Makaleler

Stadyumlar ve taraftarın bakışı

2014.09.05 00:00
| | |
6943

Günümüzde stadyumlar, koltuk başına daha fazla katma değer yaratabilecek şekilde tasarlanmakta ve inşa edilmektedir. Bu bağlamda daha fazla kâr, eğlence ve müşteri tatmini sağlanabilmektedir.

Artık spor eğlence temelli bir gösteriye dönüşmüş, seyirciler müşteri, stadyum bir işyeri ya da pazar olarak varlık göstermektedir. Bu anlam genişlemesi; stadyumların, seyircilerin olabildiğince fazla zaman geçirmeleri ve para harcamaları için tasarlanmaları sonucunu doğurmaktadır. Örneğin Kuzey Amerikan statlarında, taraftarlar saatlerce vakit geçirebilmekte;  böylelikle kulüplerin sahiplerine içecek, sandviç ve başka tüketim nesneleri satışı sayesinde her seyirciden ciddi miktarda para ‘tahsil etme’ imkânı vermektedirler. Alışverişin önemli bölümü, karşılaşmalarda verilen molalardagerçekleşmektedir. Bu molalar aynı zamanda gerek televizyona gerek radyoya araya reklam sokma fırsatı da sunmaktadır. Böylece bu yeni konsept ile stadyumlarda taraftarların ve kulüplerin ya da stadyum sahiplerinin memnuniyeti birlikte gerçekleşebilmektedir.

Ancak stadyumlardaki açık, kapalı ve numaralı tribün ile loca yukarıda sıralanan stadyum özellikleri açısından farklılaşmaktadır. Bu farklılaşmanın, farklı mekânlarda maç izleyen taraftar memnuniyetine etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamdafarklı mekânlarda maç izleyen taraftarın, stadyumların fiziksel yapısından duydukları memnuniyetlerinin belirlenmesi çok önem arz etmektedir.

Stadyumlarda memnuniyeti etkileyebilecek unsuları fiziksel özellikler, sunulanhizmet ve imkânlar ve yapılan sosyo kültürel faaliyetler olarak gruplandırabilmek mümkündür. Bu fiziksel özellikleristadyumlara ulaşım, stadyumların konumu ve yeri, mimari atmosferi, çevre düzenlemesi, temizliği, otopark hizmetleri, stadyumlardaki bilet satış noktaları, seyirci giriş çıkış noktaları, seyir açısından atmosfer, tribün, oturma düzeni ve kullanımı, sağlık imkânları, tuvaletlerin sayısı ve yeterliği, restaurant veya kantinlerin yerlerinin uygunluğu, sayısı ve yeterliğistadyumların seyir açısından değişen hava koşullarına uygunluğu, şeklinde sıralanabilir.

Stadyumların yerlerinin seçimi de memnuniyeti etkileyebilmektedir. Daha önceyapılan bir araştırmada stadyum yeri seçiminde şu kıstaslara özen gösterilmesi gerektiği ifade edilmektedir:

·         Stadyum kolay ulaşılabilir olmalıdır

·         Meteorolojik bakımdan uygun yerlere kurulmalıdır

·         Endüstriyel emisyondan uzak olmalıdır

·         Kenti yeşil dokusunun içinde onu tamamlar durumda bulunmalıdır

·         Çevre yerleşiminin gürültüsünden uzak olmalıdır

·         En güzel peyzajın içine yerleştirilmelidir

Modernizasyon çalışmaları çerçevesinde seyirci kapasitesinin arttırılması, VIPlocalarının oluşturulması, otopark alanlarının genişletilmesi, stadyum içindeki yiyecek içecek hizmetlerinin geliştirilmesimağazaların açılması, saha zeminin düzenlenmesi,tuvaletlerin temizliği ve kapasitesinin arttırılması gibi hususlar akla gelmektedir.Futbolseverlerin en beğendiği statların atletizm pisti bulunmayan,  tribünlerin sahaya çok yakın olduğu, akustiği mükemmel statlar olduğu görülmektedir. Bir dahaki yazımızda beraber olma dileği ile…

Anahtar Kelimeler: Stadyum, taraftar, bakış, Dost Beykoz, Beykoz, Mehmet Yorulmazlar

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"