Ayşenur ÇABUK
  • 17/07/2018 Son günceleme: 17/07/2018 16:55
  • 9.705

Yaz aylarında olmamız sebebiyle hava sıcaklıkları oldukça yüksek seyretmekte.

Hal böyle olunca yaz mevsimi biraz kafa dinlemenin, yeni yerler keşfetmenin, belki biraz uzaklara kaçmanın tam vakti. O zaman hazırlanın, tatile gidiyoruz..

Tatil; yolculuğundan konaklamasına kadar yeme düzenimizin oldukça değiştiği bir dönemdir. Yolculuk sırasında çoğunlukla paketli yiyecekler tüketilmesi, sıvı tüketiminin az alması, gidilen yerlerin yemek kültürünün çeşitli ve farklı olması sindirim sorunlarına sebep olabilir. Yaşayabileceğiniz sindirim sorunları kısa ve uzun vadede yaşam kalitenizi oldukça etkiler.  Peki yıl boyu sabırsızlıkla beklediğiniz, stres atacağınızı düşündüğünüz tatilinizin yorgunluk, hastalık ve alınan fazla kilolarla bitmemesi için ne yapmalıyız? 4 adımda ‘‘keyifli tatiller’’

Açık büfe avantajından faydalanın!

Hazırlanması emek gerektiren, besin çeşitliliğinin fazla olduğu açık büfeler gün içerisinde düzenli ve dengeli beslenmek için iyi bir avantaj haline getirilebilir. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat!! Porsiyon kontrolü için öncelikle ne yiyeceğinize karar verin sonra büyük tabaklar yerine küçük tabaklar tercih edin. Peki ama açık büfedeki her şeyden yiyebilir miyiz? Doğru porsiyonlarda evet. Bunun için öğle ve akşam yemeklerinizde çorba, salata ve sebze yemeklerine öncelik tanıyın zira bunlar mide hacminizi daha çabuk doldurup tokluk hissi oluşturacaktır. Sebze yemeklerinizin yanında mutlaka ızgara/fırın tavuk, balık ya da et gibi protein içeriği yüksek besinler tercih edin. Ekmek grubuna dikkaattt!! Asla hayır diyemediğiniz, porsiyonu kontrol edemediğiniz en sevilen besin grubu, ekmek grubu. Bu sebeple ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketmeye özen göstererek pilav, makarna gibi diğer ekmek grubu üyelerine karşı biraz mesafeli olun. Unutmayın yediğiniz her 3 kaşık pilav/makarna bir dilim ekmek yerine geçmektedir.

Tatlı tüketimine dikkat!

Tatlı tercihlerinizde dondurma, sütlü ya da meyveli tatlılara öncelik tanıyın. Porsiyon kontrolü içinse bence tatlınızı eşiniz, çocuğunuz ya da arkadaşınızla paylaşın, tadımlık yiyin. Unutmayın, kalori paylaşıldıkça azalır J

Kahvaltınızı atlamayın, ara öğün yapın!

Genellikle tatil sebebiyle geç yatıldığı için sabah da geç kalkılır bu durum kahvaltının öğlene sarkmasına sebep olabilir. Kan şekeri dengesi, metabolizma hızının dengede kalması gibi sebeplerle kahvaltı atlanmamalı.  Kahvaltıda tok tutucu özelliğinden dolayı yumurta, peynir, zeytin, tam buğday ekmek ve lif açısından zengin sebze-meyve ve fındık, fıstık gibi yağlı tohumlara yer verilmelidir.

Ara öğünlerde tüketeceğiniz çiğ kuruyemişler, yarım yağlı süt, yulaf, kuru ya da taze mevsim meyveleri vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir.

Sıvı tüketiminiz azalmasın!

Mevsim sıcaklıkların normalin üzerinde seyretmesi sebebiyle sıvı ve mineral kaybı görülebilir. Bu sebeple günlük su tüketimine özen gösterin. Taze sıkılmış meyve suları, şekersiz içecekler de sıvı tüketimini arttırmanızı kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı, keyifli ve eğlenceli tatiller.  Hoşça bakın zatınıza.

Yazarın Yazıları