Tarihi Küçüksu Mesiresi ihya ediliyor

  • Güncelleme: 20.02.2013 00:11
  • Okunma: 6350 kez
  • Yorum: 0
İstanbul’un gözde mesire alanlarından Tarihi Küçüksu Mesiresi, doğal ve tarihi dokusuna uygun olarak yeniden ilçeye kazandırılıyor.
Tarihi Küçüksu Mesiresi ihya ediliyor

Osmanlı Padişahlarının, av ve dinlenmek için uğradığı yemyeşil koru ve bahçelere ev sahipliği yapan Beykoz’da yalnızca tarihi yapılar değil ilçe tarihine tanıklık eden sosyal alanlar da yenileniyor.

İBB tarafından yürütülen “Küçüksu Mesiresi Koruma ve Çevre Düzenleme Uygulama Projesi” kapsamında ilçe tarihine tanıklık eden ve geçmişte sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan Tarihi Küçüksu Mesiresi sosyal ve dinlenme alanı olarak ihya edilecek.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nin inşaatlarında şantiye alanı olarak kullanılan ve bu imalatlar sırasında yeşil alan dokusu büyük oranda zarar gören Küçüksu Mesiresi, yenileme projesiyle yem yeşil ve güzel bir görünüme kavuşacak.

Uçurtma Şenlikleri Yapılacak

İlçeye sosyal hareketlilik kazandıracak proje tamamlandığında Küçüksu Mesiresi’nde eski günlerde olduğu gibi yeniden mısır kazanları kaynayacak, erler yağlı güreşlere tutuşacak, uçurtma şenlikleri yapılacak.

Bugünün ihtiyaçlarını ve alanın tarihteki sosyal işlevini harmanlayan projede, pergolalı ve açık piknik alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, spor aktiviteler için alanlar, dünya bahçelerinden örnekler yer alıyor.

Küçüksu Kasrı’yla bütünlük taşıyan proje tamamlandığında Küçüksu Plajı’nın da yeninden canlanması bekleniyor.

Küçüksu Cami Yeniden İnşa Ediliyor

Küçüksu Çayırı’nı tarihteki canlı günlerine kavuşturmak amacıyla başlatılan proje kapsamında, şimdi yerinde olmayan Küçüksu Camii ile bir dönem karakol binası olarak da kullanılan Fenerli Köşk de yeniden inşa edilecek.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Küçüksu, Mesire, İhya

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz