Kültür

Turizm Haftası Etkinlikleri başladı

Turizm Haftası Etkinlikleri başladı
2014.07.25 00:00
| | |
11283

Turizmin önemine dikkati çekmek, iç ve dış turizmin canlanmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl düzenlenen Turizm Haftası dolayısıyla İstanbul'da gerçekleştirilecek etkinlikler, Beykoz'da yapılan törenle başladı.

Her yıl 15-23 Nisan tarihlerinde kutlanan Turizm Haftası etkinliklerine bu yıl Beykoz ev sahipliği yaptı. Hıdiv Kasrı’nda düzenlenen açılış töreniyle start alan etkinlikler İstanbul Valiliği’nin himayesinde Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle düzenlenirken, kültür, sanat ve spor dallarında düzenlenen etkinliklerde ünlü isimler yer aldı.

 

15 Nisan Perşembe günü Hıdiv Kasrı’nda yapılan açılış törenine Mehter Gösterileri, folklor ve Türk Halk Müziği Konseri  renk katarken protokol konuşmalarından çıkan ortak kanaat Beykoz’un turizmden hak ettiği ilgiyi görmesi yönünde oldu.

İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün , Kültür ve Turizm Bakanı Müşaviri Muharrem Ergül, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Beykoz Cumhuriyet Başsavcısı Nuh Tekin, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer , Beykoz Belediye Başkan Vekili Hanifi Dilmaç, CHP İlçe Başkanı İsmet Konca , BBP İlçe Başkanı Özer Güneş , TÜRSAB Genel Sekreteri Günnur Özalp, Belediye Başkan Yarımcıları, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri ile çok sayıda davetlinin katıldığı programda ilk konuşmayı TÜRSAB Genel Sekreteri Günnur Özalp yaptı. Özalp turizm haftası etkinliklerinin bu güne kadar hep Sultanahmet Bölgesi’nde kutlandığını hatırlatarak Beykoz’un bu yıl ön plana çıkmasının önemli bir gösterge olduğunu belirtti. Özalp “Beykoz turizmden hak ettiği payı ve ilgiyi almalı zira inanılmaz güzel bir coğrafyada yaşıyorsunuz” dedi.

Yurt dışında olması nedeniyle programa iştirak edemeyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yerine konuşma yapan Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan konuklara Başkan Çelikbilek’in selamlarını ileterek başladı. Çalışkan Beykoz’un böyle önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmasının belediye olarak kendilerine ayrı bir gurur ve sorumluluk verdiğini belirtirken Turizm Haftası etkinliklerinin Beykoz’da farklı açılımlara yol açmasını umduğunu ifade etti.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili Turizm Haftası Etkinlikleri’nin Beykoz’da kutlanmasına öncü olan Beykoz Belediyesi ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksekolulu’na teşekkür ederek başladığı konuşmasında gelecek yıllarda da bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapması için BeykozKaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi’nde söz istedi. Bilgili’nin bu çıkışı alkışlarla destek alırken, Bilgili,“Avrupa Kültür Başkenti olmuş İstanbul’un en önemli ve tarihi ilçelerinden biri olan Beykoz’un bu etkinliklere ev sahipliği yapması çok önemli bir gelişme. Beykoz konumu itibariyle özel konaklama yerlerine uygun bir yer. Bunun için de bu tür tesislerin yapılması gerek” şeklinde konuştu.  

Kültür Bakanlığı Müşaviri Muharrem Ergül ise konuşmasında Beykoz’un turizmden yeterli payı alamamasına değinirken, “ben de bir dönem görev aldığım Beykoz’da imar konusunda çalışmalar yapmıştım. Mevcut arkadaşımız da aynı gayretle çalışmalara devam ediyor. Gerek 1/1000 ve gerekse 1/5000’lik planların beklentilere cevap verecek şekilde çözülmesinden sonra süratle turizme yönelik tesisler yapılacaktır. Beykoz tarihte de çok önemli bir turizm merkezi olmuş, değişik kültürleri bir arada toplamıştır. Yuşa Tepesi, Beykoz Çayırı ve şu an bu programı düzenlediğimiz Hıdiv Kasrı , İstanbul’da turizmin konuşulmadığı zamanlarda dahi turizm etkinliklerine ev sahipliği yapmıştır” dedi.

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün de, “2700 yıllık tarihe sahip olan Beykoz’un Turizm Haftasıetkinliklerine ev sahipliği yapması çok önemli bir gelişme.   Beykoz bu açıdan çok zengin ve keşfedilmeyi bekleyen bir bölge. Umarım bu program turizme yönelik yatırımlar için önemli bir başlangıç olur. Bundan sonra düzenlenecek bu tür organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktan onur duyacağımızı da belirtmek isterim.  Ben buradan katkı koyan herkese teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmaları İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan’ın konuşmasıyla sona ererken, Özcan Beykoz'un doğasıyla, kültürüyle ve güzel mesire alanlarıyla turizme büyük katkılar verdiğini kaydetti.

Özcan, geçtiğimiz yıllarda turizm açısından dünyada zorlu bir dönemin yaşandığını, ama Türkiye'nin bu konuda özellikle -2009 yıllarında çok ciddi ivmeler kazandığını anlattı.

Protokol konuşmalarının ardından İBB Mehter Takımı’nın yaptığı muhteşem gösteri izleyicilere unutulmaz anlar yaşatırken Karadeniz Grubu’nun düzenlediği kemençe eşliğindeki horon gösterileri de ilgiyle izlendi.

Türk Futbolunun unutulmaz yıldızları BJK’li Recep ve FB’li İlker ile Sercan’ın da izlediği açılış programı Türk Halk Müziği Sanatçısı Kubilay Dökmetaş’ın verdiği konserle sona erdi. Davetliler, Dökmetaş’ın hareketli türküleri eşliğinde piste çıkıp horon tepti.

Haber Merkezi    

Anahtar Kelimeler: Turizm Haftası, İstanbul, Beykoz, AK Parti

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"