Tatildeyken Beykoz'dan rapor almış

  • Güncelleme: 12.09.2019 16:26
  • Yorum: 0
Tatilde olduğu bir sırada Beykoz'da bir sağlık tesisinden rapor aldığı tespit edilen kişinin iş hakkı tazminatsız fesih edildi.
Tatildeyken Beykoz'dan rapor almış

İş Mahkemesi, diş hastanesinden sağlık raporu alıp işe gelmediği dönemde Bodrum'a, Kartalkaya'ya tatile giden ve sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunan gayrimenkul değerleme uzmanının tazminatsız şekilde işten çıkarılmasını haklı buldu. Kararda, çalışanın, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareket ettiği kaydedildi.

Şirket, 17 Eylül 2017 günü, Esin A'nın savunmasını aldıktan sonra, iş sözleşmesinin feshedildiğini bildirdi. Esin A., fesih bildirimi kararından 20 gün sonra işe iade davası açtı. Esin A adına mahkemeye sunulan dilekçede, alınan kararın hatalı olduğu, sağlık raporu alınmasının sözleşmenin feshine neden olamayacağı kaydedildi.

Şirket adına yapılan savunmada ise, Esin A'nın işverenin güvenini sarstığı öne sürüldü. Şirket avukatı, bu yöndeki iddialarını delillendirmek için de bir takım e posta yazışmaları ve tatil fotoğraflarını mahkemeye sundu.

Belgelere göre Esin A., Beykoz'daki bir tıp merkezinden aldığı 16 Ocak 2017 tarihli sağlık raporunu şirkete sundu. Ancak, ulaşılan kayıtlara göre Esin A. 15-16 Ocak 2017'de Bolu Kartalkaya'daki bir otele gitti.

Otel rezervasyonuna ilişkin kayıtlar ve fotoğraflar A.'nın şirket bilgisayarında bulundu. Dilekçede, verilen raporun da sahte olabileceği belirtilerek "Kayak tatilinde olmasına rağmen Beykoz'da muayene olarak sağlık raporu alması imkânsız" denildi.

İyi niyet görünmüyor

Mahkeme, tarafların talep ve savunmalarını aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme, Esin A. ile olan iş sözleşmesinin feshinin haklı nedene dayandığına hükmetti. Karara göre, Esin A'yı tazminat ödemeden işten çıkaran şirket haklı bulundu. Kararda, A.'nın, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareket ettiği belirtildi. Mahkeme yargılama giderlerini de, A.'nin ödemesine karar verdi. İş Mahkemesi'nin bu karan, A'nın avukatının itirazı sonrası istinaf mahkemesine taşındı. 

Tanıklar durumu doğruladı

Kararı değerlendiren şirket avukatı Doğan Turan "Yargılama aşamasında dinlenen tanıklar da oldu. Tanık beyanlarına göre de, işçinin, pek çok kez raporu olmasına rağmen tatile gitmiş. Keza, bu durum nedeni ile işveren tarafı, zamanında teslim edilmeyen raporlar nedeni ile müşterilerine karşı zor durumda kaldı. Mahkeme de savunmamızı haklı bularak, işçinin işe iade talebinin kabul edilmeyeceğini belirterek davanın reddine karar verdi" dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Tatil, Rapor

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz