Tarihi Namazgah teravih namazıyla açıldı

  • Güncelleme: 06.06.2016 01:54
  • Okunma: 6037 kez
  • Yorum: 0
Geçtiğimiz hafta elverişsiz hava şartları nedeniyle açılışı yapılamayan Tarihi Anadoluhisarı Namazgahı kılınan teravih namazıyla halka açıldı.
Tarihi Namazgah teravih namazıyla açıldı

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın kıldırdığı teravih namazına Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç ve Muharrem Kaşıtoğlu, Meclis Üyeleri Tuncer Dede ve Yılmaz Özdemir, AK Parti eski İlçe Başkanı Adem Sefer’in yanı sıra yüzü aşkın vatandaş katıldı. Kılınan teravih namazı sonrası vatandaşlara Beykoz Belediyesi tarafından Osmanlı Şerbeti ve lokum ikram edildi.


Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih hazırlıkları sırasında yaptırılan ve Beykozlular açısından büyük önem taşıyan namazgahta Ramazan ayı boyunca teravih ve vakit namazları kılınabilecek.Kılınan teravih namazı öncesi Tarihi Namazgah ile ilgili AA ve Dost Beykoz’a açıklamalarda bulunan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Tarihi Namazgah’ın vatandaşlar tarafından kullanılmasına yönelik ellerinden gelen ne varsa yaptıklarını Namazgah’ın tarihi öneminin Beykoz halkı tarafından anlaşılmasını istediklerini kaydetti. Kaşıtoğlu, Anadoluhisarı Tarihi Namazgah’ının Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli buluşmalara ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kaşıtoğlu şöyle devam etti:

“Bu Tarihi Namazgah, 240 km² bir alana sahip Beykoz’un içerisinde yer alıyor. Sultan Yıldırım Beyazıt’ın İstanbul’un fethi için 1396 yılında yaptırdığı Anadoluhisarı Kalesi’nin bitişiğinde yer alıyor. Biz burayı ilk olarak geçtiğimiz günlerde bir Cuma namazıyla açmayı planlamıştık ama hava şartları nedeniyle nasip olmamıştı. Rabbimin lütfu Ramazan-ı Şerif’te kullanıma açmıştık. Ramazan ayı boyunca burada vatandaşlarımızla teravih namazında buluşacağız.”

Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz