Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!

  • 1
  • 13362
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!
Tam 2 bin 135 gün sonra yeniden Başkan!

Çavuşbaşı'nın eski Belediye Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nin ardından Çavuşbaşı'nın Beykoz'a bağlanmasıyla Başkanlık koltuğundan kalkmış ve siyasi yaşamına Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı unvanıyla devam etmişti.Hanefi Dilmaç, aradan geçen 2 bin 135 gün sonra bugün yeniden 'Belediye Başkanı' sıfatıyla Meclis'te oturum yönetti. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Başkanvekili Manolya Demirören Tekin'in yokluğunda Başkanlık koltuğuna oturan Hanefi Dilmaç, oldukça heyecanlı bir gün geçirdi. Güne damgasını vuran bir diğer konu ise Başkan Yücel Çelikbilek'in bir önceki oturumda CHP için söylediği sözler ve Aydın Düzgün'ün bu sözlere muhalefetiydi. Bu önemli ve tarihi Meclis'i ise yalnızca Dost Beykoz takip etti...

Beykoz Belediye Meclisi'nin Şubat ayı olağan toplantısında 2. Birleşim gerçekleştirildi. Başkan Yücel Çelikbilek'in yokluğunda Başkanvekili Manolya Demirören Tekin'in de Meclis'te yer almaması "Meclis'i kim yönetecek?" sorusunu gündeme getirdi. Daha önce Meclis 2. Başkanvekili olarak seçilen Emin Yavuz'un "Ben görevden alınmıştım, ben yönetemem" demesi üzerine gözler Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç'a çevrildi. Başkanlık koltuğuna aradan geçen 5 yıl 310 gün sonra yeniden oturan Hanefi Dilmaç, hem oturumu yönetti hem de gergin geçen günde Meclis Üyelerini sakinleştirmeye çalıştı.

‘Başkan Çelikbilek’in sözlerini Aydın Düzgün yeniden gündeme taşıdı’

Hanefi Dilmaç Başkanlığı'nda Meclis, bir önceki 2 Şubat 2015 tarihli Meclis tutanağının oylanmasıyla başladı. Bu sırada söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün, tutanaklarda geçen bir ifadenin düzeltilmesini istedi. Başkan Çelikbilek'in "... o zaman biliyorsunuz ki, sizin de içinde bulunduğunuz siyasi anlayış, bana bunu sattırmamak için neler yapmışlardı" sözlerini Meclis gündemine taşıyan Aydın Düzgün, bir önceki dönem Meclis üyelerinin bu sözler üzerine kırıldığını ifade etti. İBB'de satış kararlarının 'oy birliğiyle' alındığına dikkat çeken Aydın Düzgün, Başkan Çelikbilek'in bu ifadelerinin tutanaklarda düzeltilmesini istedi. Bu sırada AK Parti sıralarından İbrahim Hocaoğlu'nun sesi duyuldu. Başkan Çelikbilek'in söylediği sözlerin Aydın Düzgün'ün anlattığı istikamette olmadığını vurgulayan İbrahim Hocaoğlu'na ise Başkan Dilmaç müdahale etti. Konunun bir 'önerge' olmadığını anlatan Meclis Başkanı Hanefi Dilmaç, "Eğer düzeltilecek bir durum olursa düzeltilir. Ancak ben Sayın Çelikbilek burada yokken bu konunun gündeme gelmesini de doğru ve 'şık' bulmuyorum!" diye konuştu. Karşılıklı itirazların sonunda Başkan Yardımcısı Salim Öztürk son noktayı koydu ve itirazların ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini, usulen de tutanağın oylanmasının en doğru iş olduğunu belirtti. Salim Öztürk'ün açıklamasının ardından bir önceki Meclis Tutanağı oylamaya sunuldu ve CHP’nin muhalefeti sonucu 'oy çokluğuyla' kabul edildi.

Başkan Yardımcısı Kaşıtoğlu, ‘balık ölümleri’ konusunda bilgi verdi

Tartışmaların ardından gündeme geçildi ve AK Parti'nin 'gündem dışı teklifi' okundu. Bu teklifte AK Parti Grubu, "Okulda kitap okuma alışkanlığını artırmak, kitap okuma alışkanlığı konusunda farkındalık oluşturmak için Beykoz Belediyesi'nde mesai saatleri içerisinde 15 dakika kitap okuma faaliyetinde bulunulmasını" önerdi. Bu teklif ise 'oy birliğiyle' Başkanlık makamına görüşülmek üzere havale edildi. Gündem dışı teklifin ardından gündeme geçilmeden önce Başkan Yardımcıları'ndan Muharrem Kaşıtoğlu söz istedi ve Riva Deresi'ndeki 'balık ölümleri' konusunda bulgularını Meclis Üyeleri'yle paylaştı. Riva Deresi'ne giderek 'ölü balık' örnekleri topladıklarını ve bunları laboratuvar ortamında incelettiklerini vurgulayan Muharrem Kaşıtoğlu, yetkililerden aldığı bilgileri şu şekilde özetledi:

"Bu derelerde oksijen oranının en az 2 seviyesinde olması gerekiyormuş. Yapılan ölçümlerde Öğümce Bölgesi'nde oksijen seviyelerinin maalesef 1,9 düzeyine kadar düştüğü tespit edilmiş. Bu rakam ise yaşamsal sınırın altında... Dolayısıyla yetkililer, balık ölümlerini 'çözülmüş oksijen seviyesinin düşmesine' bağlıyorlar. İSKİ'nin Paşaköy'de bulunan tesislerinin olduğu bölgede yapılan ölçümlerde ise oksijen oranının 9 olduğu raporlarla sabitlenmiş. Yetkililerin tahminleri ise bu balık ölümlerinin nedeninin 'anlık kaçak vidanjörlerle fabrika atıklarının boşaltılması' olabileceği yönünde... Biz konunun yine takipçisi olmayı sürdürecek ve gelişme ile bulgularımızı da kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacağız."

Cavit Gül: “CHP’li üyelerle birlikte gitmeniz daha şık olurdu”

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nun ardından söz alan ve bir önceki toplantıda bu konuyu gündeme taşıyan CHP'li Cavit Gül ise yapılan çalışma ve gerçekleştirilen açıklamalardan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti ancak bir de sitem dile getirdi. CHP'li Cavit Gül, konuyu kendisinin gündeme getirmesi dolayısıyla, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nun söz konusu incelemelerini CHP'li Meclis Üyeleri'nin de dâhil edildiği bir komisyon ile yapmasının 'daha şık' olacağını kaydetti.

Tüm konuşmaların ardından gündeme geçildi ve Şubat ayı 1. oturumunda komisyonlara havale edilen, ilçede faaliyet gösteren 100 işyerine Hafta Tatili Ruhsatı verilmesi konusunda 'Olur' raporları oylandı. Ayrıca Polonezköy Mahallesi'nde bulunan Selvi Sokak'ın 'sokak' statüsünden çıkartılması hakkında hazırlanan rapor da Meclis Üyeleri'nin oylarına sunuldu. Tüm raporlar ise 'oy birliğiyle' Meclis'ten geçti.

Bir sonraki ve Şubat ayının son oturumu, 6 Şubat 2015 Cuma günü saat 10.00'da gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi

 

Tehdit Ediliyoruz!...
Önceki Tehdit Ediliyoruz!...
Beykoz'dan Bodrumspor'a transfer oldu
Sonraki Beykoz'dan Bodrumspor'a transfer oldu
Yorumlar (1 Yorum)

MEHMET AKİF DELİPOYRAZ (9 yıl önce)

RİVA deresinin oksijen oranı 1.5 ph'a düşüyorsa eğer tahlil yapıldıysa tahlil neticesinde buna sebep olan zehirli kimyasal atık ne adını koyalım. Sazan balığı lağım veya çamurlu atıkla ölecek bir balık değil öyle olsa bile o balıklar daha geniş alana Riva bölgesine göç ederdi bilimsel açıklama yapılmasını istiyoruz yapılan tahlil ve tahkikat neticesi halkla paylaşılsın

Yorum Yaz