Makaleler

TOKİ’ye doğru…

2014.07.21 00:00
| | |
14217

12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimlerin ülkemize armağan ettiği Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın adını ilk duyduğumda “ilk işi Beykoz’u dönüştürmek olur inşallah” demiştim. Bu temennim halen daha geçerli, tabii kimsenin canının yanmaması koşuluyla.

Beykoz’un uzun yıllara dayanan asgari uygunluk şartlarında barınma sorunu galiba bu sefer çözülecek.
Görünen o ki bu iş 61. Hükümet’in yeni gücü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından TOKİ’ye yaptırılacak.
TOKİ’nin Rize’nin Yeniköy Mahallesi’nde gerçekleştirdiği ve Rize gibi bir yerde kabul gören uygulamasını anlatayım: Yeniköy Mahallesi’ndeki 7,8 hektarlık alanı kapsayan Timya Vadisi Projesi’nde mevcut 538 konut yıkılıyor ve yerine 95, 105, 120, 130, 145 ve 165 metrekareden oluşan 866 konut yapılıyor. Bunun yanında açık-kapalı otoparklar, ticaret merkezi, park-oyun sahaları, yürüyüş alanları gibi sosyal donatılar da projenin prestijini arttırıyor. 300 metrekare arsa üzerinde dört dairesi olan bir akrabam biri 95 diğeri 120 metrekare olan iki daire aldı. Ailenin diğer bireyleri de eğer isterlerse neredeyse maliyet fiyatına 13 yıl vadeli ve memur maaş zammı oranında yıllık artış yapılabilen bir sistemle ev alabilecek. Yani kabaca 120 metrekarelik dairenin fiyatı 70 bin TL ve 13 yıl vadeli.
İlk başta çok tepki çeken bu projeye şu an destek verenlerin sayısı az değil. Halen daha karşı duran ve tepki koyanlar da yok değil. Ama zaten bu tür radikal değişimlerde herkesi memnun etmek mümkün olmuyor. Birisi çıkıp “Benim 16 dairem ve 7 dönüm arazim var” dedi mi bunu oturup iyi hesaplamak lazım. 
Beykoz için en büyük tehlike rantın çok büyük olması. Hatta belki de en büyük rant Beykoz’da. Zira Ağaoğlu’nun da helikopteriyle Beykoz üzerinde turlar attığı bize gelen ciddi bilgiler arasında. 
Ama aynı zamanda Beykoz için en büyük avantaj arazinin son derece uygun olması. Yani aslında Beykoz akılla ve vicdanla yürütülecek bir çalışmayla çok başarılı bir dönüşüm gerçekleştirebilir.
Tabi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürüteceği bu çalışmayla Beykoz Belediyesi’ni by-pass etmemeli. Zira Beykoz gibi girift sorunları olan bir bölgeyi ne kadar profesyonel kadrolara sahip olsanız da Ankara’dan yönetemezsiniz. Bunu denerseniz Beykoz’u kaybedersiniz ve atacağınız her adımda karşınızda yargıyı bulursunuz. Bu uyarıyı yapıyorum çünkü Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bana biraz egosu fazla yüksek bir insan gibi geliyor –inşallah yanılıyorumdur-.
2-B derken şimdi de TOKİ…
Galiba Beykoz ustalık döneminde şimdiden çok önemli bir yere oturtulmuş gibi.
Ne dersiniz…
Vesselam.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"