Makaleler

Türkiye ekonomisinde ölçülememiş sektörler ve Beykoz

26.03.2018 20:02
| | |
8789

Ekonomimize yönelik birçok araştırmalar yapılmış bulunmaktadır. Sektörel bazda ağırlıklı olarak birçok konu incelenmiştir.

Bunlar içinde 6 sektör vardır ki bugüne kadar az incelenmiştir.

Kültür Ekonomisi

Türkiye’de Kültür Ekonomisinin Boyutları ilk defa TAVAK Vakfı tarafından geçtiğimiz yıl yapılmış ve Kültür Ekonomisinde 53 ana sektör bazında kültür ekonomisinin ekonomideki yeri değerlendirilmiş ve GSMH yüzde 6,4’ünün Kültür ekonomisinde oluştuğu ortaya çıkarılmıştır. Bu AB ülkelerini ortalaması olan 4,2’den çok daha yüksektir. Buna karşılık Almanya’da 8,9 olan GSMH’daki payı 6,4 olan kültür ekonomisine göre daha azdır. Beykoz İstanbul’un 39 ilçesinden biridir. Beykoz’un da İstanbul’daki Kültür Ekonomisindeki payının ölçülmesinde yarar vardır.

Gastronomi Ekonomisi

Türkiye’nin el atılması gereken sektörlerin arasında yer almaktadır. Gastronomi’de tahmini sayılar ile 17 milyar ile 21 milyar dolar arasındadır. Gastronomi ekonomisinde böyle bir meblağın döndüğünden hareket edilmektedir. Buna karşılık son yıllarda terör olaylarının etkisi, yabancı turistlerin azlığı, Türk halkının fakirleşmesi gastronomi ekonomisinde nasıl bir boyut olduğunu ortaya çıkarmamıştır. Gastronomi sektöründe Beykoz son zamanlarda gerileyen bir bölgedir. Her ne kadar Kavacık’ta birçok Gastronomik faaliyet varsa da bunlar öğlenleri çalışmakta akşamları boştur. Gastronomi sektörünün Beykoz içinde önemi incelenmelidir.

Futbol Ekonomisi

Futbol Ekonomisi son zamanlarda değer kazanan ekonomilerin başında yer almaktadır. Futbol Ekonomisi özellikle 4 büyük kulüplerin ekonomik harcamalarına baktığımız zaman ve Türkiye’de yayın haklarını da ele aldığımız zaman çok büyük boyutlara geldiği ortaya çıkmaktadır.

Turizm Ekonomisinin 60 sektöre olan etkisi

Turizm konusunda Türkiye’de anlaşılan kanı yılda ne kadar turist gelip ne kadar para harcadığı ve kişi başına harcanan para tutarına yönelmektedir. Buna karşılık Türkiye’de turizmden etkilenen ve yararlanan, bunlarla düşüp kalkan 60 ayrı sektör vardır. Turizm Ekonomisindeki 1 milyon kişinin az gelmesi bu 60 sektöre büyük etki yapmaktadır. Bu konuda da kapsamlı hiç bir araştırma yer almamaktadır. Turizm sektöründe son yıllarda Beykoz turizmde de önem kazanmaktadır. Polonezköy, Cumhuriyet köyü ve Riva’nın yanında Kavacık’ta artık oteller bölgesi olmaya başlamıştır. Beykoz’un turizm yaşamında önemi artmaktadır.

Lojistik Sektöre

Lojistik’te Türkiye özellikle kara taşımacılığında Avrupa ülkeleri arasında eskiden birinci sırada yer almaktaydı. Avrupa Birliği Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeleri aldıktan sonra bu ülkelere yeteri kadar para yardımı yapamaması nedeniyle başta Bulgaristan olmak üzere Lojistik sektörünü destekleyip Türk tırlarının önünü kesmeye çalışmakta ve bu konuda Türk tırlarının Avrupa’daki birinciliğinin tehlikeye girmiş bulunmaktadır. Lojistiğe tabi ki deniz ve hava, kargo taşımacılığını da ilave edersek Türkiye’nin güçlü havayolu filosu ile buradaki konumu ortaya çıkmaktadır. Özellikle deniz taşımacılığı açısından Beykoz önem kazanabilir. Poyrazköy’den Paşabahçe kıyısına kadar Lojistik sektörü için çok müsait alanlar vardır. Bunların ölçülmesinde yarar vardır.

Sokak Ekonomisi

Türkiye’de ele alınmamış konulardan biri de Sokak Ekonomisidir. Çin, Hindistan, Tayland gibi ülkelerde bu konularda araştırmalar yapılmakta ve AB ülkeleri bile sokak ekonomisi dediğimiz sokakta inderekt dönen ekonomik değerleri tespit etmektedirler. Bu konuda Türkiye’de tek çalışma, Giresun Üniversitesi Malta arasında yapılan bir ön çalışmadır. Türkiye’de Sokak Ekonomisinin boyutlarına baktığımız zaman en azından 400 bin kişinin bu ekonomiden yararlandığı ve aileleri ile birlikte büyük kitlelere olanak sağladığı ortaya çıkmaktadır. Sokak ekonomisinde İstanbul’da en aktif yerlerden biri Esenler Belediyesi ve Beykoz’dur. Beykoz Belediyesi’nin Sokak Ekonomisi konusunda bir araştırma yaptırması farzdır.

Genel olarak Türkiye’nin bu 6 sektörde ciddi araştırmalar yapması ve değerlerini ortaya çıkarmasında yarar vardır.

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Ekonomi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"