Makaleler

Sporun tarihini koruyalım

2014.09.05 00:00
| | |
23925

Beni tanıyanlar bilir çocukluğumdan beri Çubuklu spor kulübünde doğdum ve büyüdüm lisanslı olarak Futbol-Voleybol-Basketbol-atletizm ve ferdi olarak Badminton sporlarını bizzat yaptım.

Ama birçok sporcu gibi tekbir idealim vardı oda eğitim hayatımı Anadoluhisarı Spor Akademisi’nde sürdürmek ve çok şükür bunu da yaptım.

Daha sonra ise bu okulda hasbel kader hoca olarak kaldım ve burada geçen dile kolay 35 yıllık bir süreç, buradan mezun olan on bine yakın öğrenci ve buradan çıkıp Türk sporuna yön veren Federasyon ve kulüp başkanları, birde buradan çıkan ülke bayrağını dalgalandıran veya dalgalandıramayıp da ülkesini temsil eden yüzlerce sporcu yani burası bir spor tarihi ve korunması gereken ve yaşayan tarihi bir doku diyebiliriz.

Bunları neden söylüyorum, tarihe mal olan ve Türkiye’nin ve Dünyanın birçok yerinde Anadoluhisarı Spor Akademisi diye anılan bu spor kampusunun buradan kaldırılmak istenmesi beni ve benim gibi binlerce kişiyi ve Beykozlu sporseverleri yakından ilgilendiren bir konudur diye düşünmekteyim. Geriye dönüp bir baktığımızda Beykoz da spora hizmeti anımsanamayacak kadar fazladır. Şu anda bunu yazan ben, ilçe spor müdürümüz Serkan Öcalmaz, ilçemizin tüm spor kulüplerindeki çalıştırıcı arkadaşlarımız (Aydın Çaylı, Zafer Keleş, Kadir, Çağlar, Bülent, Vedat, Murat, Fatih, Mustafa hocalar vs…), spor basınından tanıdığımız ilçemizin değeri Tunç Kayacı, Spor A.Ş de müdür Numan Görmüş, TED kolej’de müdür yardımcısı arkadaşım Fahrettin Eldek gibi birçok değer kazandıran bu okulumuz Türkiye’de de Gazi Üniversitesi’yle beraber sporun öncülüğünü yapmıştır. Etrafında 40 yılı aşkın bir sürecin anılarını da barındıran bu spor kurumunu buradan tüm birimlerin içerisindeki bir büyük kampusa taşımak spor gelişimine ve yapılan katkılara artık bir durun demek olmakla beraber Beykoz da da spora vurulan büyük bir darbe olacaktır.

Burası tüm spor kamuoyunun ve tüm örnek Besyo’larında görüşü olan Türkiye deki tek Spor kampus üniversitesidir. Herkes bize imrenirken, bizi örnek alırken, içerisinde kendisine yetecek kadar tüm branşları barındırabilen bir kurumken ve dünya daki en büyük iki spor üniversitesi olan Almanya Köln ve Bulgaristan Sofya Üniversiteleri gibi tek spor kampusu olan ve Türkiye’de sporun gelişimine öncülük edebilecek konuma tam gelinmişken böyle bir düşüncenin ortaya çıkarılması hem Beykoz, hem de Türk sporu için büyük bir yanılgıdır diye düşünmekteyim. 

Anahtar Kelimeler: Spor, tarih, koruma, Mehmet Yorulmazlar, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"