Çağlar CİLARA
  • 02/07/2015 Son günceleme: 02/07/2015 15:09
  • 5.463

Geçmiş hükümetlerde başbakanlık, bakanlık ve milletvekilliği yapmış tecrübeli siyasetçiler koalisyon konusunda görüşlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sarayda verdiği iftar yemeğinde bildirdi. Yemeğe katılan eski siyasetçiler AK Parti'nin mutlaka CHP ile koalisyon kurması şeklinde ortak bir kanaate sahip oldu. Yemeğe katılan Sağlık eski Bakanı Bülent Akarcalı ve AK Parti eski milletvekili Faruk Koca'yı KRT'deki yayınımda konuk ettim ve neler konuştuklarını sordum. Her iki tecrübeli siyasetçiden de güzel yanıtlar aldım. Akarcalı, özellikle eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın da orada olmasının Erdoğan'ın yumuşama işareti vermesi anlamına geldiğini söyledi. Mesut Yılmaz ile Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasette araları hiç iyi olmayan iki lider. Yılmaz siyaseti bıraktı, Erdoğan ise devletin zirvesinde, eski kavgalar eskide kaldı. Akarcalı şimdi geleceği hazırlamanın vakti diyerek Erdoğan'ın gösterdiği bu vefadan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Akarcalı, "Siyaset geçmişin kavgası değil, geleceğin hazırlanmasıdır, bu yemek bunu gösterdi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vefalı bir lider olduğunu söyleyen Akarcalı, benzer davetleri Demirel ve Sezer dönemlerinde almadıklarını belirtti.

"Dün vefa toplantısı yapıldı" diyen Akarcalı, "Bu yemek, mecliste çeşitli kademelerde hizmet etmiş, seçmenine toplumuna birşeyler vermiş olan insanları hatırlama mesajıydı. Ahmet Necdet Sezer vefa duygusunu göstermekten çok uzak kalmıştı. Demirel candan bir insandı, ama ondan da eski vekilleri hatırlayan yaklaşım görmedik. Bunlar siyaseti yumuşatacak olan yaklaşımlardır. Vatandaş siyaset adamını hizmet almak için seçiyor. Tabiki geçmişin yanlış hesapları sorulmalı ama siyasetin asıl amacı geleceği hazırlamaktır. O geleceği hazırlarken geçmişe saplanıp kalınırsa o zaman ülkenin menfaatleri korunmamış olur."  dedi.

Eski bakanlardan Akarcalı muhalefet liderlerine de çağrı yaptı ve şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yaklaşımı başkalarına örnek olacak şekilde devam etmeli. Biz DSP, ANAP ve MHP olarak AK Parti'den önce son hükümeti kurmuştuk. Sayın Devlet Bahçeli de bir iftar yemeği verip bizleri davet etse ne olur, kötü mü olur, iyi olur. Kılıçdaroğlu, Demirtaş benzerini yapsa fena mı olur. İnsanlar sosyal ilişki ile aralarındaki gerginliğini atar."

Bir diğer konuğum Faruk Koca ise koalisyon ile ilgili önemli sözler söyledi. Eski siyasetçiler, Türkiye için AK Parti ile CHP koalisyonu gerekli derken AK Parti için, AK Parti ile MHP koalisyonu şeklinde görüş bildirdi.

Eski siyasetçilerin ortak kanaatinin AK Parti'nin CHP ile koalisyon kurmasından yana olduğunu belirten Koca, sorunların ancak güçlü bir koalisyon ile çözüleceğini belirtti. İşte Faruk Koca'nın önemli açıklamaları:

"TÜRKİYE İÇİN AK PARTİ-CHP, AK PARTİ İÇİN AK PARTİ-MHP"

"Herkesin değişik kanaatleri oldu ama ortak kanaat büyük problemlerin çözümü için güçlü bir hükümetin kurulması yönünde. Türkiye için AK Parti ile CHP koalisyonu gerekli, ama AK Parti için, AK Parti ile MHP koalisyonu şeklinde bir kanaat var. AK Parti tabanı MHP ile koalisyon kurulmasından yana ancak siyasi akıl ve siyaseti bilen insanlar da sorunların çözümü ile ilgili, toplumsal birliktelik anlamında AK Parti ile CHP koalisyonunun daha doğru olacağını düşünüyor. Türkiye sınırlarında büyük sorunlar yaşıyor, çözüm süreci var, büyük sorunların çözümü ile ilgili anayasa değişikliği gerekiyor, bu değişiklikler AK Parti ile CHP'nin ortak koalisyonu ile mümkün. Bir de ana akım olarak Türkiye'nin merkez partileridir Ak Parti ve CHP. Türkiye'nin bu meseleleri ideolojik partilerle zor çözülür. Bu anlamda CHP koalisyonu Türkiye için gerekli."

Yazarın Yazıları