TCG Alemdar'a Beykozlular akın etti

  • Güncelleme: 29.10.2019 18:58
  • Okunma: 5909 kez
  • Yorum: 0
Cumhuriyetin 96. yılı kutlamaları kapsamında Deniz Kuvvetleri uhdesindeki TCG Alemdar'a vatandaşlar akın etti.
TCG Alemdar'a Beykozlular akın etti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında bir etkinlik de TCG Alemdar Arama-Kurtarma ve Dalgıç Gemisinin vatandaşların gezisine açılmasıydı.

Beykoz iskelesinden yapılan seferler gün boyu devam etti. Diğer bir ismi İşkamparya olan Palamar Bot ve hücumbotlar ile taşınan vatandaşlar güzel ve anlamlı bir etkinliğe katılmanın gururunu fazlası ile yaşadı.

Beykoz’dan gemiye ziyarete giden tek medya organı Dost Beykoz oldu. Günün gerçekleşen ilk ziyaretlerinden birinde beraberinde Kıbrıs ve Güneydoğu Gazileri ve aileleri ile Gemi Komutanı Deniz Yarbay İlker Baysal tarafından karşılanan kafile öğle yemeği daveti ile hoş ve renkli sohbetlerle dolu anları da beraberinde yaşadı.

Deniz Yarbay Baysal, gemi hakkında bilgi aktardıktan sonra konukları ile tanıştıktan sonra geldikleri, misafirleri oldukları için teşekkürlerini iletti.

Yemeğin ardından içilen çayların ardından misafirlerine gemiyi gezdiren Yarbay Baysal, konukları ile günün anısı olarak hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Beykoz’da önceki yıllarda 6 yıl görev yapıp ikamet ettiğini söyleyen Yarbay Baysal, Beykoz’u ve Beykozluları sevdiğini sözlerine ekledi.

TCG Alemdar Arama Kurtarma Dalgıç Gemisinin Türk Donanmasına kazandırılan Milli Denizaltı Kurtarma Gemisi olduğunu söyleyen Gemi Komutanı Yarbay İlker Baysal, "İnşasına 2011 yılında başlanan denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar, 28 Ocak 2017 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Yerli sanayide ilk defa Türk mühendisleri tarafından dizayn edilen ve kontrolü de Türk Deniz Kuvvetleri’ndeki mühendislerce yapılan gemi, sınıfının en modern gemileri arasında yer alıyor." dedi.

TCG Alemdar, sahip olduğu kurtarma sistemleri ile denizaltı gemilerinde meydana gelen kaza ve arıza durumlarında, personel azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar kurtarılabiliyor.

Yara alan, kaza veya arıza yapan su üstü gemileri yedeklenebilirken, dalgıç, uzaktan kumandalı su altı aracı ‘rov’ ve atmosferik dalış elbisesi kabiliyetleri ile düşen uçak ve helikopterler dahil olmak üzere su altında arama kurtarma faaliyetleri icra edilebiliyor.

Gemi, NATO denizaltı kurtarma sistemi ve ABD denizaltı kurtarma sistemine de uyumlu olacak. Bu özellikleri ile uluslararası harekatta müşterek denizaltı kurtarma gemisi olarak da görev alabilecek.

TCG Alemdar’ın özellikleri

Tam Boy: 90.80 m

Kaideler Arası Boy: 85.35 m

Genişlik: 19.00 m

Derinlik: 7.80 m

Su Çekimi (Draft): 4.45 m

Deplasman: 4200 t

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz