Suriye Ramazan’da silahları sustursun

  • 0
  • 5911
Suriye Ramazan’da silahları sustursun

AK Partili Avukat Kemal Kaya’nın Başkanı olduğu Dış Politika Derneği Suriye'de ramazan ayı itibariyle silahların susması çağrısında bulundu.

Kaya, Şişli'deki dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de yaşanan olayların, akan gözyaşının Türkiye'de de üzüntüyle karşılandığını ifade etti.

Suriye'de insan kanı akmaya devam edeceğini kaydeden Kaya, savaş sonrası bazı grupların diğerlerine üstünlük sağlamasını bekleyen dış güçlerin, derhal ateşin kesilmesi ve barışın sağlanması için pek hevesli görünmediğini söyledi.

Ramazanın, İslam aleminin ve Arap halklarının engin kültürlerinde savaş, karışıklık, insan öldürme ve başkalarına zarar vermenin yasak olduğu zamanlardan olduğunu vurgulayan Kaya, İslam öncesi putperestlik dönemlerinde dahi Araplar'ın bu haram aylarda savaşmadığını ve kan akıtmadığını anlattı.

Kaya, bundan 1500-2000 yıl önce uygulanan kurallar ve riayet edilen yüksek değerlerin bugün takip edilmemesi için hiçbir sebep bulunmadığına dikkati çekti.

Suriye'ye ve uluslararası kamuoyuna öneri

Dış Politika Derneği Başkanı Kemal Kaya, Suriye'de eski siyasi durumun geri dönülmez bir hal aldığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Devlet Başkanı Beşşar Esed ve ailesinin, ülkenin idaresini halkın temsilcilerine ve milletlerarası kuruluşlarca tanınmış yapılara bırakması zorunluluktur. Bunun sağlanabilmesi için diplomasi seçeneğinin tekrar ve acilen masaya getirmelerine büyük ihtiyaç vardır. Her gün onlarca insan kanının aktığı, medeniyet değerlerinin yok edildiği, kaosun arttığı, karşılıklı güvenin sarsılıp, ebedi düşmanlıkların kökleşmeye yüz tuttuğu şu günlerde, diğer tüm kaygılar bir kenara bırakılarak, ne pahasına olursa olsun barış için Suriye'deki hükümet ve muhalefet güçleriyle müzakereler başlatılmalıdır. Bu noktada Dış Politika Derneği taraflar arasındaki görüşmeleri organize etmek üzere göreve hazırdır.

Birinci çağrımız; Suriye Arap Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Suriye Muhalefet Güçleri Başkanı'na olacaktır. 08.07.2013 saat 01.00'dan itibaren derhal ve koşulsuz olarak ateşi kesiniz. Müslüman savaşını durdurunuz. İkinci çağrımız; Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına, Suriye Arap Halk Cumhuriyet Dışişleri Bakanlığına, Muhalefet Cephesi Liderliğine ve uluslararası toplumun üyelerinedir. Diplomatik görüşmeler ve diyalog tekrar başlamalıdır. Mübarek Ramazan-ı Şerif'in gölgesinin düştüğü bugün; silahların susması, saldırıların durdurulması ve aynı masa etrafında kardeşçe oturulup görüşülme zamanıdır. Müslüman'ın kanı Müslüman'a haramdır. Türkiye Cumhuriyeti ve Suriye Arap Halk Cumhuriyeti, siyasi otoriteleri bu konuda liderlik etmelidir. Aksi takdirde tarih önünde sorgulanacak ve maşeri vicdanda yargılanacaklardır. Yüzyıllardır farklı din, dil ve kültürlerin bir arada kardeşçe yaşadığı İstanbul'dan dünyayı barışa davet ediyoruz."

Haber Merkezi

Beykozlu öğrenci Emin Çolaşan’ı ters yüz etti
Önceki Beykozlu öğrenci Emin Çolaşan’ı ters yüz etti
Paşabahçe U17 Türkiye Şampiyonası finaline gitmek istiyor
Sonraki Paşabahçe U17 Türkiye Şampiyonası finaline gitmek istiyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz