Teknolojiyi reddedenler

  • 05.02.2016 15:34
  • Okunma: 12027 kez

Güliz Köksal GÜRPINAR


Bir ev düşünün televizyonsuz, telefonsuz, bilgisayarsız, elektriksiz...

Hem de bu evin Amerika 'da bir yerde olduğunu düşünün... ''Hadi canım olur mu sen de'' dediğinizi duyar gibiyim. Evet evet mümkün! Medeniyetin beşiğinde, teknolojiyi reddeden, insanlardan uzak yaşayan, basit ve din temelli bir yaşamı tercih eden Amişler. Kimdir bu Amişler? Ne yer, ne içerler? Nasıl yaşarlar?  Amerika gibi bir ülkede  hala nasıl varlıklarını sürdürürler? Şimdi size teknolojiye uzun yıllardır direnen bir topluluğun birlik gücünden bahsedeceğim...

Bugün Amerika'daki sayıları 150 bin ile 200 bin arasında olan Amiş topluluğu genelde Ohio, Pensilvanya, Indiana ve Iowa eyaletlerinde yaşamaktadırlar. 1985 yılında çekilen Witness (Şahit) filminden dolayı turistlerce Pensilvanya’nin Lancester ilçesi daha fazla bilinmektedir.

İsmini İsviçreli Jacob Amma 'dan alıyorlar . Amişler 18. yüzyılda hayat tarzlarından dolayı zulüm ve işkence görünce Avrupa’dan Amerika’ya göç etmişler.

Amişler, basit ve sade bir hayatı tercih ediyor,  uzay çağında olmamıza rağmen teknolojiyi tamamen reddediyorlar. Mum ışığında oturuyorlar, telefon kullanmıyorlar, araba yerine fayton kullanıyorlar.  Geçimlerini çiftçilik yaparak sağlıyorlar.  Modayı takip etmiyor, renkli baskılı kumaşlar giymiyorlar. Amiş kadınları yüzük, küpe, kolye takmaz, makyaj da yapmazlar.  Önceden de belirttiğim gibi telefon kullanmıyorlar, her köyde acil durumlar için bir tane telefon mevcut.  Amişler ' de  boşanma genelde yaşanmaz ve eşi ölen kadın ileride tekrar evlendirilir. Amaç çoğalmaktır ve en az 5 çocuk yapılmalıdır. Amişler türlerinin devam etmesini bu şekilde sağlarlar.

Basit bir hayata sahip Amişler, hallerinden oldukça memnun ve mutlu... Kendi hallerindeki yaşamlarına saygı duysam da, teknolojinin hayatımıza yön verdiği günümüzde buna ne kadar katlanabilirim bilemiyorum.   Teknolojinin mutluluk getirip getirmediği tartışılır,  fakat gerçek şu ki Amerika ' da 18. yy’daki  koşullarda hayatlarını sürdüren 150,000  bini aşkın olan Amişler, mutlu mesut hayatlarını sürdürüyorlar. Amerika'nın en sıra dışı toplumu olan Amişler, alışagelmemiş yaşam tarzıyla bizlere ders vermek için sanki orada yaşıyorlar. Yaptıklarının gücü sadece maneviyatla açıklanabilir. Birbirlerine sıkı sıkıya bağlı, kardeşçe varlıklarını sürdüren bu topluluğun gerçekten yüksek bir ahlak anlayışı olduğu kesin.

Günümüzün hızlı tempolu yaşamına hayır demiş, kendi bildiği gibi yaşamayı beceren nadir, belki de tek toplum olan Amişlerden öğreneceklerimiz var.

Birbirlerine tutkun, yıllardır varlıklarını koruyan bu kavimin yaşantısını, hikayelerini ilk duyduğumdan beri, merak etmek de ve bizzat orada bulunup gözlemlemek istemekteyim.

Yaşadığımız dünyanın hem tam ortasında hem de tam dışında kalan Amişlerin, kapitalist dünyaya yenilmemeleri gerçekten çok ilgi çekici.

Bu aşırı Hristiyan ve içe kapanık topluluğun hayatlarını benim gibi gözlemlemek isteyen turistler için, atlı arabalarla köylere turlar düzenleniyor. Yolunuz düşerse mutlaka gidin derim.

Ya da onların yaşam tarzlarını hissedebilmek için bir gün sadece telefondan uzak durun ! Ne dersiniz ?

Başarabilir misiniz ?

Anahtar Kelimeler: Güliz Köksal Gürpınar, Amişler

Yazarın Yazıları