TODEM Bayram öncesi mutluluk dağıttı

  • Güncelleme: 18.07.2014 00:11
  • Okunma: 8843 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi tarafından kurulan ve merkezi Tokatköy'de bulunan Beykoz Toplumsal Destek Merkezi (TODEM), yetim, öksüz ve şehit çocuğu olan toplam 5 bin miniği bu bayram, tepeden tırnağa giydirdi.
TODEM Bayram öncesi mutluluk dağıttı

Nazım Hikmet, eşine ithafen yazdığı 'Saman Sarısı' adlı şiirin içinde meşhur ressam Abidin Dino'ya şöyle seslenir: “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin? İşin kolayına kaçmadan ama... Gül yanaklı bebesini emziren melek yüzlü anneciğin resmini değil! Ne de ak örtüde elmaların... Ne de akvaryumda su kabarcıklarının arasında dolanan kırmızı balığınkini... Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin…” Nazım Hikmet'in bu şiirine karşı Abidin Dino, bir resim yerine şiirle verir yanıtını ve son mısraında şöyle der: "... buna ne tuval yeterdi; ne boya..."

Beykoz Belediyesi tarafından kurulan ve merkezi Tokatköy'de bulunan Beykoz Toplumsal Destek Merkezi (TODEM), yetim, öksüz ve şehit çocuğu olan toplam 5 bin miniği bu bayram, tepeden tırnağa giydirdi. Ramazan Bayramı'nda varlık sahibi ailelerin çocukları gibi yepyeni ve rengârenk kıyafetlerle sokağa çıkacak olan çocukların mutluluğu ise görülmeye değerdi. Nazım'ın sorusuna Abidin Dino'nun verdiği yanıt gibi belki mutluluğun tuvale resmi çizilemezdi ancak yaşamında bir mucizeyi yaşayan minicik bir çocuğun objektiflere yansıyan görüntüsü, ufak da olsa mutlulukla ilgili ipucu verebilirdi. Beykoz Belediyesi bu bayram, binlerce Beykozlu çocuğa sadece kıyafet verip giydirmedi; onlara dünyanın mutluluğunu bahşetti.

Belediye Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen TODEM etkinliğine, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ila Beykoz Belediye'si tam kadro katıldı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile Yardımcıları Hanefi Dilmaç, Salim Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu’nun yanı sıra Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin, Meclis Üyeleri Gül Biçer, Emine Ünlü gibi isimler de katıldı. Başkan Yücel Çelikbilek'in eşi Ayşe Çelikbilek de etkinliğe katılarak, çocukların giydirilmesinde yardımcı oldu, fikir verdi. Etkinlik boyunca yüzlerce çeşit ve renkten giysiler, gelen çocukların isteğine ve beğenisine göre armağan edildi.

TODEM'in Beykozlu 5 bin çocuğu giydirdiği etkinlikte, çocuklara ayakkabıdan iç çamaşırına, pantolondan elbiseye, tişörte kadar hemen her ihtiyacı karşılandı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Yardımcıları ila Meclis Üyeleri'nin bizzat ilgilendiği çocuklar, kıyafetleri seçip sahip olduklarını anladıktan sonra büyük mutluluk yaşadılar.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Dost Beykoz'un özel sorularını yanıtlarken, TODEM'in hem ikinci hem de birinci el kıyafet dağıtımı yaptığını ancak Ramazan Bayramı nedeniyle çocuklara yalnızca 'yeni' kıyafetler dağıtıldığını anlattı. Yücel Çelikbilek, şunları söyledi:

"Bayramda ikinci el eşya vermek olmaz diye düşündük ve birinci el eşya vermek istedik. Bunun bir değeri olsun, dedik. Ben kendi çocuklarıma, torunlarıma almak istesem belki alamam. Maddi durumla ilgili söylemiyorum bunu, çeşit bakımından bu kadar çeşitin olduğu bir yer bulamam. Hepsi kaliteli olan bu ürünleri arkadaşlarım araştırdılar ve piyasadaki en iyisini en ucuz fiyata almaya çalıştılar.

Beykoz'da biz bu seneye kadar her yıl bin kadar çocuk giydirebiliyorduk ancak bu dönem 5 bin çocukla başladık. Beykoz Belediyesi maddi olarak şu an iyi durumda ve biz kazandıkça bunu Beykozlularla paylaşmaya devam edeceğiz. Burada görüyorsunuz, bir bayram havası esiyor.

Bu mekânı 2 ay kadar daha düğünler için kullandıktan sonra artık sadece bu işe dönüştürmeyi düşünüyoruz. Beykoz'un maddi durumu yetersiz, zor durumda olanlarına birer kart çıkartacağız. O vatandaşlarımız gelip kartlarıyla burada alışveriş yapacaklar. İlçemizdeki tüm ihtiyaç sahiplerine bu kartı dağıtacağız."

Yine, Dost Beykoz'un özel sorularını yanıtlayan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, kendisine bağlı bulunan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü çerçevesinde bu yıl birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Beykoz'da merkeze yakın olması nedeniyle Belediye Düğün Salonu'nu TODEM etkinliği için seçtiklerini hatırlatan Kaşıtoğlu, şunları kaydetti:

"Biz TODEM olarak, Beykozluların yıl boyu gelip gidebileceği ve belli başlı ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir hizmeti en iyi şekilde verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Biz şöyle düşünüyoruz: İnsanlara yardım yaparken, kurumlar olsun şahıslar olsun; mümkün olanın en iyisini yapmak gerekir. Eğer bir iyilik yapıyorsanız, bunu en iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Biz bu açıdan bakarak yola çıktık.

Şunu çok net olarak ifade etmek isterim: Türkiye çapında 5 bin çocuğun ve bir anda üstelik de yeni kıyafetlerle giydirilmesi olayı, bir ilktir. Biz bunu Beykoz’umuzda gerçekleştirdik. Onlarca renk kıyafetler getirdik ve çocuklarımızın beğenisine sunduk. En kalitelisini almaya gayret ettik. Lüks bir mağazayı andıran bu yerde, vatandaşlarımız için 'Onlar zaten ihtiyaç sahibidir, ne versek alırlar' diye düşünmeden hareket ettik. Hatta iddia ediyorum burada, güncel çocuk modasına uygun kıyafetler var. Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek'in hassasiyeti bu istikametteydi.

Bu çalışmanın tamamı, Belediye bütçesinden karşılandı. Çocuklarımızı baştan aşağıya giydiriyoruz: Ayakkabısı, çorabı, iki takım iç çamaşırı, pantolonu, elbisesi, hem gömleği hem de tişörtü olmak üzere tepeden tırnağa tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çocuklarımız, bu elbiseleri aldıktan sonra, Bayram sevincini sokakta gönül rahatlığıyla yaşayabilecekler."

Beykoz Belediyesi tarafından TODEM aracılığıyla 5 bin çocuğun giydirildiği etkinliğe ulusal haber ajansları da ilgi gösterdi. İhlas Haber Ajansı'nın (İHA) sorularını yanıtlayan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bayram sevinci yaşayan çocukların mutluluklarını görmekten dolayı sevinçli olduklarını anlattılar.  

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz