Spor İstanbul'un düzenlediği Tour of Istanbul Beykoz'da yapıldı

  • 0
  • 3041
Spor İstanbul'un düzenlediği Tour of Istanbul Beykoz'da yapıldı
Spor İstanbul'un düzenlediği Tour of Istanbul Beykoz'da yapıldı
Spor İstanbul'un düzenlediği Tour of Istanbul Beykoz'da yapıldı
Spor İstanbul'un düzenlediği Tour of Istanbul Beykoz'da yapıldı

İBB iştiraki Spor İstanbul’un düzenlediği Tour of İstanbul’un Beykoz etabını Davide Persico kazandı.

Sağanak yağış altında geçilen iki etabın ardından başlangıç çizgisine gelen bisikletçilerin yüzleri gülüyordu. Değişmeyen tek şey ise sporcuları sele üzerinde yine zorlu bir günün beklediğiydi. 

İstanbul’un ilk ve tek kıta takımı Beykoz Belediyesi’nin kuruluşuna öncülük eden Beykoz’da bisikletçileri yoğun bir gün bekliyordu: 3’üncü ve 4’üncü kategoriden iki tırmanış kapısının yanı sıra, prim kapıları içeriyordu.

132 kilometrelik Beykoz – Beykoz etabı aynı zamanda yarışın genel klasman galibinin belli olacağı, yarışın kader etabı niteliğindeydi. Gün sonu Gustav Wang genel klasmanda liderliğini korumayı güç de olsa başarırken, 132 kilometre sonunda etap zaferine Davide Persico (Team Colpack Ballan CSB) Sırbistan Milli Takımı’ndan Dusan Rajovic’in önünde teker farkıyla uzandı. 

3’üncü etapta bitiş çizgisinden 3’üncü olarak Daniil Marukhin (Vino SKO Team) geçti.

Etapta ilk üçe giren sporculara ve klasman mayolarının sahiplerine ödülleri Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Spor AŞ Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Federasyon As başkanı Metin Cengiz ve Beykoz Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Fatih Sağlam tarafından taktim edildi.

Etapta neler oldu?

Resmi startın verilmesi ile ilk ataklar da gelmeye başladı. Bir dizi denemenin ardından başarıya ulaşan ilk atağı Emanuel Zangerle (Team Felbermayr – Simplon Wels) yaptı. Avusturyalı bisikletçi ana grup ile farkı 30 saniye açmayı başarırken, ilerleyen kilometrelerde ona eklenen bisikletçilerle kaçış grubu 35’inci kilometrede 3 kişi ve 2’nın üstü zaman farkına ulaştı.

Günün ilk kaçış grubu: Andrey Remkhe (Astana Qazaqstan Development Team), Behzodek Rakhimbaev (Tashkent City Professional Cycling Team), Emanuel Zangerle (Team Felbermayr - Simplon Wels)

Bu farkı günün ilk prim kapısına taşıyan kaçış grubu, sprint kapısında kozlarını paylaştı. Andrey Remkhe (Astana Qazaqstan Development Team) 1’inci sırada, Behzodek Rakhimbaev (Tashkent City Professional Cycling Team) 2’nci ve Emanuel Zangerle (Team Felbermayr - Simplon Wels) 3’üncü olarak kapıda puanları paylaştı.

Kaçış grubu Sahilköy ve Sofular’ı geride bıraktığında yarışın 60’ıncı kilometresi geride kaldı. 39 ortalama ile süren yarışta üç kişilik kaçış grubu istenilen iş birliğini tutturamayınca zaman farkı giderek düşme eğilimine girdi. Bu da günün sonundaki kategorize tırmanışa grubun bir bütün halinde gelme ihtimalini artırdı.

Buna rağmen, 100. Yıl Sprint Prim Lideri kapısına kadar kaçış zaman farkını korumayı başardı. Kapıdan ilk sırada Emanuel Zangerle geçerken, Avusturyalı sporcuyu Andrey Remkhe ve Behzodek Rakhimbaev takip etti. Zangerle topladığı puanlarla gün sonunda 100. Yıl Sprint Prim Lideri klasmanında liderliğe oturarak, Kırmızı Mayo’nun yeni sahibi oldu. 

Zaman farkı azalsa da kaçış günün ilk tırmanış prim kapısına da ulaşmayı başardı. 2.1 kilometre uzunluğunda ve ortalama %6 eğime sahip tırmanışın zirvesinde bulunan 4’üncü kategoriden tırmanış prim kapısından ilk sırada Andrey Remkhe ve ikinci sırada Behzodek Rakhimbaev geçerek inişe başladılar.

100’üncü kilometreye gelinmesiyle birlikte peloton, temposu iyice düşen kaçışı yakaladı ve günün kazananını belirlemesi muhtemel 3’üncü kategoriden tırmanışa grup halinde girildi. Yarışın kader anları da bisikletçilerin tırmanışa sarmasıyla çizilmeye başladı.

Tırmanış kapısına gelinirken pelotonun temposu iyice yükseldi. Artan tempo kazalara da sebebiyet verirken,dünkü etabın galibi Daniel Stampe düşerek köprücük kemiğini kırdı.

Yarışın bitimine 10 kilometreden az bir mesafe kala gelen ataklarla yeni bir kaçış grubu oluştu. Grup içerisinde yer alan sporcular: Anton Kuzmin (Almaty Astana Motors), Daniil Marukhin (Vino SKO Tean), Gianni Marchand (Tarteletto – Isorex), Nicolas Vinokurov (Astana Qazaqstan Development Team), Mathias Reutimann (Team Felbermayr - Simplon Wels) ve Muradjan Khalmuratov Tashkent City Professional Cycling Team).

Son 10 kilometre içerisine girilirken tırmanış prim kapısı geçildi. Yüksek tempoyla çıkılan tırmanış sonrası 3 puanı Nicolas Vinokurov, 2 puanı Anton Kuzmin ve 1 puanı Gianni Marchand hanesine yazdırdı. Böylelikle Beykoz Belediyesi’nden Max Stedman Yeşil Mayo’sunu korumayı başardı.

Son 5 kilometreye 6 kişilik bir grupla gelen bisikletçiler son 100 metrede sprintlerini açtı. Gün sonu bacakları daha güçlü olan Davide Persico (Team Colpack Ballan CSB) etabı Tour of İstanbul’un WorldTour seviyesinde yarışan tek bisikletçi olan Sırbistan Milli Takımı’ndan Dusan Rajovic’in önünde kazandı. Podyumun son basamağına ise Daniil Marukhin (Vino SKO Team) çıktı.

Haber Merkezi

Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
Önceki Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Sonraki ​BBP Beykoz Adayı Murat Arda dur durak bilmiyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz