Siyaset

Tayyip Erdoğan için dua ediyorlar

Tayyip Erdoğan için dua ediyorlar
2014.08.31 00:00
| | |
4976

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Beykoz Vakfı'nda ülkenin siyasi gündemine dair bir söyleşi gerçekleştirdi:

Nihat matkap, Anadolu'nun hemen her yerinde gıda ya da maddi yardıma muhtaç kalan kitleler, namazında niyazında her dakika Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının görevde kalması için dua ediyorlar.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, AK Parti'nin tek bir amacı olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için çabaladığını savunarak, "AK Parti'nin tek amacı Türkiye’nin idari ve siyasi yapısını ameliyat etmektir. Ancak net söyleyeyim: Hevesleri kursaklarında kalacak. Türkiye'yi kimse Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği rotadan geri çıkaramayacak" diye konuştu.

Beykoz Vakfı'nda CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye, eski Milletvekili Bülent Tanla, eski Kadıköy Belediyesi Başkanı Cengiz Özyalçın, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Füsun Sökmez, CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri ve ilçe başkanları katıldı.

'Haber başlığı beni çok üzdü'

Konuşmasına Milliyet Gazetesi'nde yer alan söyleşine yöneltilen eleştirilere yanıt vererek başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, haberdeki içeriğin genel olarak doğru olduğunu ancak başlığına 'Mektubun içeriğiyle CHP'nin programı aynı'yazılmasından dolayı büyük üzüntü yaşadığını kaydetti. CHP'nin milliyetçilik tanımında yazılanı ifade ettiğini söyleyen Matkap, Türkiye'nin kuruluş felsefesinin yurttaşlık olduğunu ve dil, din ırk ayrımı gözetmediğini anlattığını belirtti. CHP olarak 25 yıllık terör belasının sona ermesi konusunda istekli olduklarını dile getiren Nihat Matkap, CHP Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğlu'nun da Hükümete kredi verdiğini söyleyerek, gayretlerini vurguladığını kaydetti.

'Biz Bardağın Boş Tarafına Bakıyoruz'

Sağ partilerin genel olarak bardağın dolu tarafına baktıklarını ancak sol partilerin boş tarafıyla zaman kaybettiğini ifade eden Nihat Matkap, "Onlar bir çivi yapsa fabrika yapmış gibi sunuyorlar. Ancak biz fabrika yapsak çivi kadar bunu anlatmıyoruz. Bizim bu bardağın dolu-boş kısmıyla ilgili tutumumuzu yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

'İlk kez Beykoz'da açıkladı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Türkiye'de yalnızca medyanın, sivil toplumun yada yargının değil vatandaşın da özgür iradesinin elinden alındığını savundu. Türkiye'deki bir kısım oyların üzerinde blokaj(*) olduğunu kaydeden Matkap, bu tespitini ilk kez Beykoz'da dile getirdiğini söyledi. Nihat Matkap şöyle dedi:

"Geçmişte inanç örgütleri yalnızca inanç temelinde örgütleniyordu. ANAP döneminde bunu görüyordunuz. Ancak şimdi bu değişti. Artık inanç örgütleri, ekonomik ve sosyal temelde de örgütlenmeye başladılar. İşin içine ekonomi girince de ister istemez devreye bu kez siyaset girdi. Bu noktada bir oy potansiyeli oluştu. Bu blokajın birinci ayağıdır.

Recep Tayyip Erdoğan için dua ediyorlar

Blokajın ikinci ayağını ise yoksulluk oluşturuyor. Yoksulluk artık nerdeyse kurumsal hale getirildi. Anadolu'nun hemen her yerinde gıda ya da maddi yardıma muhtaç kalan kitleler, namazında niyazında her dakika Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının görevde kalması için dua ediyorlar. Çünkü bu insanlar için yoksulluk bir kader haline dönüşmüş durumdadır. Bu yardıma muhtaç bırakılmış kitle de bir blokaj oluşturuyor.

'Irkçılık önemli bir sorun'

Bunun üçüncü ayağı ise ırkçılık. Siyaset ne yazık ki son yıllarda ırkçılaştırıldı. Siyasetin temel görevi nedir? Yaşam standartlarını yükseltmektir. Ülkenin kalkınmasına yönelik politikalarla katkıda bulunmak, küresel pazardan daha büyük pay alabilmek için alt yapı oluşturmak demektir. Gelir düzeyini yükseltmek ve beraberinde de çağdaş yaşamı güçlendirmek demektir. Ancak bakıyorsunuz bu projeye oy vermeyen bir kesim var. Irk temelinde yaklaşan bu kitle de bir blokaj oluşturuyor. Bizim CHP olarak bu üç blokajı yıkmamız ve bunun için de daha çok sokağa çıkıp daha çok vatandaşa bunları anlatmamız gerekiyor"

* Blokaj: Bloke etme işi. Bir şeyin hareketine engel olma, hareketini durdurma; durdurum (Kaynak: Türk Dil Kurumu)

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Vakfı, Nihat Matkap, CHP

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"