Türk Alman Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım çilesi

  • 0
  • 44941
Türk Alman Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım çilesi
Türk Alman Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım çilesi
Türk Alman Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım çilesi
Türk Alman Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım çilesi
Türk Alman Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım çilesi

Beykoz'daki Devlet Üniversitelerinden olan Türk Alman Üniversitesi öğrencileri, okula ve yurtlarına ulaşmak için zorunlu olarak otostop yöntemini kullanıyor

Dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Almanya Eğitim ve Bilim Bakanı Dr. Annette Schavan'ın 30 Mayıs 2008 tarihinde imzaladıkları protokolle kurulmasına karar verilen Türk-Alman Üniversitesi'nin öğrencileri, okula gidip gelirken yaşadıkları ulaşım sorununa çözüm üretilmesini istiyor.

Üniversite öğrencileri soğuk havalarda ve sınav dönemlerinde, okulla şehir merkezi arasında yaşanan ulaşım sıkıntısı nedeniyle oldukça zor anlar yaşıyor.

Otostop yapmak suretiyle tamamen özel araç şoförlerinin insafına kalan öğrenciler, saatlerce yol kenarında toplu taşıma aracı beklemek zorunda kalıyor.

Öğrenciler yaşadıkları sıkıntıları şöyle dile getiriyor.

Hüsamettin Abdüllatif, Mekatronik Mühendisliği Hazırlık sınıfı öğrencisi, 23 yaşında Maltepe'deki Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yurdunda kalıyor.

Abdüllatif yaptığı açıklamada, Türk-Alman Üniversitesi öğrencilerinden olduğunu hatırlatarak, "Maalesef yol çok uzun sürüyor, otobüs yok. Her zaman otostop çekmek durumunda kalıyoruz. Keşke Kavacık ve üniversite arasında ring olursa çok iyi olur, zorlanıyoruz" şeklinde konuşarak sorunlarına çözüm üretilmesini istedi.

Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Uluç Mustafa Bilgin'de Beykoz Merkez Mahallesi Şahinkaya Caddesi'nde bulunan okullarından evlerine gitmek için Kavacık'a gitmeleri gerektiğine işaret ederek, "Ancak okuldan Kavacık'a giden herhangi bir ulaşım aracı yok. Var olan da yolu çok uzatıyor. Nereden baksanız o otobüsü kullandığımızda yol bir saati bulabiliyor. Fakat arka yoldan belediyenin üniversitemize vereceği bir otobüsle 15 dakikada gidebiliriz. Ne kadar dilekçe yazdıysak, ne kadar dilekçe topladıysak bir cevap alamadık. Sorunun çözülmesini istiyoruz, hava soğuk, yağmur yağıyor üşüyoruz" şeklinde konuşarak yetkililerden bir çözüm bulmalarını istedi.

Üniversite öğrencilerinden Mihriban Seven'de okul bünyesinde çok sayıda akademisyenlerin ulaşımını sağlayan servis olduğunu fakat öğrencilere yönelik böyle bir uygulama olmadığını söyledi.

Türk-Alman Üniversitesine ulaşım yalnızca iki otobüsle sağlanıyor. İETT'nin 15F ve 136B numaraları otobüslerini kullanarak okullarına ulaşmaya çalışan öğrencilerin, bu otobüslerle yolun oldukça uzadığını ve çok fazla zaman kaybı olduğunu söyledi.

Okul bünyesinde 5 fakülte, 2 enstitü ve yabancı diller yüksekokulunda eğitim öğretime devam eden yaklaşık bin öğrenci bulunuyor.

Haber Merkezi

Başkan, Beykoz'un muhtarlarıyla buluştu
Önceki Başkan, Beykoz'un muhtarlarıyla buluştu
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti