Salih ŞİŞMAN
  • 12/11/2017 Son günceleme: 12/11/2017 18:04
  • 8.465

Kullanıcıların işlerine yarayacak son günlerdeki önemli teknolojik gelişmeleri, gözden kaçıranlar ve detaylı bilgi almak isteyenler için kısaca derledim.

Samsung Note 8:

Samsung’un  ‘S’ serisiyle birlikte bir diğer amiral gemisi olan Note serisinin son modeli olan Note 8 geçen ay piyasaya sürüldü. Geçen yıl yaşanan ve Samsung’un çok büyük güven kaybettiği Note 7 girişimden sonra Note 8 çok merak ediliyordu. Bu karamsar beklentinin telefonun donanım ve tasarımının dahi önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Fakat şimdilik Note 8 bu tabuyu kırdı diyebiliriz. Donanım ve tasarım açısından çok uygun bir görüntü sunan Note 8’de bana göre parmak izi okuyucusunun yerleşim yeri dışında bir sorun görülmüyor. Bu arada bu sorunun da çok önem arz etmediğini de belirtmek isterim. Sadece bu kadar ehemmiyet gösterilen bir telefonda bu özellik farklı bir şekilde tasarlanabilirdi diye düşünüyorum.

5000 TL. bandından satışa sunulan Note 8 modeline bu aralar Samsung Türkiye garantili olarak 4200 TL civarına sahip olunabiliyor. Aynı modelin ithalatçı garantili olanları ise 3600 TL. bandından satılıyor. Bu arada ithalatçı garantili Note 8’lerin çift sim kart girişli olduklarını belirtmekte fayda var. Distribütör garantisini sorun etmeyen ve ithalatçı garantisi bana yeter diyenler için bu seçeneğin olduğunu da belirteyim.

İphone 8, 8 Plus ve İphone X:

Apple firması piyasaya yeni sürdüğü 8 ve 8 Plus isimli modelleriyle adından yine söz ettirmeyi başardı. Ana haber bültenlerinde dahi haber olan bu modeller de kullanıcılardan yine iyi not aldı diyebiliriz. Şu an Apple Türkiye garantili İphone 8 modelinin 64 gb’lık sürümüne 3800 TL. İphone 8 Plus modelinin 64 gb’lık sürümüne ise 4450 TL. civarına sahip olunabiliniyor.

İphone X 64 gb’lık modeli ise şu an ön sipariş yoluyla satışta ve 7000 TL. gibi devasa bir satış fiyatına sahip.

WhatsApp Anlık Konum Özelliği:

Dünyanın en çok kullanılan anlık haberleşme programlarından WhatsApp, son günlerde anlık konum özelliği hizmetini sundu. WhatsApp konum linkinden ‘mevcut konumu paylaş’ diyerek telefon rehberinizde ekli istediğiniz kişilere anlık konum bilgileriniz hakkında bilgiler sunabilirsiniz. Bu özellik sayesinde arkadaşınızın ya da sevdiklerinizin nerde olduğunu görüp takip edebildiğiniz gibi, yol güzergahları yardımı hususunda kişiler birbirlerine yardımcı olabilecektir. Konum bilgileri isteğe göre 15 dakika, 1 saat veya 8 saat süreyle paylaşılabilmektedir.

Tarafımdan da defalarca test edilen özellik stabil çalışırken, uygulamanın veri ve pil sarfiyatı da yüksek değildi. Tabi bu veri ve pil sarfiyatı telefonun donanımı, GPS ve GSM sinyallerinin derecesine göre değişiklik gösterebilir.

hepsiburada.com 2. el Telefon Alım Hizmeti:

Ülkemizin en büyük e-ticaret sitelerinin başında gelen hepsiburada.com, geçtiğimiz aylarda 2.el telefon alım hizmetini devreye soktu. ‘Eski telefonunuzu alalım, Hepsiburada’dan hediye çeki verelim’ ismiyle başlattığı kampanyayla hepsiburada.com üzerindeki ilgili link üzerinden ve yine onların belirlediği telefonlara sahip kullanıcılar online kayıt oluşturarak sitenin belli koşullara göre belirlediği ücretleri kabul ederlerse telefonları kargoyla gönderiyor ve belirlenen bedel hepsiburada.com üzerinde hediye çekine dönüşüyor.

Kampanyanın en güzel yanlarından biri, listede kabul edilen telefonları atıl olarak tutuyor kullanmıyorsanız size hem hediye çeki olarak geri dönmesi hem de bu çeklerin herhangi bir süresinin bulunmaması. Yani ilgili siteden istediğiniz zaman bir telefon seçip bu çeki alacağınız fiyattan düşebiliyorsunuz. Ayrıca telefon sayısını artırarak aynı zamanda hediye çeklerini artırabiliyor ve bunları tek siparişte de kullanabiliyorsunuz. Detayları ve şartları ilgili internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bir dahaki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz