Türkiye’de ilk üniversite işgalini kim yaptı?

  • 0
  • 22419

Türkiye’de öğrenci hareketlerinin başladığı 1968 yılında sol grupların başlattığı üniversite işgal eylemlerine karşı sağ kesimi örgütleyerek ilk üniversite işgalini yapan kişinin Devlet Bahçeli olduğu ortaya çıktı.

Ülkücülerin ilk üniversite işgalini Bahçeli gerçekleştirdi 

1969 yılında öğrencisi olduğu Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi’ni işgal eden Devlet Bahçeli, 8-9 bin öğrencisi bulunan akademinin işgal planını, 1980 öncesinde Ülkücü Hareket’in tanınmış isimlerinden Oğuzhan Cengiz’in kaleme aldığı “Türkmen Beyi Devlet Bahçeli” isimli kitapta anlattı.

 

Öğrenci olaylarının masum öğrenci hakları talepleriyle doğduğunu ve bütün öğrencilerin ilgisini çektiğini belirten Bahçeli, bir süre sonra 

birtakım sol düşünceye ait ifadelerin kullanılmaya başlandığını söylüyor. Sol düşüncenin okullarda yaygınlaştığını, basının öğrenci olaylarının üzerinde durduğunu hatırlatan Bahçeli, öğrenci hareketlerinin boykot ve işgaller sürecini şöyle anlatıyor:

“1968 yılından itibaren akademide öğrenci olduğumuz birinci yılda boykot ve işgaller başladı. Zannediyorum o dönemde Hukuk, Dil, Tarih-Coğrafya fakültelerinde başlayan öğrenci olayları hemen Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi (eski adıyla İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksek Okulu)’ne de sirayet etti.

Bir grup öğrenci 1968 imtihan döneminde okulda boykota gitmek istedi. Buna karşı çıkan grubun içerisindeydik. Bu Marksist-Leninist düşünceye dayalı, okula alınmama, derslere sokulmama ve fiilî okul işgallerinin gündeme geldiği dönemde okuma arzusu taşıyan, bu tür olaylara karışmayıp derslerine girmek isteyen öğrencilere karşı da bir direnç doğdu. Onlar da kendi aralarında derlenip toparlanma ihtiyacı hissettiler. Bizler de Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi’nde 1969 yılında bunun öncülüğünü yapan bir kişi olarak ortaya çıktık. Birkaç arkadaşımızla burada Ülkü Ocakları’nı kurduk…”

İŞGAL 2 GÜN SÜRDÜ

Kitapta, 2 gün sürdüğü belirtilen işgal eylemi şöyle anlatılıyor:

Devlet Bahçeli ile arkadaşları akademiyi solun elinden kurtarmak için plan yaparlar. Okulu geceden işgal ederler ve iki gün içeride kalırlar. Okulu tekrar ele geçirmek isteyen solcu militanlar Devlet Bahçeli ve arkadaşları çıkarken silâh kullanırlar. Devlet Bahçeli okulun ele geçirilişinin uzun mücadelelerden sonra olduğunu belirtir. O dönemde komünist militanlardan da ülkücülerden de vurulanlar oluyordu. Devlet Bahçeli de olaylarda birçok arkadaşını kaybetti.”

ÖĞRENCİLERİN İLK KİTLESEL EYLEMİ; KIBRIS MİTİNGİ

İşgal için “Bizim açımızdan bir dönüm noktasıdır” diyen Bahçeli, kendisinin lise yıllarında böyle bir örgütlü hareketin olmadığını söylüyor. Alparslan Türkeş’in Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) Genel Başkanı olduğu 1965 yılında okullarla büyük bir alakasının olmadığını belirten Bahçeli, Kıbrıs olayları nedeniyle Türkiye Millî Gençlik Federasyonu ve Millî Türk Talebe Birliği’nin önderliğinde yapılan mitinge lise öğrencilerinin de katılmasına dikkat çekiyor. Bahçeli, öğrencilerin kitlesel olarak iştirak ettiği siyasi olay olarak Kıbrıs mitingini gösteriyor. Bahçeli ayrıca yatılı okudukları için o dönemde üniversite gençliğiyle de bir irtibatlarının olmadığını belirtiyor.

Bilgeoğuz Yayınları’ndan çıkan “Türkmen Beyi Devlet Bahçeli” isimli kitapta MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin siyasi ve özel yaşamına ilişkin geniş bilgiler yer alıyor. 

Ayrıntılı bilgi için: Oğuzhan Cengiz

Bilgeoğuz Yayınları

Tel: 0212 527 33 65 - 66

Faks: 0212 527 33 64

[email protected]

www.bilgeoguz.com.tr

Adres: Alemdar Mahallesi Molla Fenari Sokağı 35/B

Cağaloğlu/İSTANBUL

Dost Beykoz Gazetesi Şubat 2014/1 - 128. Sayı
Önceki Dost Beykoz Gazetesi Şubat 2014/1 - 128. Sayı
Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam
Sonraki Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam