Torun’dan Otizmli sporculara destek

  • Güncelleme: 08.01.2013 00:11
  • Okunma: 5723 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun, Çavuşbaşı Yavuzselim Mahallesi Karadeniz Sokakta kurulduğu günden bu güne otizmli bireylerin hayatına beden eğitimi, spor ve oyunu sokarak, onların gelişimine katkı sağlamaya çalışan Boğaziçi Otizm Gençl
Torun’dan Otizmli sporculara destek

Orada sporcularla birlikte kahvaltı yapan Metin Torun, dernek çalışmalarıyla ilgili bilgi alarak, verilen eğitimlerin metotlarını anlatan videolar izledi. Çalışmaları çok faydalı çalışmalar olarak yorumlayan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun, Belediye olarak destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. 

Dernek Yetkilisi Ayşe Berrin Bolat ise dernekle ilgili şu bilgileri verdi:

Boğaziçi Otizm Gençlik ve Spor Kulübü kurulduğu günden bu yana otizmli bireylerin hayatına beden eğitimi, spor ve oyunu sokarak, onların gelişimine katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Bizler, otizmli bireylerin gelişimlerine, beden eğitimi ve sporu araç olarak kullanarak katkıda bulunmaya çalışmaktayız.  Boğaziçi Otizm Gençlik ve Spor Kulübü'nün uyguladığı ve “yaşam liderliği” olarak tanımladığı eğitimde otizmli birey, kendisiyle gün boyu beraber olacak, beden eğitimi ve spor uzmanı olan yaşam lideriyle beraber birçok sportif başlık altında çalışmalar yapmaktadır. Atma, tutma ve sıçrama gibi temel spor becerilerini geliştiren otizmli birey, koordinasyon çalışmalarıyla daha karmaşık çalışmalar yapmakta ve daha sonra bu çalışmalar, masa tenisi, bisiklet, futbol, voleybol, yüzme, basketbol, atletizm, tenis, badminton, kayak, buz pateni, yüzme, jimnastik, binicilik gibi birçok branşla doruğa ulaşmakta, bireyin dikkat ve farkındalığını artıran, problem çözme, karmaşık olaylarla başa çıkabilme, özgüven gibi alanlardaki gelişimini sağlayan, sosyal adaptasyon ve iletişimi kolaylaştıran önemli araçlara dönüşmektedir.

Yaptığımız sportif çalışmalar, yaşam ve özbakım becerileri, sosyalleşme çalışmaları, özel eğitim ve dil terapisi destek çalışmalarıyla desteklenerek, bu alanlardaki gelişime de önemli katkılar sağlanmaktadır. Eğitim sürecinde yaşam lideri, bireyin, özel eğitimcisi, psikolog ve pskiyatristiyle iletişim içine girerek, onun hayatındaki eğitim bütünlüğünü de sağlamaktadır.

Mevcut yasal düzenlemeler, çalışma ve yaşam koşullarıyla çocukların özel durumları gibi sebeplerden, dört duvar arasına sıkışmış olan otizmli bireyin eğitim ve sosyal hayatı, bizlerin uyguladığı eğitim programlarıyla beraber; otellerin spor salonlarına, parka, sinemaya, alış veriş merkezine, otobüs duraklarına, bireyin evine yani kısacası hayatın tam ortasına taşınmaktadır. Böylece hayatı yaşarken öğrenen otizmli birey, geleceğe ümitle bakabilmekte, evdeki sorunlarını aşabilmekte, sosyal adaptasyonunu sağlayabilmekte, bağımsız yaşama kavuşabilmektedir.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz