Salih ŞİŞMAN
  • 28/07/2022 Son günceleme: 28/07/2022 08:44
  • 3.337

Gündemi takip edenler bilir. Türkiye’nin e-ticaret siteleri içinde en eski ve en büyükleri arasında bulunan,

Türkiye’de ki E-Ticaret siteleri nereye gidiyor

 

her ne kadar yerli bir girişim olarak kurulsa da yıllar önce e-ticaret devlerinden Amerikalı Ebay firmasına satılan gittigidiyor.com, 18 Temmuz itibariyle Türkiye’de ki operasyonlarından çekilerek siteyi kapattı.

Tabi ki, ülkemize katma değer anlamında değer kazandıran böyle bir portalın kapanması hoş bir şey değil. En azından yeni bir yönetim ve yeni bir anlayışla el değiştirmesini beklerdik. Ama olmadı ve sahibi Ebay, gittidiyor.com’u tamamen tarihe gömdü.

Aslında bu tarz kapanmalar yeni değil. gittigidiyor.com kadar olmasa da aslında Türkiye piyasasında irili ufaklı çok sayıda e-ticaret sitesi yıllar içinde tamamen kapandı.

Bu kapanmalara sebep olarak birçok husus örnek gösterilebilir. Bazı e-ticaret siteleri büyük e-ticaret devleriyle rekabet edemediğinden, bazıları müşterilere karşı olan tutumlarından, bazıları da yüksek listeleme ve komisyon ücretlerinin yüksekliğinden veya diğer sebeplerden ötürü bu kapanmaları yaşadı.

Bu süreçlerden ders çıkararak sistemini değiştirenler olduğu gibi, bildiği yöntemi uygulamaya devam eden e-ticaret siteleri de oldu süreçte.

Mesela, süreç içinde hepsiburada.com gibi kendi depoları ve hatta lojistik ağı olan siteler bile sadece kendi depolarından ürün satmakla kalmadılar ve üçüncü taraf satıcıları bile bünyelerine dahil ederek sistemlerini kullandırarak ürün satmaya başladılar.

Bilinen e-ticaret siteleri içinde N11.com, Trendyol.com ve Amazon.com gibi devler halen bu sistemde yoluna devam ediyor.

Kişisel olarak yukarıda yazdığım tüm alışveriş sitelerinden sorun yaşadım. Çok memnun kaldığım alışverişlerde oldu tabi. Çoğu kişi de benim gibi düşünmekte. İşte bu sorunlar karşısında bu sitelerin çözümleri alıcı ve satıcı ekseninde ne kadar yapıcı olursa piyasaya o kadar iyi tutunacaklardır.

Süreç içinde Amazon.com’u ayrıca belirtmek istiyorum. Türkiye piyasasına girmesiyle artık tüm Türkiye’ye örnek olacak bir yapı geliştireceğini düşünmüştüm. Çünkü Amazon bir dünya deviydi. Amazon Türkiye, gerçekten süreç içerisinde müşteri memnuniyeti açısından bugüne kadar görmediğimiz bir yapıyı sundu bize. Hala daha bir müşteri olarak Amazon’un kendi deposundan sattığı ürünleri diğer sitelere nazaran daha rahat alırım. Çünkü bilirim ki sattığı malın ardında bir şekilde durur veya durmaya çalışır.

Ama son 1 yıl içinde yaşadığım birçok olay bende Amazon’a karşı hayal kırıklığı oluşmasına sebep oldu. Mesela, iadeye gönderdiğim ürünün kargoda kaybolması sonucu kargo şirketinin zararımı telafiyi kabul etmemesi üzerine, Amazon.com sürecin düzeltilmesi için hiçbir şey yapmadığı gibi üzerine de tatlı dille geçiştirmiştir. Amazon’da ki her çıkan müşteri hizmetleri yetkililerine tek tek dakikalarca laf anlatmak ve sonunda sorunun çözülmemiş olması ayrı bir sorun yumağına sebep olmuştur. Ayrıca yine iadelerin günlerce sürmesi ve müşterinin devamlı devamlı hatırlatarak uzun uğraşlar sonucu işini çözmesi insanı geren uygulamalardır. Diğer bazı hususlarda yaşadığım sorunlarda da sistemlerini bahane etmeleri ve önerileri dikkate almamaları da sorunun ayrı bir boyutudur. Maalesef iyi konuşan ve yazan müşteri hizmetleri yetkililerinin olması sorunun çözümü için yeterli değil. Amazon Türkiye’nin de stratejisini gözden geçirmesini tavsiye ediyorum.

Gittigidiyor.com, Türkiye’de birçok hususta öncü bir yapıdaydı. Görülen o ki stratejileri tutmadı ve kapanma yoluna gitti. Umarım diğer e-ticaret siteleri de bu kapanmalardan ibret alırlar.

Sorularınız veya görüşleriniz için bana [email protected] e-posta adresimden ulaşabilirsiniz.

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Yazarın Yazıları