Sağlık

Tayyip Erdoğan Medistate'yi robotla açtı

Tayyip Erdoğan Medistate'yi robotla açtı
2014.09.02 00:00
| | |
11625

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sevenleriyle buluşmak üzere gelmiş olduğu Beykoz’da ilk önce Kavacık Medistate Hastanesi'nin açılışı yaptı…

Başbakan açılışı, Da Vinci robotu ile kurdele keserek yaptı.

Beraberinde Devlet Bakanı Egemen Bağış da bulunan Erdoğan, basın mensuplarının soruları üzerine, devlet hastanelerinde bu tür robotların şu anda kullanıldığını, 8'i özel 4'ü de devlet hastanesinde olmak üzere 12 tane bulunduğunu söyledi.

Erdoğan'a bilgi veren Robotik Cerrahi Derneği Başkanı Doç. Dr. Eyüp Gümüş ise devlet hastanelerinin bu alanda önde olduğunu, devlet hastanelerinde bin 500 ameliyat yapıldığını ve en çok prostat kanseri ameliyatlarının gerçekleştirildiğini söyledi. Bu yöntemle hastaların erken taburcu olduğunu ve yurt dışından da Türkiye'ye hasta geldiğini belirten Gümüş, Türkiye'nin sağlık turizminde de öncü olmaya devam edeceğini söyledi.

Erdoğan'ın robotun hangi ülkede yapıldığını sorması üzerine ise Gümüş, ABD'de yapıldığını, ancak Japonya ve Çin'in de yapmaya çalıştığını bildirdi. Gümüş, artık uzaktan ameliyat yapılabildiğini, Ümraniye'den Bakırköy'deki bir ameliyatın da mümkün olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, daha sonra hastanenin acil servisi ile hastaların bulunduğu katları ziyaret etti.

HER TÜRLÜ TEKNOLOJİK DONANIMLA 1500 KİŞİYE HİZMET VERECEK


Beykoz'un tek özel hastanesi olma özelliğini taşıyan Medistate, bölgedeki 500 bin kişiye hizmet verecek. Her türlü teknolojik donanıma sahip acil servisi, kalp damar hastalıkları cerrahisi ve tüp bebek uygulamalarıyla bölgede önemli bir açığı kapatacak olan hastanede, dünyada son 7 yıldır, Türkiye'de ise 4 yıldır kullanılan robotik cerrahi bulunuyor. Medistate Kavacık Hastanesi, 17 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu 120 yatak kapasiteli, 9 yenidoğan, 8 erişkin, 3 koroner ve 5 kalp damar cerrahisi yoğun bakım üniteleri, son teknolojik donanımlı ameliyathaneler ve 400 kişiden oluşan sağlık personeliyle dünya standartlarında hizmet veriyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Başbakan, Recep Tayyip Erdoğan, Kavacık Medistate Hastanesi, Açılış, Egemen Bağış

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"