Erdal ÖZTÜRK
  • 05/06/2024 Son günceleme: 05/06/2024 18:55
  • 2.445

Seçim bitti ama yankıları devam ediyor. CHP'de ve AK Parti'de kadrolaşma, yenilenme ve yapılanma uzun bir süre daha devam eder.

MHP ve İYİ Parti bir müddet oldukları yerde dururlar. CHP'de başkan yardımcıları belirlendi. Perde kapandı diyenler yanılırlar. CHP'de taşların oturması bir süre daha devam eder. Bugün kadın kolları, yarın gençlik kolları, Köselerin danışman kadrosunu belirlemesi sürer de sürer.

CHP’nin seçimi kazanması sürpriz mi oldu?

Evet, sürpriz oldu. İstisnalar hariç kimseler beklemiyordu. CHP'nin hiçbir organı beklemiyordu.

Peki, CHP Beykoz'a hazırlıksız mı yakalandı? Bunu böyle yorumlayanlar fena yanılırlar.

Yüz yılı deviren bir CHP kadrolar için sıkıntı çekmez. Her daim CHP içinden yöneticilerini bulur ve yönetir.

CHP’nin sıkıntısı Beykoz'un kadrolu yalakalarıdır. Bunlara yenileri de eklendi. Dahası iktidar sevici yalakalar. AK Parti bu konuda rahatladı. AK Parti şimdi kongre sürecini iyi değerlendirmeli. Yalakalardan kurtulup kendi iç dinamikleriyle yeni bir yapılanma ama herkesin içinde olacağı bir yapıyla vitrine çıkmalıdır. Bunu başarabilir mi? Bence başarır. Dahası başarma mecburiyeti var. Bunun işaretlerini görüyorum. Yalakalar gitmiş. Parayı vuran gitmiş. Geriye kalan AK Partili Beykoz'un çocukları bir araya gelmelidir.

CHP'de Köseler’in acele etmemesi, tecrübesini gösteriyor. Beykoz Belediyesi'nin seçilmiş meclis üyelerinin her biri ayrı bir değerdir. Hiçbiri tesadüfi listelere girmemiştir. Meclis üyelerinden üç tanesi başkan yardımcısı olarak atandı. Görev bekleyen sırada onlarca insan var. Bunların içinde meclis üyesi olmayanlar da var. Yalakalardan tutun, fosil olmuş dinozorlara kadar. Benim de ismimin olduğum ve olmadığım birçok yerlerde konuşulması bana rahatsızlık vermiştir.

CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan'a ve Belediye Başkanı Alaattin Köseler'e bizzat baş başa görüşmelerimde söylediğim gibi burada da yazıyorum. Hiçbir göreve talip değilim ve istemiyorum. Bu dönemi özgür çocuk olarak yaşamak istiyorum. Yeter ki yalakalara ve bagajı defolu olanlara fırsat verilmesin. Bunun haricinde görev alan kardeşlerimin yanındayım.

AK Parti meclis üyeleri mecliste erkenden kılıç kalkan oynarlarsa hata yaparlar. Bir bırakın, bir görün bakalım. Bir iki yıl içinde neler yapılacak? Zaten ikinci yıldan sonra tempo yükselir. O zaman muhalefeti üst sınıra taşırsınız.

Ayrıca Beykoz'un lehine olacak maddeleri oy birliğiyle geçiriniz ki, muhalefet ettiklerinize ciddiye alınırsınız.

Köseler Beykoz'un yalakalarına itibar eder mi? Hiç ama hiç zannetmiyorum. 20 yıl üstüne başkan oldu. Bu 20 yıl içinde neler gördü, neleri yaşadı? Buna rağmen itibar ederse ahmaklık olur. Bu arada partinin, CHP'nin ve Beykoz'un dengelerinin olabildiğince gözetmelidir. Üzerinde binlerce emanet oy var. Beklentiler yüksek, yüksek beklentinin içinde olan kalemleriz. Görevimiz kervanın içinde olup, alınan yolda düzeltmeye katkı, dağılmaya, baskı kurmaktır.

Yazarın Yazıları