Eğitim

Türk Alman Üniversitesi inşaatı hızlandırıldı

Türk Alman Üniversitesi inşaatı hızlandırıldı
15.10.2015 18:30
| | |
19329

2013 yılında açılışı gerçekleştirilen Türk-Alman Üniversitesi'nin kampus inşaatı Beykoz’da devam ediyor.

2013 yılında açılışı gerçekleştirilen Türk-Alman Üniversitesi'nin kampus inşaatı Beykoz’da devam ediyor.

Geçici binasında eğitimini sürdüren üniversite için 120 bin metrekarelik kampüsün 70 bin metrekarelik ilk etap inşaat işlemleri ve ikinci etap kısımları hızlandırılıyor. TOKİ tarafından yürütülen inşaat çalışmaları kapsamında rektörlük ve idari tesis binalarının yapım ihalesi de gerçekleştiriliyor.

120 BİN METREKARE KAPALI ALANI OLACAK

Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayalı olarak kurulan Türk-Alman Üniversitesi, 2014 yılında kapılarını Beykoz'da açtı. Mimar Hilmi Güner tarafından çalışmaları yapılan kampüs toplam 120 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 3 aşamada gerçekleşecek olan çalışmanın ilk aşamasında 70 bin metrekare büyüklüğünde Fen ve Mühendislik Fakültesi binaları, merkezi laboratuar binası, kütüphane ve sosyal tesisler binası, merkezi derslik binaları bulunacak. İkinci aşamada fakülteler (Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Kültür ve Sosyal Bilimler) binası, Yabancı Diller Yüksek Okulu binası, Rektörlük binası ile Kongre-Kültür Merkezi binası inşa edilecek. 3. kısım olarak spor merkezi olarak yapılacak. İnşaat çalışmalarının 2017 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Devlet üniversitesi olarak hizmet veren ilk Türk-Alman Üniversitesi'nde (TAÜ) dokuz Türk, dokuz Alman profesör ders veriyor. Alman öğretim görevlilerinin maaş ve masrafları ise Alman Akademik Değişim Servisi'nce karşılanıyor. İnşaat çalışmaları ve diğer masraflar Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanan üniversitede, Almanya devleti yılda 4 milyon euro mali destek sunacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haberleri, Türk Alman Üniversitesi, Kampüs, İnşaat, TAÜ

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"