TÜGVA Beykoz Temsilcisine ayrımcılık suçlaması

  • 15.01.2020 10:49
  • Güncelleme: 15.01.2020 12:50
  • Okunma: 6137 kez
  • Yorum: 0
Birgün gazetesi TÜGVA Beykoz Temsilciliği'nin yılbaşı gecesi düzenlediği program davetiyelerini gündemine aldı.
TÜGVA Beykoz Temsilcisine ayrımcılık suçlaması

Konuyu haberleştiren gazete, TÜGVA Beykoz Temsilciliği'nin program için dağıttığı davetiyelerin Hıristiyanlara yönelik ayrımcılık içerdiğini ifade ederek, Eğitim Sen yöneticilerinin görüşlerine yer verdi.

Gazete, TÜGVA’nın Beykoz Temsilciliği'nin ‘Mekke’nin Fethi Gecesi’ için okullarda davetiye ve “Yılbaşı kutlamayın” diyen bir kart dağıttığını kaydederek, Eğitim Sen’li öğretmenlerin söz konusu faaliyetle ilgili tutanak tuttuğunu yazdı.

Dağıtılan davetiyelerde, “Yılbaşı (NOEL) kutlamak Hıristiyanlara göre bir ibadettir. Biz Hıristiyan bayramında ibadet eden Müslüman gördük.” ifadelerine yer verildiği ve bu sözlerin Hıristiyanlara karşı bir ayrımcılık içerdiği iddia edildi.

Öte yandan yine aynı gazetenin haberinde, davetiyelerin dağıtımına yönelik Eğitim Sen'li öğretmenlerin tutmuş oldukları tutanakta,  “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın laiklik ilkesine uymayan TÜGVA’ya ait davetiyeler okul idaresi tarafından öğrencilere dağıtılmıştır” ifadelerine yer verildiği yazıldı.

Gazete ayrıca, Eğitim Sen 2 No‘lu Şube Başkanı Kazım Yılancı'nın, “Biz Eğitim Sen olarak vakıf ve derneklerin okullarda bu tip etkinlikler yapmaması için defalarca dava açtık ve kazandık. Fakat MEB, protokollerle bunlara devam ediyor. Ortaokul öğrencilerine dağıtılan bu kartlar ve davetiyeler Anayasa’nın laiklik ilkesine aykırı bir yaklaşımı ortaya koyuyor. Hıristiyanlara yönelik ayrımcılık içeren bir kartın dağıtılmasının öğrenciler arasında problemlere yol açabilir" şeklindeki görüşlerine yer verdi.

Yılancı, “Biz, gördüğümüz anda bu konuyla ilgili tutanak tuttuk ve idareleri uyardık. İnanç ve yaşam ayrımı yapan ifadeler içeren bu tarz şeylerin dağıtılması Anayasa’nın laiklik ilkesine aykırıdır. Yetkililer tarafından mutlaka engellenmelidir” dedi.

Yılancı ayrıca konuyla ilgili gerekli işlemleri başlatacaklarını ve suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

TÜVGA Beykoz Temsiclisici Ekrem Tuncer ise 31 Aralık gecesi Çavuşbaşı Kasrı'nda yapmış oldukları programın ardından yapmış olduğu açıklamada, "Türkiye Gençlik Vakfı’nın kurulma sebeplerinin en başlıcası; toplumumuzdaki milli ve manevi değerlerine bağlı, imanlı bir neslin yetişmesi arzusudur. Çağın gerekliliklerini göz ardı etmeyen bir anlayışla, yeni nesil gençlik hareketi olarak kısa sürede ülke sathında vücut bulmamız bu değerleri öncelememizden kaynaklıdır." ifadelerine yer vermişti.  

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz