Kültür

Türk Ocağı’nda Balkan Savaşı’nın 100. yılı

Türk Ocağı’nda Balkan Savaşı’nın 100. yılı
2014.08.01 00:00
| | |
3926

Türk Ocakları Beykoz Şubesi tarafından düzenlenen “BALKAN SAVAŞLARININ 100. YILI VE BALKANLARDA TÜRK SOYKIRIMI” konulu program İBB Beykoz Koru Tesisleri’nde yapıldı.

Programa konuşmacı olarak Av. Özcan Pehlivanoğlu katıldı. Dost Beykoz yazarlarındanMelih Perçin ve Doç. Dr. Fuat Alarçin ile MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet’in de hazır bulunduğu program sabah kahvaltısından sonra Türk Ocakları Beykoz Şube Başkanı Mustafa Arman’ın açılış konuşması ile başladı.

Mustafa Arman yaptığı kısa açılış konuşmasında 2013 yılının ilk faaliyetini gerçekleştirdiklerini, Türk Ocakları Beykoz Şubesi olarak bu faaliyetlere aralıksız olarak devam edeceklerini ifade etti.

Programın konuşmacısı olan Av. Özcan Pehlivanoğlu’da yaptığı konuşmada; Türk tarihinin en dramatik savaşlarından biri olan Balkan Savaşlarının kamuoyunda yeterli yer bulmamasından duyduğu üzüntüyü ifade ettikten sonra “yakın tarihimizde Çanakkale savaşlarında 250 bin şehit verdik ama hiç toprak kaybetmedik, Balkan savaşlarında ise 1,5 milyon insanımızı 168 bin kilometrekare toprağımızı kaybettik. Balkan savaşları bu kadar nasıl önemsiz görülebilir?” dedi. 

Özcan Pehlivanoğlu “ Osmanlı Türk İmparatorluğunun çöküşünü berraklaştıran üç ana kırılma noktası yaşanmıştır. Bunlardan birincisi Osmanlı – Rus savaşı 1877 – 1878 ( 93 harbi ), ikincisi 1912 – 1913 yıllarında yaşanan Balkan Savaşları ve sonuncu da 1914 – 1918 yıllarındaki Birinci Dünya Savaşıdır. Balkan savaşlarında bize göre 1,5 milyon Türk öldü. Amerikalı Tarihçi Yazar Justin Mc.Carthy’e göre ise bu rakamın 632.408 kişi olduğu yönünde. Balkan savaşları, ülkenin Rumeli’deki topraklarını kaybetmesi ve neredeyse Avrupa Kıtası ile bağlantısının kalmaması sonucunu doğurmuştur. Kaybedilen sadece toprak olmayıp, sistematik baskılar ve tehditler ile Rumeli coğrafyasından önemli bir Müslüman Türk nüfusun Anadolu’ya göç etmek zorunda kaldıklarını” ifade etti.  

Program Türk Ocakları Beykoz Şubesi başkanı Mustafa Arman’ın kapanış konuşması ile sona erdi…

Haber: Melih PERÇİN

Anahtar Kelimeler: Mustafa Arman, Özcan Pehlivanoğlu, Türk Ocağı, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"