Türk Alman Üniversitesi'ne büyük ilgi

  • Güncelleme: 14.01.2011 00:11
  • Okunma: 12415 kez
  • Yorum: 0
Her iki ülkenin de büyük önem verdiği Türk Alman Üniversitesi, 2011-2012 eğitim öğretim yılında Beykoz'da hizmete girecek.
Türk Alman Üniversitesi'ne büyük ilgi

Yeni açılacak üniversitede, Almanya'dan 36 profesörle anlaşma yapıldı. Ayrıca çoğu Türkiye'den 300 akademisyen yeni üniversitede çalışmak için başvuru yaptı.

Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine önemli katkı sağlayacağı düşünülen Türk Alman Üniversitesi, yeni eğitim öğretim yılında açılıyor. Türk-Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) tarafından açılacak üniversite için Silivri'de bulunan Gümüşyaka belde binası ile birlikte 77 dönümlük arazi 50 yıllığına kiralandı. İlk etapta fen, hukuk, iktisadi-idari, kültür-sosyal bilimler ve mühendislik gibi 5 ana dalda öğrenci alacak üniversitede öğrenim görmek isteyen binin üzerinde başvuru yapıldı. 

300 AKADEMİSYEN BAŞVURDU

TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, üniversitede ders verecek 36 kürsülü profesörle anlaşma sağlandığını ifade etti. Çoğu yurt içi olmak üzere 300 akademisyenin çalışmak için başvuruda bulunduğunu söyleyen Şen, "Önceliğimiz Almanya'da eğitim görmüş ve orada doçentlik durumuna gelmiş akademisyenler olacak" dedi. Şen, üniversitede eğitim dilinin almanca olacağını İngilizce ve Türkçe derslerin de Almanca verileceğini sözlerine ekledi.

 

 

BUTİK ÜNİVERSİTE OLACAK

Öğrencilerin üniversite sonrası kolay iş bulmaları için farklı eğitim programları uygulayacaklarını anlatan Şen şunları söyledi: "Hedefimiz Avrupa Birliği'ne giden yolda Türklerin, kaliteli bilim adamların elinde yetiştirilmesi. Bunun için 1 öğretim üyesine en fazla 12 öğrenci düşecek. Öğrencilerimiz Almanya'daki partner üniversitelerimizde 6 ay öğrenim bir 6 ay daha da staj yapacak. Çoğunluğu Türk kökenli Alman vatandaşı olacak öğrenciler yıllık 9 bin toplamda ise 36 bin euro eğitim ücreti ödeyecek. İlk yıl 600 öğrenci hazırlık okuyacak. Ayrıca butik üniversite yapmayı düşündüğümüz için en fazla 7 bin öğrenci kabul edebileceğiz." 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz