Tecavüz mağduru geline 15 yıl hapis cezası

  • 0
  • 8797
Tecavüz mağduru geline 15 yıl hapis cezası
Tecavüz mağduru geline 15 yıl hapis cezası
Tecavüz mağduru geline 15 yıl hapis cezası
Tecavüz mağduru geline 15 yıl hapis cezası

Beykoz'da 6 Nisan günü, kendisine taciz ve tecavüzde bulunduğu iddiasıyla kayınpederini öldüren Esma Yeşilbaş'a 15 yıl hapis cezası verildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmaya avukatıyla birlikte katılan Sanık Yeşilbaş, suç kastının olmadığını belirterek, "Meşru müdafaa kapsamında hareket ettim. İlk derece mahkemesinin kararı doğrudur. İstinaf talebinin reddini talep ederim." dedi.

Cumhuriyet Savcısı Ali Parlar, esas hakkında mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, her ne kadar ilk derece mahkemesince sanık Yeşilbaş'ın üzerine atılı suçu meşru savunma ve zorunluluk koşullarına göre işlediği belirtilerek beraatine karar verilmişse de meşru savunma halinin kabulü için öngörülen saldırı ve savunmanın eş zamanlı olması koşulunun bu somut olayda  gerçekleşmediğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan sanık Yeşilbaş'ın avukatı Aydın Mollaoğlu, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının onanmasını isteyerek, şunları söyledi:

"Olayda ölen Ahmet Yeşilbaş, çevresindeki ve karşılaştığı kadınlara  karşı cinsel yönden rahatsızlık vermeyi yoğun şekilde yapmaktadır. Nitekim sanığa karşı da devamlı suretle onun hayatını çekilmez bir hal alacak şekilde saldırıda  bulunmuştur. Sanık belirli bir süre direndiyse de maktulün devam eden cinsel taciz ve saldırıları çekilmez bir hal aldığından ve başkaca kurtuluş umudu kalmadığından eylemi gerçekleştirmiştir. Sanık zayıf ve korunaksız bir durumdadır. Maktulün devam eden saldırılarının önüne geçmek için eylemini gerçekleştirmiştir. Daha önce sabıkası olmayan bir eş, bir anne var karşımızda. Maktul daha 11 aylık bir çocuğu olan anneye saldırmıştır. Olayda meşru müdafaa şartları mevcuttur."

"Başka çare bulamamıştım"

Son sözü sorulan sanık Esma Yeşilbaş ise "Defalarca tecavüze uğradığım için yapmak zorundaydım. Başka çarem kalmamıştı" dedi. Sanık Yeşilbaş'ın bu sırada ağladığı görüldü.

Davayı karara bağlayan ceza dairesi, İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza  Mahkemesince sanık Esma Yeşilbaş hakkında verilen beraat hükmünün kaldırılmasına  karar verdi.

Sanık Yeşilbaş'ın, kayınpederi Ahmet Yeşilbaş'ı uyku halindeyken  öldürdüğü, bu nedenle "çocuk ya  da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın eylemini ağır tahrik altında işlediği gerekçesiyle cezayı 18  yıla indiren ceza dairesi, sanığın duruşmadaki iyi hal ve tavırlarını takdiri  indirim nedeni sayarak 15 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Sanık Yeşilbaş'ın tutuksuz yargılanacağını belirten Ceza Dairesi  Başkanı Mehmet Selçuk, Yargıtay'a itiraz etme haklarının bulunduğunu da taraflara bildirdi.

Haber Merkezi

Beykoz’daki metruk binada 6 aylık ceset
Önceki Beykoz’daki metruk binada 6 aylık ceset
Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı
Sonraki Beykoz 1908’de haftanın son çalışması baklava ile yapıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz