Yaşam

Telefonda sabit ücret soygununa son

Telefonda sabit ücret soygununa son
2014.07.27 00:00
| | |
10495

Acaristabul’un yeşili katlettiğini iddia ederek açmış olduğu davayla büyük tartışma yaratan TÜKODER bu kez de telefonlardan alınan sabit ücret uygulamasına el attı.

Daha önce Acaristabul’un yeşili katlettiğini iddia ederek, açmış olduğu davayla büyük bir tartışma yaratan TÜKODER bu kez de telefonlardan alınan sabit ücret uygulamasına el attı.

Beykozlu vatandaş Salim Yılmaz’ın tek başına başlatmış olduğu mücadelenin vatandaşın lehine sonuçlanmasıyla harekete geçen TÜKODER Beykoz Şubesi, Türk Telekom’a haciz işlemi başlattı.

Düzenlemiş oldukları basın toplantısında, “Sabit Ücret Soygununa Son” kampanyası başlatan TÜKODER Beykoz Şube Başkanı Aysel Can Ekşi yapmış olduğu açıklamada çarpıcı bilgiler verdi.

Daha önce devletin olan Türk Telekomun % 51’inin özelleşmesinin ardından hiç hizmet verilmeden alınan sabit ücret uygulamasına son verilmesi gerektiğini ve bunun bir soygun olduğunu kaydeden Ekşi, Salim Yılmaz’ın kazanmış olduğu davanın örnek teşkil ettiğini ve bütün vatandaşların haklarını yasal mercilerde aramaları gerektiğini söyledi

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 4A Maddesi’ne aykırı olarak fatura edilen“Sabit Ücret” bedelinin iptal edilmesi için Türk Telekomünikasyon AŞ’ye açılan davanın kazanıldığını ve kazanılan bu davaya ilişkin Türk Telekom hakkında icra işlemi başlattıklarını açıklayan Aysel Can Ekşi, kazanılan davanın kararında; sabit ücret uygulamasının hukuka aykırı olduğunun ifade edildiğini söyledi.

Aysel Can Ekşi, 97 yılından beri telefonda sabit ücretin ödendiğini, hatta 2 ay evde olmadığımız zamanda bile nasılsa telefon etmiyoruz diyerek ödenmeyen faturalardan dolayı telefonların kapatıldığını söyledi.

Yapılan bu mücadeleyi kişisel olarak ilk önce Çiğdem Mahallesi’nde oturan Salim Yılmaz’ın başlatmasının çok önemli bir girişim olduğunu ve kazanılan davanın sonucuna ilişkin Türk Telekom’a ihtarname çekmelerine rağmen, Telekom’un ‘ben bu parayı alırım’ dediğini ifade etti.

Türk Telekom’daki grev nedeniyle vatandaşların mağdur olduğuna da değinen Başkan Ekşi, “Türk Telekom, talepleri sadece çalışma şartlarının iyileşmesi ve sendikal örgütlenme hakkı elinden alınmaması için 16 Ekim 2007’de greve giden emekçilerle adeta vurdumduymazlıkla uzlaşmıyor. Bakanlığımız, bazı telefon ve veri hatlarında arızalar oluşurken, yurttaşlarımızın Anayasal hakkı olan kesintisiz haberleşmeyi sağlamakla görevli iken hem de hiç hukuksal, kamusal ve hizmet dayanağı olmadan ticari bir şirketin vatandaştan bu “sabit ücret” bedelini almasına göz yummamalı ve görevini yapmalı” dedi.

Acilen son faturayla beraber yapılması gereken şeyin ihtarname çekmek olduğunu belirten Ekşi, kendisine ulaştırılan ihtarnameleri hem Türk Telekomünasyon AŞ’ye hem de Ulaştırma Bakanlığı’na göndereceklerini söyledi.

Bu konuda Beykoz’un pilot bölge olmasını isteyerek tüm ülke genelinde yapılan sabit ücret sorgulamasına maruz kalan tüketicilere bir çağrı yapan Başkan Ekşi, “kendi yaşam haklarımıza sahip çıkmaya ve 2007 yılıyla birlikte sabit ücretten kurtulmak için son ayın faturasını 30 günü geçmeden en yakın TÜKODER Şubesine başvurmaya davet ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Acaristabul, TÜKODER, Telefon, Sabit Ücret

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"