Ekrem TUNCER
  • 23/06/2016 Son günceleme: 24/06/2016 00:03
  • 8.341

TRT 1'de yayınlanan Pelin Çift'in sunduğu, Gündem Ötesi programında, konuk Tarih Profesörü Ahmet Şimşirgil; Fatih Terim ve Milli Takım futbolcularını İspanya ve Hırvatistan mağlubiyetleriyle  ilgili eleştiriyor. Program İspanya ile oynadığımız maçın hemen akabinde yayına girdiği için, Pelin hanım konuğuna; 'üzücü bir gece yaşadık' şeklinde bir dokunuyor, sonrasında Ahmet Hocadan bin ah işitiyor. Programın konusuyla hiç alakalı olmayan bir konuşma yaklaşık 5 dakika boyunca gerçekleşmiş oluyor. 

Sonrasında Fatih Terim'in TRT'yi protestosu canlı yayında gerçekleşiyor. Tabii öncesi var işin: Terim Çek maçı öncesi, TRT ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'i eleştiriyor. Ama boykot söz konusu değil. Çünkü Fatih Terim'in daha eli kuvvetli değil. İki maçta sıfır çekmiş, rezilleri oynamış bir takımın başında kolu kanadı kırık bir durumda..

Ama Çek'leri mağlup ettikten sonra o klasik Triptonik Terim hareketleri, kafayı oradan oraya çevirmeler, yabancı basın mensuplarının sorularını cevaplamalar vee. TRT'den gelen güzel bir soruya ambargo! 'Benim için TRT bitmiştir'

O videoyu defalarca izledim. Şöyle bir Terim'e, daha sonra da TRT'ye baktım.. Bir defa daha şöyle bir Fatih Terim'e ve TRT'ye baktım. Birkaç defa daha baktım. Hep aynısını gördüm; Bir tarafta dağ, diğer tarafta fare..

Yahu adama derler; 'sen kimsin kalkmış, devletin kanalına ambargo koyuyorsun?' Millete yayın yapan kuruluşa demeç vermiyorsun. 70 milyona; 'gidin yabancı devlet kanallarından izleyin' mi demek istiyorsun? Ya da; 'neyin kafasını yaşıyorsun?

Tamam, haksız eleştiriler oldu, ailenize yapılan hakaretler oldu, moraliniz bozuldu. O şampiyonaya katılmakta bir başarıydı. Sağ olun. Ama kimse de sizi eleştirmeyecek mi? 70 milyonun farkında olduğu ve öylece de kabul ettiği o egonuz o kadar tavan yapmış ki: TRT'de yayınlanan bir programa, o programın konuğuna, o konuğun konuşmalarına müdahale hakkını kendinizde görmeye başlamışsınız. Ya da çok cahil, TRT'nin işleyişine hiç vakıf değilsiniz. Devlet televizyonunda, devletin tüm yetkili mercileri bile eleştirilebilmeliyken siz kim oluyorsunuz da, zatıâlinizi eleştirilemez görüyorsunuz?

Daha iki kelimeyi bir araya getirmekten acizsiniz kalkmış, sizi dikkati nazara almış, bir ilim adamına aklınızca ayar veriyorsunuz.

Ama hata bizim...  Sizi, bu hale bizler getirdik. Hak etmediğiniz ilgiyi ve sevgiyi fazlasıyla gösterdik. Kısacası; 'ayakları baş, başları ayak yaptık'

Şimdi de o baş yaptığımız ayaklar; asıl başları ezmeye kalkıyor! 

Neymiş çok akademisyen tanıdığı varmış, spor konusuna gelince yorum yapmıyorlarmış. ‘Koca tarih Profu Nasıl yorum yapar’a getiriyor işi. 'Koca' derken de açıklama yapıyor: 'tarih koca, o Prof değil' 

Fatih Terim'e sormak lazım;

1- Maçların izleyici kitlesinin sadece futbolculardan ve spor dallarından herhangi biriyle uğraşanlardan mı oluştuğunu zannediyorsunuz?

2- Maçları takip eden; doktor, mühendis, avukat, ressam, işçi, esnaf, iş adamı vs. Bunlar yorum yapma hakkına, konusu açılınca iki kelam etme şansına sahip değiller mi? 

3- En iyi 3. Olarak gruptan çıksaydık, daha kimlere ayar verecektiniz? Mesela; TRT Genel Müdürü'nün istifasını isteyecek miydiniz?

Sonsöz;

Fatih Hocam; bir topun peşinde ömrünüzü harcamış, bundan zengin olmuş, her türlü konfora sahip bir hayatınız var. Bu millete ne verdiniz? Söyleyeyim; buhranlı bir günün akşamında geçici serinlikler… Peki, siz ne aldınız? Verdiklerinizin fazlasını. Alın helal olsun. Ama şu tepeden bakmaları bırakın, kendinize gelin, Özünüze, o Adana'ya, TRT mikrofonlarına konuşmak için can attığınız, hayal kurduğunuz, saf ve temiz yürekli halinize dönün. Yoksa benim gibi bir 'Molla Kasım' gün gelir sizi 'sigaya' çeker. 

Bilmem anlatabildim mi?

Yazarın Yazıları