Yaşam

Sünnet için son başvuru 31 Mayıs!

Sünnet için son başvuru 31 Mayıs!
29.04.2016 14:13
| | |
4991

Geleneksel hale gelen Beykoz Belediyesi Sünnet Şöleni'ne kayıtlar başladı.

Her yıl Beykoz Belediyesi tarafından yüzlerce çocuk, erkekliğe ilk adımını ücretsiz bir eğlenceyle birlikte atıyor. Bu yıl da yine yüzlerce çocuğu sünnet etmeyi hedefleyen Beykoz Belediyesi, başvuru için 15 Nisan-31 Mayıs tarihlerini işaret ediyor. Buna göre Beykoz Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek Sünnet Şöleni'nde çocuğunun yer almasını isteyen Beykozlular, 31 Mayıs Salı gününe kadar Belediye'ye gelerek, resepsiyonda kayıt yaptırabilecek.

Beykoz Belediyesi, erkekliğe adım atmak isteyen Beykozlu çocukları, gerçekleştireceği şölene davet ediyor. Bu yıl 15 Nisan-31 Mayıs arası yapılacak olan kayıtlar sonrası, hem Nikâh hem de Düğün Şöleni'nin yaz aylarında ikram ve hediyelerle gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Öte yandan Sünnet konusu ile ilgili olarak bilinen tarihi bilgiler, Dost Beykoz'un araştırmasına göre şu şekilde sıralanıyor:

'Dini açıdan sünnet, Yahudilik ve Müslümanlıkta büyük bir önem taşıyor'

Arapça 'yol, davranış' anlamına gelen sünnet, toplumumuzda 'erkekliğe ilk adım' olarak biliniyor. Kökeni yazılı tarih öncesinde Antik Mısır'a dayanan sünnet geleneği, kimi ataerkil toplumlarda erkekliğin bir gereği olarak kabul ediliyor. Kimi toplumlarda ise sünnet olmayan erkeğe evlenme hakkı verilmiyor ve evlilik kurumuna karşı bir sadakat gösterisi olarak uygulanıyor. Dini açıdan da önemli bir yerde duran sünnet geleneği, Yahudilik ve Müslümanlıkta önemli bir yer teşkil ediyor. Hristiyanlıkta da bir dönem sünnet konusu tartışılsa da havarilerin ve Aziz Paul'un "gereksiz" olarak görmesi nedeniyle dini bir gereklilik halini almadığı biliniyor.

Yahudilikte büyük bir yer tutan sünnet, Kutsal Kitapları Tevrat'ta da yer buluyor. Buna göre Allah, İbrahim Peygamber aracılığıyla Yahudiler arasında bir 'akide' adında bir anlaşma yapıyor ve bu anlaşmanın delili olarak da Hazreti İbrahim ve halkına sünnet olmayı emrediyor. Bu inanışın gereği olarak da Yahudiler, doğumundan kısa bir süre sonra erkek bebekleri sünnet ettiriyor.

‘Türklerde gelenekselleşen sünnet sırasında Kur’anı Kerîm okutuluyor’

İslamiyet’te ise Kur'an-ı Kerîm'de sünnetle ilgili bir ifade bulunmuyor ancak günümüzde Müslümanlar erkek sünnetini gerekli görüyor. Türkçe'de sünnet olmaya 'sünnet' denirken, Araplar 'hıtan' diyor. Türk kültüründe ise sünnetin hem dini hem de geleneksel bir görevi olduğu görülüyor. Türk Kültüründe sünnet yeri ev ya da bahçe olarak belirlenirken, çocuğun yatacağı yatak hazırlanıyor, süsleniyor. Sünnet Düğünlerinde konuklara yemek ikram ediliyor, Hoca çağırılıp Kur'an-ı Kerim okutuluyor, dua ediliyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Sünnet Şöleni, Başvuru, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"