Röportajlar

Taksiciye kimse sahip çıkmıyor

Taksiciye kimse sahip çıkmıyor
2014.07.17 00:00
| | |
11870

Anadolu'dan Beykoz'a gelen vatandaşların ilçe hakkındaki ilk izlenimlerini edindikleri Kavacık TEM Taksi’yi gece yarısından sonra ziyaret ettik.

Kavacık TEM Taksi'de günde 12 saat direksiyon sallayan Hamdi Aydın, işlerinin zorluğundan ve camiaya kötü örnek olan meslektaşlarından yakındı:

Yağmur demeden, çamur demeden... Kar demeden, kış demeden... Günün 24 saati işinin başında olan taksi şoförleri, vatandaşın acil işlerinde en büyük yardımcıları oluyor. Beykoz'da bulunan taksi duraklarından birisi de Kavacık Köprüsü üstündeki Kavacık TEM Taksi. Anadolu'dan Beykoz'a gelen vatandaşların ilçe hakkındaki ilk izlenimlerini edindikleri Kavacık TEM Taksi’yi gece yarısından sonra ziyaret ettik.
 
 
Duraktakilerin bizi muhabbetle karşıladı... Biz ara yanımıza yaklaşan şoför 54 yaşındaki Hamdi Aydın, "Bugün doğum günüm" dedi. Onunla keyifli bir sohbeti kendi aracında gerçekleştirdik.
 
Yıllarca biriktirdiği anıları Dost Beykoz ile samimi bir şekilde paylaşan Hamdi Aydın, özetle şöyle dedi: "Taksiciye kimse sahip çıkmıyor. Biz hemen her gün neler yaşıyoruz, kimse bilmiyor. Bizim meslek zor iş. Eskisi kadar para kazandırmıyor. Üstelik yanlış işler yapan meslektaşlarımız da bizi zor durumda bırakıyor. Vatandaş hepimizi aynı kefeye koyuyor"
 
 
‘Çiçek Taksi yaktı bizi…’
 
Şoför Hamdi Aydın, 3'ü evli 8 çocuk sahibi. 3 tane de torunu olduğunu söyledi. Taksi kiralarının günlük 250 lira olduğunu anlatan Aydın12 saat için her gün 120 lira ücret ödediğini, geçim derdinin ise kendisi için asla sona ermediğini belirtti. Kavacık TEM Taksi'de 7 yıldır çalıştığını anlatan şoför Hamdi Aydın, daha önce çalıştığı Çiçek Taksi için de şunları dile getirdi:
 
"Daha önce Çiçek Taksi'deydim. Bakırköy'de Çiçek Taksi'de bir olay olunca, söylentiler dönüp dolaşıp bizim Beykoz Çiçek Taksi'ye gelmiş. Vatandaşlar olayın buradaki Çiçek Taksi'de cereyan ettiğini sanıyor. Bir müddet müşteri konusunda sıkıntılar çekmiştik o dönem…"
 
 
‘Şoför taksiyi bırakıp kaçtı’
 
Kamuoyunda tartışılan 'çifte plaka' konusundaki görüşlerini de aktaran Hamdi Aydın, İstanbul'un iki ayrı yakasına aynı plakadan iki taksi çalıştıran kişileri duyduğunu ancak son yıllarda ortaya çıkan pek çok olay sonrası bu işi yapanların geri adım attığını söyledi. Ortaya çıkan bir olayın tanığından dinlediklerini de anlatan Aydın, "İki kardeş takside çalışıyorlar. Sonra birisi Avrupa yakasına geçtiğinde, trafikte önündeki aracın plakasının kendi plakası olduğunu fark ediyor. Aşağıya inip aracı durdurmak istiyor ancak içindeki şoför bu arkadaşı fark edip erken davranıyor, arabadan inip kaçıyor. Bu olaydan sonra da iki kardeş barışıyor. Çünkü uzun zamandır birbirlerini suçladıkları trafik cezalarının, aslında sahte plakayla Avrupa yakasında taksicilik yapan başka birine ait olduğunu anlıyorlar" dedi.
 
 
 
‘Arabada Bırakılan Bebek’
 
Uzun mesafeli yolculuklarda en büyük sıkıntının köprü parası vermek istemeyen yolcular olduğunu dile getiren şoför Hamdi Aydın, kimi zaman sonu karakolda biten olaylar da yaşayabildiklerini vurguladı. Hamdi Aydın şunları söyledi:
 
"Bir gün bir kadın aldım araca. Çocuklu bir kadın. Gebze'ye gideceğini söyledi. Gittik. Bir alışveriş dükkânının önüne gelince aracı durdurdu. 'Hemen geliyorum' dedi ve dükkâna girdi. 10 dakika oldu yok, 20 dakika oldu yok, yarım saat geçti yok. Arabada bıraktığı bebek ağlamaya başladı. Girdim bir baktım ki, meğer dükkânın iki girişi varmış. Bir kapıdan girip diğerinden çıkmış. Karakola gittik. İfade verdik. Akşama kadar bir sürü iş. Bir yandan bebeğe üzülüyorum. Böyle işler de geliyor zaman zaman başımıza..."
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberler, Hamdi Aydın, TEM, Taksi, Kavacık, Röportaj

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"