Suriyeli Mültecilere Ümraniye'de kültür şenliği

  • Güncelleme: 04.05.2015 20:06
  • Okunma: 6369 kez
  • Yorum: 0
Komşuda "Muhacir Suriyeliler Kültür Şenliği" vardı ve bu güzel etkinliği Dost Beykoz takip etti.
Suriyeli Mültecilere Ümraniye'de kültür şenliği

Türkiye'nin güneydeki komşusu Suriye, iç savaşın başladığı 15 Mart 2011 yılından bu yana vatandaşları tarafından ve mecburen terk edildi. Özellikle 2012 yılında gıda, barınak ve güvenlik konularında sıkıntı yaşayan Suriyeliler, Ürdün, Lübnan ve Irak'ın yanı sıra Türkiye'ye de geldiler ve 'mülteci' olarak yaşamlarını sürdürmeye başladılar. Çatışmaların şiddetlenmesiyle sayıları 1 milyonu aşan Suriyeli sivil, komşu ülkelere sığınırken; Türkiye, ülkesinde barındırdığı 600 bini aşkın mülteciyle bu konuda başı çekti. Ümraniye Belediyesi ise ilçede yaşayan 8 bini aşkın Suriyeliye 'kendilerini vatanlarında gibi hissetmeleri' için güzel bir program düzenledi. "Muhacir Suriyeliler Kültür Şenliği" adı verilen etkinlikte, Arap yemekleri yendi, Arap müzikleri dinlendi ve Suriyeli mülteciler onore edildi. Komşu Ümraniye'deki bu çok özel programı ise Dost Beykoz görüntüledi.

Ümraniye'de Suriyelilerin Şenlik programı, erken saatlerde başladı. Ümraniye Meydanı'na kurulan sahneye gelen Suriyeli müzisyenler, bir prova yaparak, ses düzeneğini ayarladı. Bu sırada sahnenin karşısında ise yine Suriyeli Aşçılar, hararetli bir çalışma içerisindeydi. Bir yandan Arap Tatlısı, bir yandan Arap Yemeği özenle hazırlanıyor ve tabldot kaplara konuluyordu. Arap yemeği humustu... Özellikle Suriye'ye yakın Gaziantep'te ve ülkemiz insanının da yakından tanıdığı 'haşlanmmış nohut' yemeğiydi bu...

‘Suriyeli çocuklar, gönüllerince eğlendi’

Suriyeli Aşçıların yemek hazırlığı yaptığı çadırın yanında dev bir oyun bahçesi de hazırlanmıştı. Suriyeli çocuklar, Ümraniyeli çocuklarla birlikte, aynı dili konuşmasa da aynı hayallerle kaydıraktan kaydı; oynadı-zıpladı. Savaşın acı ve soğuk yüzünü görmüş olan Mülteci Suriyeli Çocuklar, kendilerini bir mülteci gibi değil; Ümraniyeli bir çocuk gibi hissetti. Asık yüzler ve korku dolu gözler gülümsedi ama kimileri hâlâ tedirgindi. Dakikalar ilerledikçe onlar da tedirginliği üzerinde attı ve eğlencenin tadını çıkardı.

Akşamüstü ise program başladı ve Suriyeliler, Ümraniye Meydanı'nda sahne aldı. Suriyeli minik bir kız çocuğu olan Ebrar, İstiklâl Marşı'nı ezbere okudu ve büyük beğeni topladı. Ebrar’ı izleyen Ümraniyeliler oldukça duygulu anlar yaşadı. Sonrasında Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can kürsüye geldi ve bir konuşma yaptı. Hasan Can, konuşmasında "Sizler bizim kardeşimizsiniz" dedi. Memleketimize özgü olan misafirperverliği, hem bu güzel etkinliği düzenleyerek hem de samimi bakışlarıyla Suriyeli mültecilerin kalbine işledi. Suriyeli Kılıç-Kalkan Ekibi de gösterileriyle, Ümraniyelilerin beğenisini kazanan isimlerdendi. Yemekler yenildi, yöresel ezgiler dinlendi. Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen 'Muhacir Suriyelilerin Kültür Şenliği' her saniyesiyle görülmeye ve izlenmeye değerdi.

‘Birleşmiş Milletler yetkilileri, Ümraniye Belediyesi’ni örnek gösterdi’

Yabancı bir ülkede yaşamanın sorunlarını dünyada en iyi Türkler bilirdi. Yıllarca göçmen olarak yaşadıkları ülkelerde sorunlar yaşamış Türkiye Halkı için Suriyeliler ile empati kurmak, çok da zorlanılacak bir iş değildi. Suriyelilerle Ümraniyelilerin 'entegrasyon' çabaları, ülke dışında da büyük ses getirdi. Birleşmiş Milletler'den bir heyet, Ümraniye'deki etkinliği dikkatle takip etti ve bu etkinliğin diğer ülkelere de bir örnek olması gereğine işaret etti.

Günün sonunda ise Suriyeli çocukların gülümseyen yüzleri, Ümraniyelilerin hafızalarına çoktan yerleşmişti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz