TOFD Beykoz Şube Başkanı, NUN'a konuk oldu

  • Güncelleme: 06.12.2020 20:29
  • Okunma: 3595 kez
  • Yorum: 0
NUN Okulları, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde TOFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe’yi öğrencileri ile sanal ortamda buluşturdu.
TOFD Beykoz Şube Başkanı, NUN'a konuk oldu

Engelli bireylerin yaşadığı zorlukları anlamak, sorunlarına dikkat çekmek ve eşit yaşam hakları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla çevrim içi gerçekleşen etkinliğe öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Saniye Efe konuşmasında dernek olarak gerçekleştirilen sosyal sorumluluk çalışmalarına ve başarılı engelli bireylerin hayatlarından örneklere yer verdi.

Öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayan Efe, azim ve istekliliğin tüm engelleri alt edebileceğinin, engelli bireylerin de mutlaka sosyal hayatın içinde aktif şekilde yer alması gerektiğinin altını çizdi.

NUN Okulları Kurucu Temsilcisi Fatih Nida Üye, "Nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin engelli olduğu bir dünyada engelli bireylerin haklarının ve yaşadıkları zorlukların görmezden gelinmesi düşünülemez." dedi.

Hayatın her alanında özellikle engelli çocukların eğitimleri için şartların iyileştirilmesini önemsediklerini kaydeden Fatih Nida Üye, NUN Okulları olarak son 4 yılda 361 gönüllü öğrenci ile 154 sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Üye, şunları söyledi:

"Hem toplumsal sorumluluk bilinci gelişmiş öğrenciler yetiştirmenin hem de pek çok ihtiyaca dokunabilmenin mutluluğunu paylaşıyoruz. Örneğin bu yıl insanlık yararına teknoloji temasıyla yola çıkan ortaokul öğrencilerimiz öğrenme çağının başında olan ve ilk kez Braille alfabesini öğrenmeye başlayan görme engelli çocukların yaşadığı zorlukların önüne geçmek üzere geliştirdiği “Görmüyorum Deme, Klavyemi Dene” isimli proje kapsamında 3D modelleme ile baskı aldığı Braille alfabesini bir klavyeye monte ederek aşamalı şekilde harf ve kelimeleri öğreten bir oyun kodladı."

"Geçtiğimiz yıl ise yine görme engelli öğrenciler için pek çok sesli soru bankası, eğitim materyali ve çalgı aletleri üreterek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Niyetimiz, ilerleyen dönemlerde mevcut projelere yenilerini eklemek ve bunları sürekli hale getirmek."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz