini kapsayan çoklu tarama modeli yapılmış.

Bu araştırmaya göre aşağıda belirtilen sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde 24 Haziran 2018 de genel seçimlerde seçmenin % 37 AK PARTİ, % 19 CHP, % 9 HDP, % 8 MHP, % 7 İYİPARTİ’ye oy verdiği tespit edilmiştir 

Seçmen yöneltilen sorulara yeni  bir genel seçim olsa %34 AK PARTİ, % 21 CHP % 10 İYİ PARTİ, %8,1 HDP, % 8,MHP, % 2 GELECEK PARTİ, % 2 DEVA PARTİ, % 1,3 SAADET PARTİ’ye oy vereceğini ifade etmiştir.

Kararsızların matematiksel dağılımı sonucunda aşağıdaki neticeler ortaya çıkmıştır. Oy verme eğilimleri AKPARTİ % 38,7, CHP % 24,İYİ PARTİ % 11,6, HDP % 9,2, MHP % 9,1,GELECEK PARTİ % 2,3, DEVA PARTİ % 2,3, SAADET PARTİ %1,4, DİĞER % 1,4 olarak görünüyor

Bir başka konu olarak, Türkiye’nin Azerbaycan’a asker göndermesini destekliyor musunuz? Sorusuna kararsız % 5, hayır doğru bulmuyorum % 12, evet destekliyorum % 83 cevap verilmiştir.

Türkiye Kıbrıs meselesi ile ilgili olarak son zamanlarda yıllardır kapalı tutulan Maraş’ı açma çabası için verilen cevaplar % 78 destekliyorum, % 12hayir, % 10kararsiz şeklinde ortaya çıkmıştır.

Bir başka soru şu an Türkiye’nin yönetim şeklini yakından ilgilendirmektedir. Sorulara verilen cevaplar Halk tarafından tercih olarak, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemli ile güçlendirilmiş parlamenter sistem arasında referandum olsa hangisini tercih edersiniz sorusuna % 50kararsiz, % 46 güçlendirilmiş parlamenter sistem, % 35 cumhurbaşkanlığı sistemini tercih ederim denilmiştir.

Bütün Dünyayı ilgilendiren bir salgın hastalık olan Covid 19 için aşı yaptırma konusunda tercihiniz ne olur sorusuna verilen cevaplar şu şekilde olmuştur. Aşı gelince yaptırırım %33, bir süre temkinli olur gözlemler ona göre olurum %41 aşı olmak istemem % 16, kararsız %10 seklinde cevap verilmiştir.

Türkiye hükümeti ile ilgili olarak, Hazine Maliye Bakanı değişmesi ülkemiz ekonomisine etkisi ne olur, sorusuna ekonomik sorunlar aşılır % 37, ekonomik sorunlar çoğalır % 33, mevcut durum devam eder % 21, karar % 9 denilmiştir.

Size göre ülkemizin en önemli sorunu nedir sorusuna; ekonomik sorunlar, hayat pahalılığı işsizlik % 51, pandemiye bağlı adalet sorunlar % 17, sosyal sorunlar % 14, ülkemizin bağlı olduğu sınır ötesi sorunlar % 8 şeklinde cevaplar verilmiştir.

ABD seçimleri, ABD - TÜRKİYE ilişkilerini nasıl etkiler,% 45 hiçbir şey değişmez, % 23 ülkemiz aleyhine gelişir, % 19 ülkemiz lehine gelişir diye cevaplandırılmıştır.

Türkiye siyasetinde konuşulan adalet sisteminde düzenleme yapılması için ne dersiniz ? Sorusuna hayır % 10,  evet % 71 şeklinde tercih belirtilmiştir.

Ben yapılan bu araştırmaları önemsiyorum. Bu çalışmalar vesilesi ile toplumun nabzını tutmak ve ona göre politikalar belirlemek faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Buna göre yarın bir seçim olsa AK PARTİ ve MHP % 47,8 oy alacak gibi görünmektedirler. CHP İYİ PARTİ ve HDP toplam olarak 44,8 oy alma ihtimali vardır.

Bizim düşüncemiz, Türkiye’de muhalefetin çok iddialı bir söylemi yoktur. Çözüm üretmekten uzaktır. Sadece eleştirmek muhalefet yapmak yeterli değildir.

Türkiye’nin Azerbaycan’a asker göndermesi, Azerbaycan’ın Ermenistan karşısında zaferi iyi değerlendirmelidir. Bu hem mazlum insanların yıllar süren işgal ve zulümden kurtulması hem de milli duruş ve duygular için çok önemlidir. Artık bütün dünyaya karşı zulme başkaldırı mesajı verilmiş eylem ortaya konulmuştur.

Kıbrıs’ta milli bir duruş sergilenmiş, yeni Kıbrıs Cumhurbaşkanı vesilesiyle Türkiye ile daha samimi ilişkiler kurulacaktır. Maraş’ın açılması, hem ekonomik kazanımlar turizm ve hem de siyaseten anlamlıdır.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz de ve Karadeniz’de petrol ve doğalgaz araması, Kıbrıs Rumları, Yunanistan, Mısır, Fransa, Almanya, İngiltere, Amerika, Rusya, Libya ilişkileri, PKK PYD, Suriye, Irak, İran, Arabistan, BAE, Katar ilişkileri hem Türkiye’nin şahsiyetli dış politikası hem de dışarıda Türk Ordusunun ve içerde Türk polisinin başarıları ile doğru orantılıdır.

Bize göre Cumhurbaşkanlığı sistemi faydalı olmuş güçlü bir irade meydana gelmiştir. Ancak bunun insanlara daha iyi anlatılabilmesi gerekir. Türkiye devleti ekonomide ve hukukta reformları bir an önce hayata geçirmelidir. Pandemi döneminde bu ülke güzel bir imtihan geçirmiştir. Sağlık alanında dünyanın birçok ülkesinden daha iyi bir durumdayız. Fakat ekonomik sorunlar çözülmeli, bu iş tencereye yansımalıdır. Vatandaş ekonomik göstergelerden ziyade cebine bakmaktadır. Geçim sıkıntısı çeken kitlelere bir şey anlatamazsınız. Ayrıca gereken reformlar yapılmalı, demokrasi insan hakları anlamında düzenlemeler neticelendirilmelidir.

ABD seçimlerinin, Türkiye ile ilişkilerde çok fazla farklılık yapmayacağına inanıyorum. Netice itibariyle gerek Türkiye’de gerek ABD de yerleşmiş teamüller gelenekler ve devletlerin uluslararası politikada bir yönetim tarzı vardır Bu ülkelerin menfaatleri doğrultusunda hareket edilecek, çalışmalar yapılacaktır.

Türkiye bin yıllık devlet geleneği olan bir ülkedir bir kabile devleti değildir. Bizde muhalefet normal demokratik teamülleri aşarak ülke menfaatleri aleyhinde davranışlar sergileyebiliyor. Son olarak Katar’a borsada yapılan satışlar, bazı şirketlerin satılması veya hisse verilmesi bir CHP Milletvekili tarafından Türk Ordusunun satılması şeklinde ortaya konabilmiştir. Bu vekilin kimin adına konuştuğu belli değil, bu cüreti nereden alıyor. Hâlbuki Avrupa da Amerika’da bir şirket hissesinin yabancı sermayeye verilmesi bir ticari iş ve sermaye hareketleri diye değerlendirilip bunun lafı bile edilmez.

Son olarak Tüm dünyada gerek covid 19 dolayısıyla pandemi süreci yaşanmakta gerek askeri siyasi sorunlar nedeniyle ekonomide sıkıntılar olmaktadır. İster istemez bundan Türkiye de etkilenecektir.

Ayrıca belediyeler önemlidir. Yerel yönetim olarak değerlendirilseler bile yaptıkları netice olarak temsil ettikleri partinin başarı hanesine yazılacaktır. AK PARTİ belediyeler iyi işler yapıyor CHP Zaten birçok yerde dökülüyor.

Türkiye, sayın cumhurbaşkanımız liderliğinde bu süreci iyi yönetmeyi başarmalıdır. Ülkemizde inşallah bu süreç sonunda yapılan işler güzel anlatılır, Türkiye de istikrar bozulmaz ve bu işin sonunda aydınlığa çıkarız diye ümit ediyoruz.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları