SP Muhtarları topladı... Beykoz’da dert diz boyu

  • Güncelleme: 10.12.2016 21:05
  • Okunma: 9699 kez
  • Yorum: 3
Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı sabah kahvaltısında bir araya geldiği mahalle muhtarları ve STK temsilcileri ile birlikle imar planlarını masaya yatırdı.
SP Muhtarları topladı... Beykoz’da dert diz boyu

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz’ın yönetimi ile birlikte katıldığı toplantıda İstanbul İl Başkanı Birol Aydın’da bir konuşma yaptı…

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, kısa bir gelecekte seçim görünmediğini ifade ederek, toplantının amacının seçim olmadığı ve Beykoz’un planlarla ilgili sorunlarına değineceklerini dile getirdi.

Araziler yarı fiyatına satıldı

Beykoz’un mülkiyet probleminin büyük oranda çözüldüğüne herkesin şahit olduğunu ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in girişimleri sonucu Milli Emlak’in devreden çıkarılmasıyla özel proje kapsamına alınan Beykoz’da arazilerin yarı fiyatına satıldığını belirten Başkan Kaçmaz, “Biz olsaydık arsaları Belediye emlak rayiç bedelinden satardık… Bunu da 2014 Yerel Seçimleri’nde vaat ettik…  Geldiğimiz bu noktada vatandaşlara satılan yerlerin imara açılması konusunu Saadet Partisi olarak takip ediyoruz” dedi.

Beykoz’da arsasının planlarını bilen müteahhitler var…

“Birinci ve üçüncü etap planlar onaylandı. Sürecin sonunda planlar askıya çıkacak bizde içeriğini öğrenmiş olacağız… Bu arada vatandaşlardan önce kendi proje alanlarının durumunu öğrenen müteahhitler görmek mümkün.  Bu müteahhitler neye göye Beykoz’da çalışma yapıyorlar, bunu açıkçası merak diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yüzde 40 ortaklık payı adaletli bir yaklaşım olmamıştır.

“Bu anlamda Beykoz’da yaşanan sıkıntıları bir kitapçık haline getirdik… Bunu bütün Beykoz kamuoyuyla birlikte Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e de sunacağız…” diye konuşan Başkan Kaçmaz, bir alanın imara açılması, orada yaşam olmadığını varsayarak yapılması lazım. Bizim Beykoz’umuzda 2B alanı olan yerler hukuken tarla vasfında… Üzerinde olan evlerin hiçbir resmiyeti yok… İmar kanunu, belediyeye diyor ki; ‘vatandaşın arazisinde yüzde 40 bedelsiz olarak düzenleme ortaklık payı alabilirsin’…  Aslında burada amaç bu yüzde 40’da ortak kullanım alanları yapmaktır. Ama hepinizin de bildiği gibi Beykoz’da zaten bir yaşam var. Beykoz’da evler, okullar, camiler her şey yapılmış… Dolayısıyla Beykoz’da yüzde 40 ortaklık payı alınması adaletli bir yaklaşım olmamıştır.” cümlelerine yer verdi.

Ortaklık payı yüzde 20-25 düşürülsün

Başkan Kaçmaz şöyle devam etti: “Belki eksik kalan sosyal donatı alanları için yüzde20-25 bir ortaklı payı makul ve anlaşılır olabilir… Ancak yüzde 40 alınmasının Beykozlu vatandaşlar için bir zülüm olduğunu kabul ediyoruz. Uygulamaya geçilmeden Belediyeye bu konuda bir teklif sunuyoruz. Düzenleme ortaklık payını kanunun ön gördüğü şekilde değil de arazinin ihtiyacına göre vatandaştan alsınlar…

1500 m²’nin altında inşaat ruhsatı verilmeyecek

Bir diğer konuda 1500 m² net imar parseli olmayana inşaat ruhsatı verilmeyecek… Benim 600 veya 1000 m² yerim var. Ben tek başıma ruhsat alıp ta burada inşaat yapamayacağım… Bu proje alanının ve kanunun getirdiği bir zorunluluk, ancak değişebilir mi? Değişebilir. Bunun nasıl bir sakıncası var? Önümüzdeki 20 yıllık projeksiyonda, Beykoz nüfusunun yaklaşık 400 bine çıkarılacağının planlandığını biliyoruz. Bu şu demektir ki, Beykoz’a 150 bin daha insan gelecek… Bu gelecek olan 150 bin kişi içinde yerleşim alanları oluşsun diye biz bu planlamayı yaptık. Onun için arsa katılım paylarının düşürülmesi gerektiğini söylüyoruz.

Beykoz’u Beykoz olmaktan çıkartacaklar…

Belediyemize ikinci teklifimizde, bu imar parsellerinin metrekare üst bandını daha aşağıya çekmesi ve daha küçük parsellere de imar izni vermesinidir… Eğer böyle olursa aç kurtlar gibi Beykoz saldırmayı bekleyen ve zihniyetinin ne olduğunu bilemediğimiz birçok sermaye sahibi Beykoz’u Beykoz olmaktan çıkartacak… Yol yakınken bu yanlıştan dönmek lazım… Bu uygulamalar Beykoz’da uygulamaya geçerse ne bizim nesillerimiz Beykoz’da kalır, nede yaşanabilir bir Beykoz kalır…  Dolayısıyla bu konuda herkesi uyarıyorum.

Sokağı en iyi bilen insanlar muhtarlardır

Şeref Kaçmaz’ın ardından konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın’da güncel meselelere değinerek, muhtarların sokağı ve vatandaşı en iyi tanıyan insanlar olduğunu ve hasbi al etmek üzere Beykoz’a geldiğini söyledi.

Başkan Aydın, “elimizi vicdanımıza koyalım. Bugün burada; sorumluluklarımızı kuşanmak, düşünmek, omuzlarımızdaki yükün ağırlığını bir kez daha hissetmek ve bunun bir bilinç haline dönüşüp sokağımıza ülkemize yansımasına vesile olmak için toplandık.” dedi…

Siz siyasilerin iki dudağı arasında seçilmiş insanlar değilsiniz

“Siz muhtarlar olarak; şu, bu ya da bir siyasinin iki dudağı arasında aday olup seçilmiş olanlar değilsiniz. Yani muhtarlar emekleriyle gayretleriyle kendi yöntemleriyle seçilebilmiş olan insanlardır. Yani gerçek seçilmişlik mahallelerde var. Diğer seçilmişlikler atanmışlıkla ve genel konjonktür ile olabilmişlerdir.” ifadelerini kullanan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın şöyle devam etti:

Recep Tayyip Erdoğan doğru olanı yapıyor

Benim sözüm esasında muhtarlarımızadır. Yine bunun ne kadar önemli olduğunu anlamak için sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın düzenli olarak mütemadiyen Ankara'da muhtarlarımızla bir araya gelmekle doğru olanı yapıyor. Kendisi açısından sokağın nabzını tutmak açısından gerçek seçilmişlerle bir araya gelip düşüncesini fikrini aktarma açısından en doğal en makul kanalı bulmuş, onu yapıyor. Bizde hem muhtarlarımızla hem de bir STK'nın başkanlarımızla bunu yapma arzusundayız…

Biz zoru başararak geliyoruz

Aslında biz birbirimizi en iyi anlayacak olan insanlarız ve Saadet Partisi sizi en iyi anlayacak olanlar ve Saadet Partisini en iyi anlayacak olanlar sizlersiniz. Çünkü bizler Saadet Partisi olarak direne direne geliyoruz. Öyle önümüze kapılar yollar açılarak siyaset yapmıyoruz. Zoru başararak geliyoruz.

Terör nedeniyle kayıplarımız var

Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor. Özellikle terör belası nedeniyle sivil asker polis kayıplar, şehitler veriyoruz. Hem onların bu mücadelesini bir başarıya dönüşmesini hem de bu vesileyle hayatlarını kaybeden insanlarımızı rahmetle yâd ediyoruz.

Millet olarak üstesinden gelemeyeceğimiz sorunumuz yoktur

Çok sorunumuz var… Ama ülke ve millet olarak üstesinden gelemeyeceğimiz sorunumuz da yoktur. Bu herkesin üstesinden gelebileceği sorun değildir. Bu matematiktir. Hiç öyle gururlanma kibirlenme değil. Kim ne derse desin, kim ne çoğunlukla gelirse gelsin, kim ne koalisyon kurarsa kursun, kim ne kadar milletvekili alırsa alsın, kim ne kadar iş başında kalırsa kalsın kim kiminle ne kadar güçle gelirse gelsin, bu ülkenin temel meselelerini kalıcı olarak çözme imkân ve ihtimaline sahip değildir. Bunu bir tek Saadet Partisi çözebilir. Bir tek Saadet Partisi'nin anlayışı ve düşünceleri bu ülkenin çözümlenmesini sağlayabilir. Doksan yıl oldu. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne kabul edelim ki biz coğrafya olarak tarihi geçmişimiz olarak, genç nüfusumuz olarak, jeopolitik konumumuz olarak çok büyük bir potansiyele ve güce sahibiz.

Planlarda spor tesisi yok…

Konuşmaların ardından muhtarlar söz verildi… Her bir muhtar Beykoz’un ayrı bir sorununu gündeme getirirken, STK Başkanları da sorunların olduğu yönünde görüş belirtti. Gümüşsuyu mahalle muhtarı Aziz Öztürk, Beykoz’da vatandaşlarla sözleşme yapan inşaat firmalarının süreçle birlikte Beykoz’da mağduriyet yaratacağına yönelik uyarılar yaparken, Çubuklu Spor Kulübü Başkanı Coşkun Tosun’da Beykoz’un imar planlarında spor tesislerinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. Bazı muhtarlarda Beykoz gençlerinin uyuşturucu belasından kurtulması gerektiğinin altını çizdi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Birol Aydın programın son bölümünde Beykoz basını ile bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularına cevap veren Başkan Aydın daha sonra toplu fotoğraf çekimi için objektiflerin karşısına geçti.

Haber Merkezi

Yorumlar (3 Yorum)

sedat (5 yıl önce)

bu muhtarlar ın neden sesı çıkmıyor anlamıyorum bız bunları ıkamet kağıdı versinler dıyemı sectık ey Beykoz halkı nıcın vekalet verdınız sorun bakalım ne cevap alacaksınız alllaha emanet olun

Cenk (5 yıl önce)

Beykoz ilçemizin sorunları ile ilgili yapılan bu toplantının hayırlara vesile olmasını temenni ederiz. Saadet partisininde her zaman insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır sorumluluğu gereği yaptığı bu çalışmanın devamını beklerim . Dost Beykoz'a da teşekkürler .

Av Ahmet Adnan Tüzün (5 yıl önce)

Dost Beykoz'a teşekkürler. Güzel bir toplantı ve sohbeti güzel özetlemiş. Başarılar diliyorum.

Yorum Yaz