Eğitim

Türk-Alman Üniversitesi’ni Beykoz’da TOKİ inşa edecek

23.01.2016 14:07
| | |
5679

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Beykoz'da inşa edecekleri ‘Türk-Alman Üniversitesi Kampüsü’ ihalesi ikinci oturumunun 25 Ocak 2016 günü yapılacağını açıkladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, İstanbul’un Beykoz ilçesinde inşa edecekleri ‘Türk-Alman Üniversitesi Kampüsü’ ihalesi ikinci oturumunun 25 Ocak 2016 tarihinde yapılacağını açıkladı.

TOKİ Başkanı ihale kapsamında, Fen Fakültesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Mühendislik Fakültesi, laboratuarlar, derslik binaları ile sosyal tesislerin inşa edileceğini söyledi.

Türkiye ile Almanya arasında imzalanan anlaşma kapsamında 2010 yılında kurulan Türk-Alman Üniversitesi, faaliyetlerini İstanbul’un Beykoz ilçesinde yaklaşık 120 bin metrekarelik alan üzerinde TOKİ’nin inşa edeceği yeni kampüsünde sürdürecek. 

İki aşama olacak

TOKİ Başkanı Turan, ‘1. etap kampüs binaları inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi’ ihalesi kapsamında, Fen Fakültesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Mühendislik Fakültesi, eğitim ve Merkezi Araştırma Laboratuarları, A blok derslik binası, B blok derslik binası alanlarının yer aldığını açıkladı.

Üniversite kampüsünün ikinci aşamasında ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Kültür/Sosyal Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kongre Merkezi ve Bilgi İşlem Merkezi ile spor tesisleri inşa edilecek. Üniversite tarafından yapımı başlayan Yabancı Diller Yüksek Okulu binası tamamlanma aşamasında bulunuyor. Rektörlük binasının inşası ise sürüyor.  

Çevre yolundan ulaşım sağlandı

Turan, üniversite yerleşkesinin araziye uyumlu olarak çizgisel ve yürünebilir, ulaşılabilirlik ölçütlerine uygun kurgulandığını belirterek, “Motorlu araç trafiği, yaya trafiğinden ayrıldı ve araçların sadece arazi sınırında oluşturulan çevre yolundan yerleşke alanına ulaşımı sağlandı. Yerleşkeye ulaşım otobüs hatlarıyla ve Beykoz’dan deniz yoluyla   sağlanabiliyor. Mevcut yeşil dokunun korunması, arazi ve iklime uyumlu yerleşim dikkate alındı. Arazinin yakınında tarihi bir köşk olduğu için tüm cepheler Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı” diye konuştu.

 

Milliyet

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haber, Türk Alman Üniversitesi, toki, Mehmet Ergün Turan, İnşaat

reklam
1 Yorum
Giray Tataroğlu24.01.2016 11:14:32

Türk-Alman Üniversitesi Beykoz için gerçekten önemli ve gerekli bir yatırımdır. Hem öğrencilerin Beykoz'a çekilmesini sağlayacak hem de Beykoz'un hali hazırda değerli olan arazilerinin değerine değer katacaktır.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"