Spor Akademisi TOKİ’ye mi devrediliyor?

  • 0
  • 16428
Spor Akademisi TOKİ’ye mi devrediliyor?
Spor Akademisi TOKİ’ye mi devrediliyor?
Spor Akademisi TOKİ’ye mi devrediliyor?
Spor Akademisi TOKİ’ye mi devrediliyor?

Beykoz'da bir süredir dillendirilen ve Anadoluhisarı'ndaki Marmara Üniversitesi Yerleşkesi'nin TOKİ’ye devredileceği söylentisi gerçeğe dönüşmek üzere.

Bunun ilk aşaması olarak çok uzun yıllardır Türk Sporuna ve amatör kulüplere oynadıkları maçlarda ev sahibi konumunda olan futbol karşılaşmalarının oynanmayacağı bilgisi geldi.Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün; İstanbul İl Spor Müdürlüğü ile aralarında yapılan stat kullanım anlaşmasını feshetme kararı şaşkınlıkla karşılandı.

Dost Beykoz’un yaptığı araştırma geçen hafta sonunda gerçekleşen ve İstanbul Süper Amatör Lige dahil Beykoz 1908 A.Ş. ile Bakırköy Osmaniye İstiklal karşılaşmasının maç sabahı oynanmayacağı bilgisi ile başladı. Rektörlüğün TOKİ ile yaptığı ya da yapmak üzere olduğu anlaşma aşamasına statta karşılaşmaların oynanmayacağı düşüncesinin gerçeğe dönüştüğü anda devreye Beykoz İlçe Kaymakamlığı, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü veBeykoz İlçe Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü girerek verdikleri güvence kapsamında maçın oynanabildiği ortaya çıktı.

Çok uzun yıllardır sportif aktivitelerin gerçekleştiği, 19 Mayıs, 23 Nisan gibi resmi bayram günlerinde binlerce Beykozlunun takip ettiği törenlere ev sahipliği yapan ve her sene yüzlerce maçın gerçekleştiği stadyumda bundan sonra maçların oynanması mümkün olmayacak gibi. Marmara Üniversitesi Yerleşkesi Türkiye’nin en etkili ve alanında ilk sırada yer alan Spor Akademisine sahip bir bölümü de bünyesinde barındırmakta. Yıllar içerisinde Üniversite bünyesinde çeşitli fakültelerin de yerleşkeye gelmesi ile büyük bir öğrenci potansiyeline kavuşan yerleşkede bu süre zarfında futbol karşılaşmaları da oynanmaya devam etmişti.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü ile Anadoluhisarı Spor Kulübü arasında yaşanan tatsızlığın ardından A.Hisarı Kulüp Binası, Rektörlüğün talebi doğrultusunda bir sabah yerle bir edilmiş bu da Beykoz ilçe kamuoyunda infaale neden olmuştu. Bu durumun ardından Spor Akademisi Tesisleri, Anadoluhisarı Spor Kulübü’nün girişine kapatılmıştı.  Rektörlük gerçekleşen futbol müsabakalarında çıkan şiddet olayları nedeni ile kampus içerisinde Eğitim-Öğretim olaylarının aksadığı, eğitim materyallerinin, stat bölümlerinin, koltuklarının zarar gördüğü savı ile bu sezondan itibaren futbol karşılaşmalarının oynanmamasını istemişti. Bu kapsamda İl Spor Müdürlüğü ile yapılan protokol tek taraflı fes edilmişti.

Her sene yüzlerce futbol müsabakasına ev sahipliği yapan futbol sahalarında Profesyonel Lig, İstanbul Süper Amatör Lig, İstanbul 1. 2. Amatör Lig ve altyapı ligleri, Bayanlar Futbol Ligi karşılaşmaları, işitme ve görme engelliler lig maçları oynanmakta idi. Akademi Stadı uzun bir süre 1970 ve 1980’li yıllarda Beykozspor’un maçlarını da oynadığı bir yer olarak ta heyecanlı-çekişmeli maçlara ev sahipliği yapmıştı. Anadoluhisarı Spor Akademisinin stat ve dış sahasında 2012-13 sezonunda 347 resmi müsabaka oynanmıştı. Yerleşkede bölge halkının da yararlandığı Olimpik bir yüzme havuzu ve atletizm pisti, kondisyon salonlarının yanı sıra Beykoz İlçe Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü de yer almakta idi.

Türk futbolu, İstanbul Amatör futbolu için önemli bir misyonu olan Akademi Stadında maçların artık yapılamayacak olması kulüpler nezdinde de şok yaşatmış durumda. Rektörlüğün Maltepe’de bulunan Kenan Evren Kışlası bölgesine taşınma kararı aldığını kulaktan duyma bildiklerini söyleyen kulüp temsilcileri, hiç olmaz ise TOKİ’ye devrin gerçekleşmesi ve alanın boşaltılma işleminin başlayacağı güne kadar müsabakaların her iki sahada da yapılması gerektiğini söylemekte. Türk sporuna, milli takımlara değişik dallarda sayısız isim kazandıran bir spor biriminin bu kadar katı kurallar uygulamasına anlam veremediklerini söyleyen ilçe spor kamuoyu yerleşkenin TOKİ’ye devredilecek olması nedeni ile de tepkili. Bölgenin İstanbul’un en nezih semtlerinden biri olduğuna dikkatleri çeken vatandaşlar ise rant mantığı ile olaya bakanlara ateş püskürtmekte.

Haber Merkezi

Spor Müdürü'ne spora destek plaketi
Önceki Spor Müdürü'ne spora destek plaketi
AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Sonraki AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz