Talip ERCAN
  • 16/02/2023 Son günceleme: 16/02/2023 20:40
  • 4.083

Yıllardır her yaşanan deprem, sel ve diğer afetlerden sonra çok kişiye anlatmışım yazmışımdır! Neyi mi afetlerdeki nitelikli insan kaynağını…

İlgi ve faaliyet alanımız spor ağırlıklı olunca afetlerde en aktif kullanılacak insan kaynaklarının spor camiasından olacağını söyleyip durduk. Maalesef ki maalesef her an sağlık problemlerinin yaşanacağı, hayati tehlike anlarında zamanla yarışılırken eğer ki takımlardaki bir sporcunun bile temel ilk yardım bilgisi olması gerektiğine vurgu yaptık.

Bırakın bu düşüncelerimizin hayat geçirilmesini mesela bir futbol müsabakasında yaşanan bir sakatlık anında hemen “Nerde bu sahanız sağlık görevlisi / doktoru?” diye serzeniş anlarını hemen her maçta yaşamadık değil.

Oysa Liglere katılacak takımlarda mutlak surette birkaç futbolcunun temel ilk yardım bilgilerini almadan, takımların lige girmeleri bile önlenebilir ki bu belki kulüpleri de konuya ciddi bakmaya sevk edecektir…

Bu konuda artık sert ve ciddi önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor bile… Yaşanan bu son deprem hadisesi bile hepimize ve de özellikle yazımın muhatabı kurumlara ders olmalı… Temel ilk yardım bilgisinin yanı sıra afet eğitimi de zorunlu olabilir…

 

Bunları neden yazıyorsun derseniz… En başta diyeceğim şu ki, sporcuların düzenli antrenman yapmalarından doğan fiziki bir avantajları, her an hazır olma durumları var. Diğer gönüllü ekipler ya da eğitim alanlar onlara göre biraz daha fiziki açıdan bir alt kademede bulunmakta.

Tabii ki deprem bölgesine birçok gönüllü ya da bir ekip ile giden sporcuların da varlığını biliyor ve görüyoruz o başka konu… Nasıl ki bir ilçede öncelikli olarak Belediye Kurumunun ve sivil toplum kuruluşlarının ekipleri varsa, artık spor kulüplerinden oluşacak ortak ekiplerin de ilçe spor müdürlükleri bünyesinde olması gerekmekte.

Bu arada Beykoz ilçemizden deprem bölgesine gidip çalışma yapan tüm birimlere, gönüllülere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Beykoz Belediyesi, Gaye İnsan Derneği, İHH ve Rak-Der gibi kurumların da bölgede aktif çalışmalar yaptıklarını biliyoruz.

Asrın felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan Rahmet, tedavi görenlere acil şifalar diliyorum…

Tekrar başımız sağolsun.

Yazarın Yazıları