Erdal ÖZTÜRK
  • 15/05/2023 Son günceleme: 17/05/2023 12:51
  • 3.973

Cumhuriyetimizin 100. Yılında seçimini başarıyla tamamlamış, millet iradesiyle demokrasiye devam edeceğiz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren, giremeyen birçok parti yöneticilerinden hiç ‘çalındı’ söylemini duymadık. Şaibe oldu denilmedi. İşin bu tarafı çok güzel. Öbür tarafında tabii ki, bu işin kazananı da oldu, kaybedeni de. Demokrasiyi seviyorsak, istiyorsak, seçimlerin sonucuna katlanacağız. Milli iradeye saygı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine başka milletvekilliği seçimine başka bakarsak samimiyetsizlik olur. İkisi de milli iradedir Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti kıl payı ikinci tura kalmıştır. Kazanım mıdır, tabii ki kazanımdır.

21 yıl iktidarın sonunda yine birinci parti. Şöyle de bakanlar olacaktır; seçmenin yarısından fazlası az da olsa istememiştir. Dolayısıyla güvenoyu alamamıştır. Doğru mudur? Doğrudur. İstanbul seçmeninin Recep Tayyip Erdoğan'a küslüğü bence hala devam ediyor. Ankara'da bu küslük kısmen giderildi. İzmir zaten bildiğiniz gibi, CHP hep birinci. Deprem illerinde güven reise devam ediyor. Reisin verdiği sözlere itibar edildi ve sandıklardan AK Parti çıktı. Kılıçdaroğlu doğru adaymıydı, değil miydi? Bu CHP örgütünün karar vereceği bir durumdur.

MHP tahminlerin üzerinde oy almıştır. İYİ Parti'nin oyu artmıştır. Yeniden Refah Partisi beklenenin üzerinde oy almıştır. Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA kulübeden dışarı çıkmadıkları için ayak izleri belli olmamıştır. HDP yerine kaldı. TİP varlığını hissettirmeye başlamıştır. Tansiyonu yüksek bir seçim geçirdik. Kırılmadan, dökülmeden seçimi tamamladık. Bu çok güzel.

Seçimin Beykoz değerlendirmesine gelirsek, sonuçları hep beraber değerlendirelim. AK Parti Beykoz'da yine birinci parti çıktı. Beykoz'da Recep Tayyip Erdoğan'dan vazgeçmediklerini gösterdiler. Lakin AK Parti birinci çıktı ama 2018 ve 2019 seçimlerine göre ciddi oy kayıpları var. Yani demem o ki AK Parti sermayeden yiyor. Beykoz AK Parti Ana Kademe, Kadın ve Gençlik Kolları çok çalıştı. Haklarını teslim etmek gerekiyor. Tüm bu kademelerin başında olan Muhammed Hanefi Dilmaç'ın performansını seçim öncesi de yazmıştım. Aynı şeyi AK Parti SKM için yazamayacağım... Nerede AK Parti'nin eski SKM'leri.

CHP Beykoz örgütünün hakkını da teslim etmek gerekiyor. İlçe Başkanı Aydın Düzgün Kadın ve Gençlik Kolları ve milletvekili adayları canla başla sahadaydılar. Çok çalıştılar, çabaladılar. Bu kadar oluyor. Bence çalışma metotlarında bazı değişiklikler yapmaları gerekiyor. Demek ki hep aynı yöntemlerle gelinen nokta budur.

MHP'de Beykoz'da iyi çalıştı. Yeni ilçe başkanı Emre Çömlekçi'yle sağladığı başkan değişikliğiyle yeni bir ivme yakaladı ve sandığa yansıdı. Tabii burada önceki yönetimin hakkında teslim edelim.

İYİ Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir bu seçimlerde de üstün performans gösterdi. Lakin sanki yeni yaptığı yönetim Akif Başkan'a ayak uyduramıyor. Yeniden Refah Partisi Beykoz'da rüştünü ispat etmiştir. İlçe Başkanı Mikail Akyıldız teşkilatını yeniden güçlendirirse başarılı olmaya devam edecektir.

DEVA Partisi Hikmet Baki, Saadet Partisi Yaşar Ahmet Akkuzu, Gelecek Partisi Ayhan Uzunyayla üzerlerine düşeni fazlasıyla Yaptılar. Seçmen, Recep Tayyip Erdoğan'a desteğe devam derken, ‘beni de gör biraz’ dedi.

Tamam, ‘ülkem terörden çekmesin, iki lokma az yerim’ dedi ama ‘beni de unutma, gör biraz’ dedi.

‘On altı tane özel uçağın yanında benim de iki lokmacık istememi çok görme’ dedi.

Şimdi gelelim ikinci tura.  İkinci turda ne olur? Tencere salladı ama yıkamadı.  Sadece tencerenin kapağı düştü. Koy kapağı üstüne yemeği pişirmeye devam.

Yazarın Yazıları