Makaleler

Spor Bakanlığı bunu yapamaz

23.09.2016 18:11
| | |
3271

Beykoz ilçesi İstanbul’un en güzel ilçelerinden biridir.

Beykoz ilçesinin mahallelerinde oturanlar kendilerini mutlu hissederler. İstanbul’un bir ilçesi olmasına rağmen, Çubuklu’dan, Kanlıca’dan; Taksim’e veya Avrupa yakasına gidecek olanlar: “Bugün İstanbul’a iniyorum” derlerdi. Annelerimiz, babalarımız bu terimi kullanırlardı.

İstanbul’ un Sayfiye Bölgesi

Bu açıdan boğazın Anadolu yakasında oturanların büyük bir çoğunluğu kendisini sayfiye bölgesinde oturan insan olarak nitelendirirlerdi. Beykoz ilçesinde Karadeniz’in her bölgesinden insanlar vardır. İç göçle gelip, bu güzel ilçede otururlar. Buradaki gençlerin spora merakı büyüktür. Futbol ve futbolun yanı sıra başka sporlarda rağbet görür. Kanlıca; benim içinde oturduğum mahalle, Anadolu yakasının en güzel mahallelerinden biridir.

60 Yıllık Kulüp

 1956 yılında kurulan ve o zaman Hürriyet Gazetesi’nin eski sahibi Erol Simavi’nin eski katkılarıyla büyüyen Kanlıca Spor Kulübü, bu yıl 60. yılını doldururken; bu kulübün başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir.

Kanlıca’nın üst tarafında tekke camiinin yakınlarındaki futbol sahasına ilk önce asker tarafından el konulmuş ve köprüyü korumak için burada her an askerlerin gelebileceği yer olarak görülmüştür. Buna karşılık bu bölgede askerler bölgeye yılda 1 kere gelip bir tatbikat yaparlar. 10 yıla yakın zamandır elden giden futbol sahasına Kanlıcalılar bu sefer sahip çıkmak istediler ve ciddi bir atılım yaptılar. Eski İstanbul İl Spor müdürü Behçet Elbistanlıoğlu, büyük bir atılımla 2,5 milyon TL’ ye burayı genişleterek bir spor kompleksi haline getirmek istedi. Futbol sahasından tenis kortlarına kadar her yeri yapmak istedi.

Tanju Çolak’ın Kulübü

Bu çalışmalar sürerken Kanlıca Gençlik Spor Kulübü’ de büyük atılımlar yaptı ve Süper Amatör Lig’ e kadar çıktı. Kulübe uzun zamanlar başkanlık yapan Ahmet Kahraman, her ne kadar artık başkanı olmasa bile varını yoğunu veren bir gençti. Tam İstanbul İl Spor Müdürlüğü futbol sahasını yerine getirecekken; Tanju Çolak futbolcu olarak bu sahaya el koymak istedi ve İl Spor Müdürlüğü’ ne ağırlığını koydu. Tanju Çolak’ın en büyük özelliklerinden biri de Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın hemşerisi olmasıydı.

Yalçın Bayer’in Makalesi

Böylece Spor tesislerinin izini askerden büyük uğraşlarla geri alınıp kulüp faaliyeti ile spor sahası olacakken; aniden bir protokolle bu sahanın Tanju Çolak’ın kurduğu söylenen Külliyespor’a verilmek istendiği ortaya çıktı. Bu gelişme Kanlıcalıları ayaklandırdı ve buna karşılık tepkilerini gösterdiler. Bu tepkileri en iyi dile getiren ve hakikaten her zaman haklıların yanında ve haksızların karşısında olan Yalçın Bayer oldu. Yalçın Bayer’in köşesinde yazdığı yazıdan sonra gerek Spor Bakanlığı gerek Spor Teşkilatı ayağa kalktı. Büyük bir olasılıkla artık Tanju Çolak’ a sahanın verilmemesi ve hak eden Kanlıca’ya verilmesi düşünülmeye başlandı.

Beykoz İlçesi, başta Belediye Başkanı olmak üzere bu konuda Kanlıca’nın yanında yer aldılar. Bakalım bu savaş nasıl sürecek? Kanlıca sonunda futbol sahasına sahip olabilecek mi?

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kanlıca, Tanju Çolak

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"