TBMM Arsasının Rayiç Bedeli Ne Kadar?

  • 0
  • 6693
TBMM Arsasının Rayiç Bedeli Ne Kadar?

2B arazisi üzerinde evi olan Beykozlu vatandaş Niyazi Suiçmez, Meclis’e yazdığı dilekçeyle öyle bir soru sordu ki.

TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuran Beykozlu Niyazi Suiçmez adlı vatandaş,TBMM'nin bulunduğu arazinin rayiç bedelini sordu. Başvuruyu değerlendiren TBMM Dilekçe Komisyonu, soruya verdiği yanıtta, TBMM'nin de bulunduğu arazinin 2B kapsamında olmadığını, kaçak yapı statüsünde bulunmadığını belirterek, "Arazinin üzerindeki yapı tarihi eser niteliğindedir" dedi.

Beykozlu Niyazi Suiçmez adlı vatandaş, 2B arazisi üzerinde bulunan fındık bahçesinden kazandığı parayla geçimini sağladığını belirten bir dilekçe kaleme aldı. Yaşadığı topraklarda 'işgalci' durumuna düşürüldüğünü iddia eden Niyazi SuiçmezTBMM'nin bulunduğu arsanın rayiç bedelini sordu. Dilekçesinin Meclis Genel Kurul kürsüsünde okunmasını da talep eden Suiçmez'in başvurusu değerlendirildi ve yanıtlandı.
 
Dilekçeye verilen yanıtta yetkililer, Meclis kürsüsünde dilekçenin okunması talebini reddederek, "Meclis Genel Kurulu kürsüsünde hangi belge ve yazıların okutulacağı Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'nün ilgili hükümlerinde belirtilmiştir. Dolayısıyla dilekçenin talebinin komisyonumuzca yerine getirilmesi mümkün değildir" dedi.
 
Meclis bürokratları ise TBMM Yerleşkesi'nin bulunduğu arazinin, Maliye Bakanlığı tarafından Meclis'e tahsis edildiğini bildirdi. Meclis arazisinin 2B kapsamında yer almadığına vurgu yapan yetkililer, yerleşkenin imar planının mevcut olduğunu belirterek, kaçak yapı statüsünde de bulunmadığını ekledi.
 
Yetkililer ayrıca TBMM'nin de yer aldığı arsanın üstündeki tüm yapıların 'tarihi eser'niteliğinde bulunduğunu kaydetti.
 
Haber Merkezi
Beykoz Kızılay'ın Peygamber Sevgisi
Önceki Beykoz Kızılay'ın Peygamber Sevgisi
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Sonraki Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek