TÜFAD

  • 05.07.2018 09:06
  • Okunma: 12515 kez

Gazetemizin yazarlarından birisi olarak aynı zamanda da Tüfad İstanbul şubesi başkan vekili olmam sebebi ile sizlere bu yazımda Tüfad’ı tanıtmak istedim. Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği futbol kapsamlı kurulan en eski sivil toplum kuruluşudur.

Bu derneğin kuruluş tarihi 1965 yılıdır. O günden bugüne Türkiye genelinde 56 şubeye ulaşan derneğimizin şu anda 25.000 e yakın kayıtlı üyesi bulunmaktadır. İstanbul şubesinin kuruluşu ise 1991 yılıdır. İstanbul şubesinde ben kendimde çok eski üye olmakla beraber üç dönemdir de yönetim kurulu üyeliğinde bulunmaktayım.

Asıl amacım birçok işlevi olan bu kuruluşun bir dernek olmasına karşın bir kurum gibi birçok işlevi yerine getirmesi ve futbola katkı sağlamasının toplum tarafından da bilinmesidir.  Özellikle antrenörlerimizin gelişiminin sağlanması için yıl içerisinde çeşitli eğitim faaliyetleri yapmakla beraber, her üç yılda bir de zorunlu gelişim seminerleri ile antrenörlerin aktifliğini sınamakta ve yeni gelişen spor bilimiyle ilgili verileri kendilerine sunmaktadır. TFF ile beraber özellikle yeni antrenörlerin kurs organizasyonlarını sağlayan derneğimiz bu antrenörleri de istekleri doğrultusunda üye yapıp kayıt altına almaktadır. Kayıt altına alınan antrenörlerimizin birbirlerinden ve yapılan tüm etkinlik ve eğitim faaliyetlerinden haberdar olması bu dernek tarafından sağlanmaktadır.

Yine antrenörler çeşitli toplantı ve iftar organizasyonları ile bir araya getirilerek birbirleri ile olan samimiyeti arttırılmaktadır. Bu sosyal ilişkiler antrenörlerimizin birbirleri ile ekip kurmasını, karşılaştıkları müsabakalarda iyi ilişkiler sayesinde huzurlu bir ortamda müsabaka yapmalarını sağlamaktadır.

Yine yapılan birçok kurs ve etkinliğe  futbola ve antrenörlük camiasına hizmet etmiş değerleri unutturmamak için onların isimlerini vererek, ailelerini, yaşıyorsa kendilerini oraya çağırarak onları anmak ve mutlu etmek gibi önemli bir misyonu da hayata geçirmektedir.

Futbol antrenörlerimizin birçok sorununu TFF nezdinde dile getirerek onların haklarının ve işlevlerinin değer kazanması da derneğimizin önemli bir işlevidir. Bunun için taban birlikleri ile beraber olmak, TFF ile iyi ilişkiler içinde bulunmak ve istekleri dile getirerek bazı hakları istemek ve korumak da derneğimizin genel merkezinin sorumluluğunda yürütülmektedir.

Yine, “Çocuğun olduğu her yerde varız” adlı slogan ile dernek olarak çocuklarımıza sahip çıkmaktayız. Antrenörlerimiz tarafından çocukların kollanması hayata ve spor yaşantısına kazandırılması bizler için en önemli olguların başında gelmektedir. Görüleceği gibi daha birçok sosyal sorumluluk projesini üstlenen Tüfad önemli bir sivil toplum örgütüdür. Bu örgütün bir üyesi olmak ve Yönetim kurulu üyesi olarak futbol antrenörlerimize ve futbola hizmet etmekten büyük mutluluk duymaktayım.

Özellikle daha yeni yapılan son seçimde de bize inanan güvenen tüm antrenörlerimiz gibi Beykoz’umuz da bir birlik ve bütünlük içerisinde bizi destekleyen tüm antrenör dostlarıma da buradan teşekkürlerimi sunarım. Bir dahaki yazımızda buluşmak dileği ile sağlıcakla kalın…

 

Anahtar Kelimeler: TÜFAD

Yazarın Yazıları