Röportajlar

TBMM’de Oktay Saral ile Beykoz!...

TBMM’de Oktay Saral ile Beykoz!...
2014.07.16 00:00
| | |
15444

AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral ile TBMM'de ki odasında konuştuk. Saral'a neden İstanbul'dan milletvekili olduğunu sorduk.

Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür ziyaretlerde bulunmak üzere gitmiş olduğu TBMM’in de, İstanbul 1. Bölge milletvekilleriyle Beykoz’u konuşurken, vekillerden de Dost Beykoz okurları için kendilerini tanıtmalarını istedi.

AK Parti milletvekilleri arasında Beykoz’dan sorumlu olmasıyla ayrı bir önem taşıyan İstanbul Milletvekili Oktay Saral ile meclisteki odasında görüşen Kader Gür, Oktay Saral’a Beykoz’u sordu.

Oktay Saral Kimdir?

Oktay Saral, milletiyle hemhal olmuş, ülkesine ve milletine hizmet aşkıyla dolu dolu 45 yıl geçirmiş bir herkes gibi bir fanidir özetle. Ama madem sordunuz kısaca kendimden bahsedeyim. 1967 yılında Trabzon'da doğdum. Altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Of'ta tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldum. 5 yıl boyunca 1. Amatör Küme de futbol oynadım. Akabinde 1999 seçimlerinde Of Belediye Başkanlığı'na aday gösterildim. 2004 ve 2009 seçimlerinde AK Partiden Belediye Başkanı seçilerek bu görevi ifa ettim. Ayrıca 12 yıllık başkanlığım döneminde 3 dönem Ofspor Kulübü Başkanlığı yaptım. Ek olarak Kızılay Şube Başkanlığı görevinde ve Of Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundum. Evliyim bir kız, ikisi erkek olmak üzere üç çocuk babasıyım.

Siyasi geçmişiniz?

Aslında siyasetle tanışmam ortaokul yıllarına dayanır. Ortaokul yıllarında başlayan rahmetli Erbakan Hoca hayranlığım lise yıllarımda beni Milli Görüş teşkilatlarıyla tanışmaya sevk etti ve Eskişehir’de bir yandan yüksekokul tahsili yaparken diğer taraftan da Refah Partisi’nin üniversitedeki çeşitli kademelerinde görev aldım. Bu arada çeşitli konferans ve eğitim toplantılarına katılmak üzere gittiğim Ankara’da siyaseti çok daha yakından tanıma imkânım oldu. Siyasetle alakam yaşadığım yer olan Of İlçesi’nde de devam etti. Bir yandan ticaretle meşgul olurken diğer taraftan da Refah Partisi’nin gençlik teşkilatlarında ilçeme hizmet etmeye çalıştım. Gençlik Kolları İlçe Başkan Yardımcılığı, ana kademe ilçe yöneticiliği görevlerinde bulundum. Fazilet Partisi’nde Gençlik Kolları Başkanı iken, 1999 Yerel Seçimleri’nde belediye başkan adayı oldum ve Of ilçesine Belediye Başkanı seçildim.

2004 ve 2009 yıllarında da Of halkı teveccüh ederek bizi tekrar başkan seçti. Yaklaşık 12 yıl sürdürdüğüm Belediye Başkanlığı görevinden 12 Haziran 2011’de yapılan Genel Seçimlerde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle istifa ederek milletvekili adayı oldum. Yerelde çıktığımız hizmet yolculuğuna artık genelde devam etmek üzere Ankara’dayız. Allah inşallah bu kutsal yolculukta bizleri mahcup etmez ve alnımızın akıyla çıkmamızda bizlere yardımcı olur.

Neden İstanbul Milletvekilliği?

Bu durum İstanbullular gibi inanın benim için de sürpriz oldu. Aday adaylığı başvurumu Trabzon’dan yaptım. Yaklaşık bir ay Trabzon’da seçim çalışmalarında bulundum hatta Genel Merkezimizin yapmış olduğu temayül yoklamasına da Trabzon’da girdim. Fakat Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizi İstanbul 1. Bölgeden aday yapmayı uygun gördü. Bende bavulumu topladım ve İstanbul’a geldim. Yaklaşık iki ay boyunca İstanbullulara kendimi ifade etmeye çalıştım. Ben İstanbul’u, İstanbulluları ve İstanbul Milletvekili olmayı çok sevdim ve benimsedim. İnşallah İstanbul halkıda bizi sevmiş ve benimsemiştir.

AK Parti’nin genel politikalarının nasıl yorumluyorsunuz?

3 Kasım 2002'de seçimlere giderken 'Kaynak Türkiye'dir' demiştik. Son 8.5 yıl, Türkiye'ye inanmakta ne kadar haklı olduğumuzun açık ispatı oldu.

Ne mutlu bize ki, bugün Türkiye'ye kazandırdıklarımız öyle listelere sığmıyor. AK Parti yaklaşık 9 yıllık iktidarı döneminde birçok alanda bu ülkede bu güne kadar yapılamayan, yapılması bir yana hayal bile edilemeyen başarılı çalışmalara imza atmıştır.

Sağlıktan ulaşıma, eğitimden tarıma, teknolojik değişimden sosyal, kültürel gelişime, ekonomiden spora gündelik hayatla ilgili sayabileceğiniz tüm alanlarda AK Parti Hükümetleri takdire şayan hizmetler yapmıştır ve hizmet kervanı yürümeye devam etmektedir. Bu hizmetlerin milletimiz tarafından zaten takdir edilmekte olduğu seçimlerde aldığımız oy oranına bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır.

Küçük olsun benim olsun anlayışı yerle bir olmuştur

Önemli olan AK Parti bu ülkede aslında bu güne kadar yapılmayanları, birilerinin yapılmasını istemediği şeyleri yapmıştır sadece. Daha açıkçası küçük olsun ama her zaman benim olsun anlayışını yerle bir etmiş paylaşılması gereken ne varsa hepsi milletin olsun anlayışını getirmiştir AK Parti.   İşte AK Parti’nin en önemli özelliği budur. AK Parti milletin partisidir ve millet AK Parti’de kendisinden bir parça bulmuştur. 

Bence partimizin yapmış olduğu en önemli icraat Demokrasiyi gerçek manasına oturtması olmuştur. Yani Ak Parti bu ülkede yıllardır halkımızı yönetimden uzak tutmayı isteyen darbeci zihniyeti tasfiye ederek yönetimi halkımıza tekrar geri vermiştir.

İstanbul Teşkilatları’nı başarılı buluyor musunuz?

İstanbul’da yaklaşık 2 aylık seçim çalışmaları esnasında ve seçimlerden sonraki faaliyetlerde teşkilatlarımızı tanıma fırsatı buldum. Özetle söylüyorum Allah her partiye İstanbul’da ki teşkilatlar gibi teşkilat nasip etsin. Bu mübalağa değil. Ben teşkilatlardan gelen bir insanım ve teşkilatçılığı çok iyi bilirim. İstanbul da yapmış olduğumuz teşkilat çalışmaları hangi ilçe olursa olsun dolu dolu geçti. Bizi çok yordular ama bu tatlı bir yorgunluktu. Allah hepsinden razı olsun.

Beykoz’dan sorumlu bir milletvekili olarak, bölge ile ilgili ne düşünüyor?

Evet Beykoz’dan sorumlu olarak Beykoz ile ilgili yapmış olduğum araştırmalar sonucunda çarpıcı veriler elde ettim… Beykoz da üst üste seçim kazanan parti olmamış bu unvan şu anda AK Parti’nin elinde… Bu nedenle İlçe Başkanımız Adem Sefer’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bölgede haliyle mülkiyet sorunu da var… Bazı yasalar bölgeyi oldukça etkilemiş gibi gözüküyor… 2B Yasası Beykoz’u önemli ölçüde rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Tabii bu yasalar oradaki yerel yöneticilerimizi de sıkıntıya sokuyor… Bu tarz sorunlarla boğuşan bir ilçe de demek ki yerel yöneticilerimiz ve ilçe teşkilatımız partimize duyulan güveni daha pekiştirmişler… Ben parti toplantılarına katılmak üzere Beykoz’a geldiğimizde İlçe Başkanımız Adem Sefer ile sorunlar üzerinde konuşuyoruz… Başkan gerçekten elinden geleni yapıyor… Zaten önümüzde bir kongre süreci var… Beykoz’a geleceğiz… Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek ve İlçe Başkanımız Adem Sefer’e selamlarımı iletiyor, başarılar diliyorum.

Kader Gür/ TBMM Ankara

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kader Gür, Ankara, Oktay Saral, TBMM, Röportaj

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"